BIBLIJSKO OBRAZOVANJE

2. Timoteju 2:15


    Evanđelja u Bibliji

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:14

    Lažna TEORIJA da postoji samo jedno Evanđelje u Bibliji

    Velika većina svjetskog religijskog sustava propagira krivu pretpostavku da postoji samo jedno evanđelje u Bibliji. Ta kriva pretpostavka vodi do svakojakih krivih zaključaka, primarno do krivog zaključka da je samo jedan način spasenja kroz cijelu Bibliju. Istina je da je sve vjernike kroz cijelu Bibliju spasila krv Kristova, ali nisu svi u isto evanđelje vjerovali. Npr, Mojsije nije vjerovao da je spašen milošću kroz vjeru u smrt, pokop i uskrsnuće Isusa Krista za spasenje od pakla.

    Mnogi ljudi upućuju na ovaj stih: Hebrejima 13:8 Isus Krist isti je jučer, danas, i zauvijek. To je potpuno točno. Kao osoba koja vjeruje u svaku riječ u Bibliji da je istinita; vjerujem da se Isus Krist nikad ne mijenja (Božanstvo, svetost, pravednost, savršenstvo, ljubav). Ali NJEGOVE instrukcije prema čovječanstvu se mijenjaju. I to se očito vidi kroz Bibliju.

    Najjednostavniji način da to dokažemo je da se prouče prehrambene zapovijedi koje je Bog dao čovječanstvu kroz cijelu Bibliju. Adamu i Evi je rečeno da se hrane biljkama i plodovima (Postanak 1:29). Noi je rečeno da se hrani svim životinjama koje se kreću (Postanak 9:3). U Mojsijevom Zakonu se smiju jesti samo čiste životinje (Levitski zakon 11). Za današnje vrijeme je rečeno našem Apostolu Pavlu da sve jedemo za zahvalnošću, a oni koji zabranjuju da je svako Božje stvorenje dobro, takvi uče đavolske doktrine (1 Timoteju 4:1-4). Izgleda da su Mojsije i Pavao u proturječnosti, ali kad shvatimo da Bog drugačije djeluje kroz Zakon, nego kroz Milost, tada sve ima smisla i Biblija nema kontradikcija.

    DA, postoji više nego jedno evanđelje u Bibliji, ali danas postoji samo JEDNO evanđelje koje SPAŠAVA u provedbi milosti Božje. Evanđelje Kristovo je snaga Božja za spasenje svakomu koji vjeruje (Rimljanima 1:16).

    Sva ta različita evanđelja u Bibliji imaju različite nazive i sadržavaju različite poruke spasenja. Samo nekoliko da spomenemo: evanđelje Abrahamu (Galaćanima 3:8.), evanđelje kraljevstva (Matej 9:35), evanđelje Kristovo (Rimljanima 1:16), evanđelje Božje (Rimljanima 1:1-4), vječno evanđelje osude (Otkrivenje 14:6,7). U Galaćanima 2:7 (KJB 1611) vidimo Petrovo evanđelje obrezanja (Izrael dobija kraljevstvo na zemlji) i Pavlovo evanđelje neobrezanja (Kristovo evanđelje milosti za danas).

    Ali za danas je samo jedno evanđelje koje sve spašava. Samo je jedno evanđelje za crkvu-Tijelo Kristovo. Udjeljivanje tog evanđelja je izričito predana Apostolu Pavlu od uskrslog, uzašlog i proslavljenog Isusa Krista (1.Korinćanima 9:16-18, Galaćanima 1:11,12, Efežanima 3:2,3). To evanđelje spasenja ima ime. Zove se Kristovo evanđelje milosti i ONO je snaga Božja za spasenje (Rimljanima 1:16, 1.Korinćanima 15:1-4 KJB 1611).

    Ljudi koji vjeruju i uče "samo jedno evanđelje u Bibliji " tvrde da su spašeni, što je očito zabluda. Spasenje je vjera bez naših djela, da je Krist umro za sve naše grijehe, pokopan i uskrsnuo treći dan za naše opravdanje (Efežanima 2:8,9, 1.Korinćanima 15:1-4, Rimljanima 3:23-28, Rimljanima 4:25, Titu 3:5). A to evanđelje spasenja propovjeda samo Pavao (MOJE EVANĐELJE).

    DA... postoji više nego jedno evanđelje u Bibliji...ali samo je JEDNO evanđelje koje SPAŠAVA danas. A to je Pavlovo MOJE EVANĐELJE (Kristovo evanđelje - evanđelje neobrezanja - evanđelje Milosti Božje).

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:15

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:26

    EVANĐELJA U BIBLIJI

    1) Evanđelje Kraljevstva

    Pominje 4 puta u Bibliji (Matej 4:23, 9:35, 24:14; Marko 1:14). Poruka tog evanđelja znači da je Kraljevstvo blizu, što jasno vidimo u Marku 1:14,15 „A nakon što je Ivan bio predan u tamnicu, Isus je došao u Galileju propovijedajući evanđelje o kraljevstvu Božjem, i govoreći: “Vrijeme se ispunilo i kraljevstvo se Božje približilo! Pokajte se i vjerujte evanđelju!” Kada Ivan Krstitelj propovijeda da se kraljevstvo Božje približilo, on misli na fizičko literalno kraljevstvo na zemlji gdje će Krist vladati iz Jeruzalema i gdje će Izrael biti svjetlost svijeta. Misli se na Milenijsko Kraljevstvo na zemlji i Izrael će biti glava, židovi će biti kraljevi svećenici.

    U Danielu 2:44 piše: „U doba tih kraljeva Bog nebeski će uspostaviti kraljevstvo koje nikada neće biti uništeno. To kraljevstvo neće biti ostavljeno nakom drugom narodu, nego će satrti i uništiti sva ta kraljevstva te će ono stajati zauvijek.“

    To kraljevstvo će biti uspostavljeno sa Novim Savezom koje je Bog obećao Izraelu u SZ-u. To kraljevstvo je obećano narodu Izraelu.

    U Zahariji 8:22,23 piše: „Jest mnogi narod i jaki narodi doći će tražiti GOSPODA nad vojskama u Jeruzalem i moliti se pred GOSPODOM. Ovako govori GOSPOD nad vojskama: „U one dane će deset ljudi od svih jezika nežidovskih naroda hvatati za skut onoga tko je Židov govoreći: „Idemo s vama; jer smo čuli da je s vama Bog.“

    Ovdje jasno piše da postoji razlika između Židova i pogana, i da će Židovi biti svjetlost cijelome svijetu jer njihov Mesija vlada nad cijelim svijetom. Ta proročanstva se još nisu ispunila, i ne ispunjavaju se u današnje vrijeme jer mi živimo u doba milosti, koje bilo skriveno skroz do Djela 9 tj do Apostola za pogane, Pavla. Bog će ispuniti sva svoja obećanja koja je dao Izraelu, ali to kraljevstvo će uspostaviti Isus Krist, u Pon. Zakonu 28:13 Bog govori Izraelu: „I učinit će te GOSPOD glavom, a ne repom, i bit ćeš samo iznad, a ne ispod, ako poslušaš zapovijedi GOSPODA, Boga svojega, koje ti ja danas zapovijedam da ih držiš i vršiš. I to će se ispuniti u Milenijskom kraljevstvu jer je Isus ispunio sve zapovijedi za njih, i zato se u 4 evanđelja propovijedalo to kraljevstvo koje je trebalo doći, zato su apostoli nakon Isusovog uskrsnuća pitali Krista, u Djelima 1:6,7 piše: „ Zato su ga oni, kad su se skupili, upitali govoreći: “Gospode, hoćeš li u ovo vrijeme ponovno obnoviti kraljevstvo Izraelu?” A on im je rekao: “Nije vaše znati vremena ili doba koje je Otac stavio pod svoju vlast. Oni su očekivali da će Krist odmah obnoviti Kraljevstvo, kad kaže obnoviti, misle na vječno kraljevstvo koje će biti slavnije od onog za vrijeme Davida i Salomona, jer su znali po Danielovom proročanstvu da je još 7 g. ostalo da dođe Milenij. Ali Bog je nešto novo učinio, ubacio je dispenzaciju milosti koja nema veze sa milenijskim kraljevstvom i Izrael je maknut u stranu.

    Zato je i Isus rekao u Mateju 15: 24 A on im je odgovorivši rekao: “Nisam poslan drugima, već samo k izgubljenim ovcama doma Izraelova!” A to je rekao zato što je došao obnoviti Izraelsko Kraljevstvo i uspostaviti Novi Savez za Izrael kao što i piše u Jeremiji 31:31-33 i Ezekielu 36:24-27. Dakle, vidjeli smo da je poruka evanđelja Kraljevstva obnova Izraelskog vječnog kraljevstva na zemlji, gdje će cijeli svijet dolaziti štovati Kralja i Mesiju u Jeruzalem.

    Da bi čovjek povjerovao u tu poruku, bilo je neophodno da čovjek vjeruje da je Isus njihov Mesija, bez toga nema ulaza u Kraljevstvo, kao što i sam Isus kaže u Ivanu 8:24 Zato sam vam rekao da ćete umrijeti u svojim grijesima. Jer ako ne povjerujete da Ja jesam, umrijet ćete u svojim grijesima.”
    Evanđelje kraljevstva je uključivalo obavezno krštenje vodom, kao što su se svečenici u SZ prali vodom, vjera da je Isus njihov obećani Mesija, isto tako vjera bez djela je mrtva, zato i Isus kaže u Mateju 24:13 „ali tko izdrži do kraja, taj će biti spašen.“

    Tko ne izdrži do kraja taj će otpasti i neće uči u Kraljevstvo, u Hebrejima 6:4,5,6 piše: „ Jer je nemoguće one koji su jednom prosvijetljeni i okusili dar nebeski, i postali sudionici Duha Svetoga, i okusili dobru riječ Božju, i snage budućega svijeta, ako će otpasti, ponovo obnoviti na pokajanje kad sami sebi iznova razapinju Sina Božjega i javno ga sramote.

    Evanđelje kraljevstva ne sadržava poruku koju mi danas propovjedamo za spasenje duše, a to da je Isus umro za sve naše grijehe, pokopan i uskrsnuo za naše opravdanje, spašeni milošću po vjeri bez djela. I to je lako za dokazati je su 12 apostola propovjedali u Mateju 9 evanđelje kraljevstva, a nisu pojma imali o smrti, pokopu i uskrsnuću. Matej 10:5 Ovu je dvanaestoricu Isus poslao i zapovjedio im govoreći: “Ne idite na put Pogana, i u grad samarijski ne ulazite; 6 nego radije pođite k izgubljenim ovcama doma Izraelova. 7 I kako idete, propovijedajte govoreći: ‘Približilo se kraljevstvo nebesko!’ Ovdje vidimo da im je bilo zabranjeno propovjedati poganima, jer to nije naša poruka i isto tako vidimo što su propovjedali, evanđelje Kraljevstva. Dok u Mateju 16 koje se dogodilo posle Matej 10 vidimo da Petar nema pojma smrti, pokopu i uskrsnuću, čak je htio zaustaviti taj događaj. Dakle evanđelje kraljevstva ne sadržava poruku koju mi danas propovjedamo u doba milosti, koje se zove Kristovo evanđelje ili evanđelje Milosti Božje. Matej 16: 21 Od tog vremena Isus je počeo obrazlagati svojim učenicima kako mora poći u Jeruzalem i mnogo pretrpjeti od starješina i glavara svećeničkih i pismoznanaca, i biti ubijen i treći dan biti uskrsnut. 22 Tada ga je Petar odveo ustranu te ga počeo koriti govoreći: “Daleko to od tebe, Gospodine! To se tebi nipošto neće dogoditi!” Čak i kad je Isus uskrsnuo, 12 apostola tj 11 tada nije vjerovalo da je Isus uskrsnuo, dakle što vam to govori, da evanđelje kraljevstva nije sadržavalo istu radosnu vijest koju mi danas propovjedamo. Kasnije su saznali to i shvatili su da je prorečeno da će Isus trpiti, umrijeti i uskrsnuti i da će tako uspostaviti novo vječno kraljevstvo na zemlji. Vječni Izrael.

    Sa evenđeljem kraljevstva su povezana iscjeljenja, jer u Kraljevstvu nema bolesnih, i dar jezika jer će cijeli svijet opet govoriti jedan jezik, to danas u doba milosti nije na snazi! Kod evanđelja kraljevstva zakon nije maknut u stranu, nego je zakon uzvišen i Izraelci koji su povjerovali okusili su snagu budućeg svijeta, a to je zakon upisan u njihovim srcima, mi danas nemamo zakon upisan u srcima i mi nismo pod zakonom nego pod milošću. Evanđelje kraljevstva će se propovjedati u Tribulaciji, tj kad završi ovo doba Milosti, zadnjih 7 g. će se propovjedati to evanđelje naravno sa znanjem da je Isus umro, pokopan i uskrsnuo kao Sin Božji koje će kraljevati.

    Još jedna bitna stvar, evanđelje Kraljevstva ima svoj redoslije kako se propovjeda, prvo se spašava Judeja, zatim Samarija tek nakon toga cijeli svijet. Zato kad Isus kaže apostolima da ih šalje u cijeli svijet u Mateju 28, to će tek u tribulaciji učiniti, ali budući da tribulacija nije počela oni nisu došli dalje od Samarije i Judeja nije spašena, vidimo još u Djelima 10 da Petar nije htio ići Korneliju propovjedati evanđelje Kraljevstva, Bog mu je morao posebno objaviti tri puta da se nešto novo događa, i tada s Pavlom dolazi nova poruka o kojoj ćemo kasnije govoriti.

    2) Drugo evanđelje o kojemu ćemo govoriti je Evanđelje Božje

    To je temelj svih evanđelja jer govori o Isusu Kristu, tko je on ustvari!! To evanđelje samo po sebi ne spašava nikoga, ali ono je temelj za sva ostala evanđelja.

    U Rimljanima 1:1-4 vidimo najbolje objašnjeno evanđelje Božje, to evanđelje nije bilo skriveno u SZ-u: Rimljanima 1:1 Pavao, sluga Isusa Krista, pozvan za apostola, odvojen za evanđelje Božje, 2 koje je Bog unaprijed obećao po svojim prorocima u Svetim pismima, 3 o svome Sinu, Isusu Kristu, Gospodinu našemu, koji je po tijelu proizašao iz sjemena Davidova, 4 i proglašen Sinom Božjim, u snazi, po duhu svetosti, uskrsnućem od mrtvih;

    Jasno vidimo da se evanđelje Božje propovjeda kroz cijelu Bibliju i to je temelj da svih drugih radosnih vijesti, jer bez Krista nema spasenja, niti Kraljevstva, niti ičega!
    Termin Evanđelje Božje se spominje 7 puta u Bibliji i taj termin koriste i Petar i Pavao u svojim poslanicama. Još jednom ponavljam evanđelje Božje je temelj za Petrovo i Pavlovo evanđelje. Ne možeš propovjedati da je Isus Krist umro za sve tvoje grijehe ako ne znaš tko je on. Moraš vjerovati u pravog Krista da bi mogao povjerovati što je on učinio za tebe. Izrael je trebao i morat će vjerovati u pravog Mesiju da bi bih mogli ući u Kraljevstvo inače će povjerovati u Antikrista koji će ih zavesti...
    Evanđelje Božje sadržava dvije istine, a to da Isus Krist dolazi od sjemena Davidovog tj da je 100% čovjek rođen od djevice Marije, i da je Sin Božji tj Bog očitovan u tijelu, potpuni Bog.

    3) Treće evenđelje o kojemu ćemo govoriti je Kristovo evanđelje ili Evanđelje milosti Božje

    To je evanđelje koje se odnosi za današnje doba milosti. Evanđelje Kraljevstva i Evanđelje Božje se spominju u Starom Zavjetu, tj prorokovano je, dok Evanđelje Kristovo nije prorokovano u Starom zavjetu. Ta poruka je isključivo dana Apostolu Pavlu i ona sadržava 5 bitnih istina.

    1) Dispenzacija evanđelja je dana Pavlu za ovo doba milosti.

    2) Krist je umro za sve naše grijehe, za cijeli svijet.

    3) Povezano isključivo sa onim što je Krist postigao i učinio, dovršeno djelo koje Bog jedino uračunava grešnicima kad povjeruju.

    4) Najjasnija i najveća manifestacija Milosti u Bibliji.

    5) Otkriva spasenje pogana bez naroda Izraela, duhovne blagoslove dobijamo isključivo vjerom u Krista, ne preko blagoslivljanja Izraela i njihovih blagoslova,

    Spominje se 11 puta u Bibliji, i svih 11 puta u Pavlovim poslanicama. Evanđelje Kristovo je drugi naziv za evanđelje milosti Božje koje se spominje u Djelima 20:24. A evanđelje Kristovo je najjasnije opisano u 1.Korinćanima 15:1-4 i Rimljanima 4:25 1.Korinćanima 15:1 Povrh svega, braćo, objavljujem vam evanđelje koje sam vam propovijedao, koje ste i prihvatili i u kojem stojite, 2 po kojem ste i spašeni, ako ste zapamtili što sam vam ja propovijedao, osim ako ste povjerovali uzalud. 3 Jer predao sam vam najprije ono što sam i primio: da je Krist umro za naše grijehe prema Pismima, 4 i da je bio pokopan, i da je treći dan uskrsnuo, prema Pismima, Spašen si ako povjeruješ da je Isus umro za tvoje grijehe, pokopan i uskrsnuo treći dan. Kad veli ovdje po pismima, da, u SZ je bilo rečeno da će mesija umrijeti i uskrsnuti, ali za narod Izrael. Mi smo spašeni milošću po vjeri, ne po djelima. Spašen bez Izraela i bez djela zakona u ono što je Krist učinio za tebe je bila tajna, tek je sa apostolom Pavlom otkriveno. Rimljanima 4:24,25 nego i za nas kojima će se uračunati: nama koji vjerujemo u onoga koji je od mrtvih uskrisio Isusa, Gospoda našega; koji je bio predan za naše prijestupe i uskrišen za naše opravdanje. Rimljanima 3:24-26 A opravdani smo besplatno njegovom milošću kroz otkupljenje koje je u Kristu Isusu: njega je Bog postavio da bude pomirilištem kroz vjeru u njegovu krv, da obznani svoju pravednost za oslobođenje grijeha koji su učinjeni prije u doba Božje strpljivosti; Da obznani, ja kažem,sada njegovu pravednost: da je pravedan i da opravdava onoga koji vjeruje u Isusa. Rimljanima 11:6 Ako pak po milosti, nije po djelima: inače milost nije više milost. Ali ako je po djelima , tada nije po milosti: inace djelo vise nije djelo.

    EF 2:8,9 Jer milošću ste spašeni kroz vjeru; i to nije od vas; Božji je to dar: ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.

    RIM 5:1 Opravdani dakle vjerom, mir imamo s Bogom po Gospodu našemu, Isusu Kristu:

    RIM 3:28 Stoga smatramo da je čovjek opravdan vjerom bez djela zakona.

    GAL 2:16 Znamo da se čovjek ne opravdava djelima zakona, nego vjerom Isusa Krista, i mi smo povjerovali u Krista Isusa da budemo opravdani po vjeri Kristovoj, a ne djelima zakona: jer se djelima zakona neće opravdati ni jedno tijelo.

    RIM 4:4,5 A onomu koji radi plaća se ne računa po milosti, nego po dugu. Onomu pak koji ne radi, a vjeruje u Onoga koji opravdava bezbožnika, njemu se vjera njegova uračunava u pravednost.

    TITU 3:5-7 on nas je spasio, ne po djelima pravednosti koja smo mi učinili, nego po svom milosrđu: pranjem regeneracije i obnove po Duhu Svetome, koga je izobilno izlio na nas po Isusu Kristu našem Spasitelju, da opravdani njegovom milošću, u skladu s nadom, budemo baštinici vječnoga života.

    RIM 1:16 Jer ne stidim se Kristovog evanđelja: ta ono je snaga Božja za spasenje svakomu tko vjeruje; najprije Židovu pa Grku. EF 1:13 U kojega ste se pouzdali i vi, nakon što ste čuli riječ istine, evanđelje svoga spasenja, u kojemu ste, nakon što ste povjerovali, i zapečačeni svetim Duhom obećanja,

    2.KOR 5:21 Jer ga je on učinio grijehom za nas, njega koji nije upoznao grijeha, da mi u njemu postanemo pravednost Božja.

    KOL 2:10-13 i vi ste potpuni u njemu, koji je glava svakog poglavarstva i vlasti. U njemu ste i vi obrezani; obrezanjem koje nije učinjeno rukama, nego odlaganjem tijela grijeha putenosti po Kristovom obrezanju. Pokopani ste s njim u krštenju, u kojem ste i uskrsnuli s njim, po vjeri u djelovanje Boga, koji ga je uskrsnuo od mrtvih. I vas koji ste bili mrtvi u svojim grijesima i neobrezanju svoga tijela, oživio je zajedno s njim i oprostio vam sve prijestupe; Ovi stihovi koje smo pročitali jasno govore da smo spašeni milošću kroz vjeru, ne po djelima, naša djela nisu dokaz vjere, vjera baz Kristovog djela je mrtva. Petar u Djelima 2 nije propovjedao Kristovo evanđelje milosti jer ih je još čekao danielov 70 tjedan tj 7 zadnjih godina, Petar jasno kaže u Djelima 3 kada njihovo spasenje dolazi, onda kada uđu u počinak tj u Kraljevstvo. Djela 3: 19 Pokajte se dakle i obratite se da vam se mogu izbrisati grijesi, kada dođu vremena okrijepe od lica Gospodnjeg, Kada se njima brišu grijesi, kad dođu doba okrijepe tj kad Krist dođe i uspostavi Kraljevstvo.

    U 1.Petrovoj 1:13 Petar veli: „13 Zato opašite bokove svoga uma, budite trezveni i do kraja se nadajte milosti koja će vam se donijeti pri otkrivenju Isusa Krista. Njihova Milost dolazi kad Krist dođe ponovno na zemlju. I Pavao to potvrđuje u Rimljanima 11:25 Jer ne bih htio, braćo, da vi ne budete upućeni u ovo tajnu, kako ne biste bili sami pred sobom mudri, jer se Izraelu dogodila djelomična sljepoća dok ne uđe punina Pogana. 26 I tako će sav Izrael biti spašen, kao što je zapisano: “Sa Siona će doći Otkupitelj i otkloniti bezbožnost od Jakova. 27 Jer ovo je moj savez s njima, kad oduzmem grijehe njihove.” Tajna je bila da se prvo pogani spašavaju i kad završi ovo doba milosti tada će Bog spasiti Izrael i tada će njihovi grijesi biti oprošteni. Zato Petar nije propovjedao evanđelje Milosti, jer nije još došla milost za Izrael. Zato i Jakov govori 12 plemenima da je vjera bez djela mrtva!!

    Uostalom, Petar je saznao za evanđelje milosti tek u Djelima 15 kada im je Pavao to otkrio i otada su se židovski apostoli povukli, ostali su samo sa obrezanim vjernicima koji su bili revni što se tiče zakona.

    4 i 5) četvrto i peto evanđelje je Evanđelje obrezanja i Evanđelje neobrezanja.

    I to jasno vidimo u Galaćanima 2:7 Pavao veli: Nego su naprotiv, kad su vidjeli da je meni povjereno evanđelje neobrezanja, kao što je Petru evanđelje obrezanja, 8 (jer onaj koji je djelovao u Petrovom apostolstvu među obrezanima, bio je moćan i u meni među Poganima), 9 a kad su Jakov, Kefa i Ivan, koji su smatrani stupovima, zapazili milost što mi je bila darovana, dali su meni i Barnabi desnice zajedništva: da mi trebamo ići među Pogane, a oni među obrezane. Kada su stupovi, Petar, Jakov i Ivan spoznali da Pavao ima novu poruku koja se odnosi za cijeli svijet, maknuli su se u stranu i ostali sa obrezanim židovskim vjernicima nadajući se da će još za njihovog života Kraljevstvo doći, jer nitko nije znao koliko će ova dispenzacija trajati, oni su ostali u Jeruzalemu sa duhovnim Izraelcima, a Pavao je poslan svim ljudima u svijet sa evanđeljem neobrezanja, on je poslan i nevjernim Izraelcima jer se i nevjerni Izraelci sad smatraju neobrezanima, nema razlike izmeđi židova i pogana po Pavlovom evanđelju. I jasno vidimo da im je Pavao otkrio evanđelje obrezanja tek u Djelima 15, to jasno vidimo u Galaćanima 2: 1 Zatim sam nakon četrnaest godina ponovno uzišao u Jeruzalem s Barnabom, a poveo sam i Tita. 2 A uzišao sam po otkrivenju i izložio im to evanđelje koje propovijedam među Poganima, a nasamo onima koji su bili ugledni, da možda ne trčim ili da nisam trčao uzalud. Izložio im je evanđelje neobrezanja koje je propovjedao među poganima, morao je to nasamo sa Petrom, Jakovom i Ivanom učiniti, jer da je ovim drugima to prvo otkrio možda bi trčao uzalud u jeruzalem jer su baš ti propovjedali da se pogani trebaju obrezati i vršiti Mojsijev zakon, to Pavao naziva prokletim evanđeljem.

    Dakle, što je evanđelje neobrezanja? Evanđelje neobrezanja koje Pavao naziva i moje evanđelje (tri puta) je evanđelje Božje i evanđelje Kristovo zajedno, prvo je Pavao propovjedao tko je Isus Krist zatim što je Krist učinio za tvoje spasenje.

    Što je evanđelje obrezanja? Ono što su židovski apostoli propovjedali od Djela 2 do Djela 15, a to je evanđelje Božje i evanđelje kraljevstva zajedno, i to jasno vidimo u Petrovim propovjedima u Djelima 2 do 4 kad Petar propovjeda nevjernim Izraelcima i nudi im da uđu u Kraljevtsvo, i naglašava da je posljednje doba, mi sad po Tajni znamo da posljednje doba još nije došlo. Petrovo evanđelje obrezanja je značilo da moraju vjerovati da je Isus mesija kojeg su oni ubili, da se moraju pokajati za to i vodeno krstiti u ime Isusa, tj da se identificiraju sa tom porukom javno!! Zato Djela 2:38 nije spasenje za danas, mi se ne krstimo vodom za spasenje. Kao prvo krštenje, priznavanje grijeha itd je djelo, a mi nismo spašeni djelom, nego vjerom. I kršteni smo duhovno kad smo povjerovali u Krista, danas nema vodenog krštenja.

    Znači, evanđelje neobrezanja je evanđelje Božje i Kristovo zajedno, a evanđelje obrezanja je evanđelje Božje i evanđelje kraljevstva zajedno. Oba evanđelja imaju isti temelj, a to je Isus Krist.
    I na kraju kad se sve ispuni, svi ljudi koji su spašeni u bilo kojoj dispenzaciji, spašeni su isključivo sa onim što je Krist učinio, ali spasenje kroz različita doba imaju drugačiju poruku, npr Noa je spašen po vjeri u ono što mu je Bog tada rekao, ali ono što je ustvari opralo njegove grijehe je krv Kristova, makar on nije imao pojma o tome, tako i Abraham, i David itd... svi su oni spašeni po vjeri u ono što im je Bog tada u to vrijeme objavio, ali nitko prije Pavla nije propovjedao spašeni ste milošću po vjeri bez djela u Kristovo dovršeno djelo na križu, to je bila tajna. Zato i Pavao kaže da će svi biti suđeni po mojem evanđelju u Rim 2:16.

    6) Još ima jedno evanđelje o kojemu ćemo kratko govoriti, a to je vječno evanđelje.

    Termin vječno evanđelje se spominje u Otrivenju 14:6 (čitaj) A ono je najbolje opisano u Rim 1:20 (čitaj)

    Vječno evanđelje nas uči tko je pravi Bog, Stvoritelj Neba i zemlje, JAHVE! Pavao propovjeda vječno evanđelje ljudima koji nikada nisu vjerovali u pravoga Boga u Djelima 17:23,24. Isto tako to evanđelje propovjeda u Djelima 14:14-17.

    Ukratko, ljudima koji nikad nisu čuli za Biblijskog Boga ili nisu povjerovali u njega prvo moraš propovjedati vječno evanđelje, tko je pravi Bog, zatim, Božje evanđelje, tko je Isus Krist i tek onda evanđelje Kristovo, što je Krist učinio za nas! Katolicima ne trebaš propovjedati vječno i Božje evanđelje, oni to znaju, njima treba propovjedati Kristovo evanđelje milosti. Ateistu ćeš naravno prvo propovjedati vječno evanđelje, ne možeš mu propovjedati Krista, ako ne vjeruje u Boga koji Stvoritelj svega najprije.

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:27

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:28

    Drugo evanđelje (prokleto)

    Evanđelje nije više evanđelje ako vam kažu da morate činiti djela da budete spašeni.

    Evanđelje nije više evanđelje ako vam kažu da morate činiti djela da ostanete spašeni.

    Evanđelje nije više evanđelje ako vam kažu da morate činiti djela da pokažete da ste spašeni.

    Galaćanima 1:6 Čudim se da se tako brzo odmećete, od onoga koji vas je pozvao Kristovom milošću na drugo evanđelje, 7 koje nije drugo, nego ima nekih koji vas uznemiruju i žele izvrnuti Kristovo evanđelje. 8 Ali, ako vam mi ili anđeo s neba, propovijeda nekakvo drugačije evanđelje od onoga koje smo vam mi propovijedali, neka bude proklet! 9 Kao što smo već prije rekli: ako vam tko propovijeda nekakvo drugačije evanđelje od onoga koje ste primili, neka bude proklet!

    Za čovječanstvo ne postoji bitnija stvar nego evanđelje spasenja, ipak ako pitaš tzv kršćane što je evanđelje, rijetko đes dobiti točan i isti odgovor!! Npr: živim najbolje što mogu, idem u crkvu, da budem dobar, držim zapovijedi, vjerujem u Boga, odgojen u kršćanskoj obitelji, iskusio Božju ljubav itd.

    Većina pak kažu vjerujem u Isusa da je Sin Božji, slijedim Isusa, Isus je Gospod mog zivota, prihvatio sam Isusa, kršten sam vodom u ime Isusa, izmolio sam grešnićku molitvu, priznao sam grijehe i pokajao se kao nevjernik itd..

    Sva ta svjedočanstva vode u pakao i u jezero vatre jer to nije evanđelje spasenja!!!!!!!
    Evanđelje spasenja je vjera u Gospoda Isusa Krista i u ono što je učinio na križu, vjera u njegovo dovršeno djelo da je umro za tvoje grijehe, pokopan i uskrsnuo treći dan za tvoje opravdanje, da te je krvlju svojom otkupio i pomirio sa Bogom , da si spašen milošću kroz vjeru, a ne djelima pravednosti, da je spasenje besplatan dar koji se dobija kroz vjeru, da je njegovo djelo dovoljno i potpuno za otkupljenje tvoje duše, da je Njegova pravednost uračunata tebi kao sto je tvoj grijeh uračunat Njemu koji nije upoznao grijeha i koji je ispunio svu pravednost Božju, da sva slava ide Njemu, a ne tebi jer je Krist Isus jedini Spasitelj i Pravedan koji opravdava, Bog očitovan u tijelu!!

    To je Kristovo evanđelje koje spašava danas u vrijeme Božje Milosti, čuvajte se lažnih doktrina i religije koja vodi u pakao, koja naučava da se čovjek spašava svojim djelima, Sotona je zavodnik i pretvara se u anđela svjetlosti (naučava lažno svjetlo) kao i njegovi službenici u sluge pravednosti (vlastitim djelima se opravdavaju)!!

    2.Korinćanima 4:4 u onima kojima je bog ovoga svijeta zaslijepio nevjerničke umove, da im ne zasvijetli svjetlo slavnog evanđelja Kristovog, koji je slika Božja.

    Sva slava ide Gospodu prema bogatstvu Njegove milosti !!!!

    1.KORINĆANIMA 15:1-4 Nadalje vam, braćo , obznanjujem evanđelje koje vam propovijedah, koje ste i primili i u kojemu stojite; po kojem ste i spašeni, ako pamtite što sam vam propovijedao, osim ako ste uzalud povjerovali. Jer predao sam vam najprije ono što sam i primio: da je Krist, prema Pismima, umro za naše grijehe i da je bio pokopan, i da je treći dan, prema Pismima, uskrsnuo:

    TITU 3:5-7 on nas je spasio, ne po djelima pravednosti koja smo mi učinili, nego po svom milosrđu: pranjem regeneracije i obnove po Duhu Svetome, koga je izobilno izlio na nas po Isusu Kristu našem Spasitelju, da opravdani njegovom milošću, u skladu s nadom, budemo baštinici vječnoga života.
    RIMLJANIMA 1:16 Jer ne stidim se Kristovog evanđelja: ta ono je snaga Božja za spasenje svakomu tko vjeruje; najprije Židovu pa Grku.

    EFEŽANIMA 1:13 U kojega ste se pouzdali i vi, nakon što ste čuli riječ istine, evanđelje svoga spasenja, u kojemu ste, nakon što ste povjerovali, i zapečačeni svetim Duhom obećanja,

    2.KORINĆANIMA 5:21 Jer ga je on učinio grijehom za nas, njega koji nije upoznao grijeha, da mi u njemu postanemo pravednost Božja.

    KOLOŠANIMA 2:10-13 i vi ste potpuni u njemu, koji je glava svakog poglavarstva i vlasti. U njemu ste i vi obrezani; obrezanjem koje nije učinjeno rukama, nego odlaganjem tijela grijeha putenosti po Kristovom obrezanju. Pokopani ste s njim u krštenju, u kojem ste i uskrsnuli s njim, po vjeri u djelovanje Boga, koji ga je uskrsnuo od mrtvih. I vas koji ste bili mrtvi u svojim grijesima i neobrezanju svoga tijela, oživio je zajedno s njim i oprostio vam sve prijestupe;

    EFEŽANIMA 2:8,9 Jer milošću ste spašeni kroz vjeru; i to nije od vas; Božji je to dar: ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.

    RIMLJANIMA 5:1 Opravdani dakle vjerom, mir imamo s Bogom po Gospodu našemu, Isusu Kristu:

    RIM 3:28 Stoga smatramo da je čovjek opravdan vjerom bez djela zakona.

    GALAĆANIMA 2:16 Znamo da se čovjek ne opravdava djelima zakona, nego vjerom Isusa Krista, i mi smo povjerovali u Krista Isusa da budemo opravdani po vjeri Kristovoj, a ne djelima zakona: jer se djelima zakona neće opravdati ni jedno tijelo.

    RIMLJANIMA 4:4,5 A onomu koji radi plaća se ne računa po milosti, nego po dugu. Onomu pak koji ne radi, a vjeruje u Onoga koji opravdava bezbožnika, njemu se vjera njegova uračunava u pravednost.

    RIMLJANIMA 11:6 Ako pak po milosti, nije po djelima: inače milost nije više milost. Ali ako je po djelima , tada nije po milosti: inace djelo vise nije djelo.

    RIMLJANIMA 3:24-26 A opravdani smo besplatno njegovom milošću kroz otkupljenje koje je u Kristu Isusu: njega je Bog postavio da bude pomirilištem kroz vjeru u njegovu krv, da obznani svoju pravednost za oslobođenje grijeha koji su učinjeni prije u doba Božje strpljivosti; Da obznani, ja kažem,sada njegovu pravednost: da je pravedan i da opravdava onoga koji vjeruje u Isusa.

    RIMLJANIMA 4:24,25 nego i za nas kojima će se uračunati: nama koji vjerujemo u onoga koji je od mrtvih uskrisio Isusa, Gospoda našega; koji je bio predan za naše prijestupe i uskrišen za naše opravdanje.

    EFEŽANIMA 4:30 I ne žalostite Duha Svetoga Božjega kojim ste zapečaćeni za dan otkupljenja.

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:29

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:30

    DIGRESIJA O POJMU "EVANĐELJE"

    U ovom trenutku čini se prikladnim baciti više svjetla na pojam evanđelja i objasniti ga u odnosu na Mateja 24:14.

    Evanđelje je radosna vijest koja opisuje različite aspekte božanske objave spasenja u Novom zavjetu. Evanđelje Božje milosti (Dj 20,24, usp. Rim 2,16) potrebno je za spasenje grešnog čovjeka. Radosna je vijest da je Gospodin Isus Krist umro na križu za grijehe cijelog svijeta i uskrsnuo od mrtvih za naše opravdanje (1. Korinćanima 15,1-4) i da će od sada svi koji vjeruju u njega stajati pred Bogom zbog vjere u izvršeno savršeno Isusovo pomirenje. Također se opisuje kao:

    ° Evanđelje Božje (Rim 1,1)
    ° Evanđelje po Kristu (2 Kor 10,14)
    ° Slavno evanđelje (2 Kor 4,4; 1 Tim 1,11)
    ° Evanđelje tvoga spasenja (Ef 1,13)
    ° Evanđelje mira (Ef 6,15)

    Drugi aspekt koji se odnosi na Mateja 24:14 je evanđelje o kraljevstvu, koje uključuje obećanje da će Bog uspostaviti kraljevstvo Krista na ovoj zemlji, koji se također naziva "Sin Davidov" (usp. 2 Sam ,16 ). To su evanđelje naviještali starozavjetni proroci (Iz 9,5-6) i sam Krist pri svom prvom dolasku (Mt 9,35) ili će ga ponovno naviještati u velikoj nevolji (Mt 24,14).

    Vječno evanđelje, koje se spominje u Otkrivenju 14,6 i dalje, mora se razlikovati od ovoga. Sadrži navještaj božanskog suda nad zlom, ali je ujedno i radosna vijest za vjernike koji tada pate (to nije crkva, nego vjernici koji su vjeri došli nakon uznesenja), budući da je otkupljenje i nagrada koja će doći najavljena (Otk 14,12 - upućivanje na Mt 24,13). Poziva sve ljude koji tada žive na zemlji da se boje Boga i daju mu slavu (Otk 14,7).

    Brat Kiko
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:31

    EVANĐELJE MILOSTI VS EVANĐELJE KRALJEVSTVA

    “Idi i propovijedaj evanđelje!”

    Gotovo svaki kršćanin bi se složio da je to ono što crkva treba činiti. Gotovo svakom kršćaninu je rečeno da riječ 'evanđelje' znači dobra vijest ili radosna vijest. Prirodno pitanje koje nitko ne postavlja trebalo bi biti: "koja je dobra vijest?", ili "koje evanđelje?" To rijetko tko pita. Svatko pokušava "propovijedati evanđelje" bez ikakvog dogovora o tome što ono jest.

    U Bibliji ima mnogo evanđeoskih poruka. Kada kršćani ne vide razliku u evanđeoskoj poruci otkrivenoj apostolu Pavlu od drugih evanđelja u Bibliji, tada ono što crkva propovijeda postaje nesiguran zvuk i izaziva zabunu. Dolje je usporedba između evanđelja Božje milosti i drugog popularnog evanđelja, evanđelja kraljevstva.

    Evanđelje Kraljevstva
    (Marko 1:14)

    Evanđelje milosti
    (Djela 20:24)

    Propovijeda skori dolazak kralja i njegova kraljevstva (Mt 3,2)
    Propovijeda Božju milost za spasenje (Rim 3,22-26)

    Kralj i kraljevstvo obećani su izraelskoj naciji (Luka 1:69)
    Božja milost se nudi besplatno svima (Rimljanima 3:22)

    O Kraljevstvu se govorilo od postanka svijeta (Djela 3,21-25) Raspoređivanje Božje milosti držalo se u tajnosti od postanka svijeta (Rimljanima 16,25)

    Ubojstvo kralja je tužna i opaka stvar (Luka 24:17; Djela 2:23) Kristovo raspeće je naša slava (Gal 6:14)

    Kristov križ nije bio dio poruke (Luka 9:2 nasuprot Luki 18:34) Zahtijeva propovijedanje križa (1. Korinćanima 15:1-4)

    Uskrsnuće nije bilo dio poruke (Ivan 20:9) Propovijedanje je uzaludno bez uskrsnuća (1. Korinćanima 15:14)

    Kraljevstvo zahtijeva izvedbu (1. Ivanova 2:3; Matej 25:32-46)
    Božja milost potiče svrhu u vašem srcu (2. Kor 9:7; 2. Kor 5:14-15)

    Kraljevstvo će koristiti svima na zemlji (Otkrivenje 20:3-4; Izaija 2:3-4) Božja milost za spasenje koristi samo onima koji vjeruju (Rimljanima 3:22)

    Spasenje dolazi u budućnosti kada dođe kraljevstvo (Djela 3,19; Heb 9,28; 1 ​​Pet 1,5) Spasenje dolazi u trenutku vjere (Ef 1,13; Rim 5,1)

    Da biste bili spašeni, potrebno je ustrajati do kraja (Mt 24,13) Da biste bili spašeni, potrebno je vjerovati da je vašem djelu došao kraj (Rim 4,5)

    Postoji razlika između Židova i pogana u kraljevstvu (Matej 15,26; Zah 8,23) Nema Židova ni pogana u crkvi u ovoj raspodjeli milosti (Gal 3,28)

    Bio je dan dvanaestorici izraelskih apostola da propovijedaju (Djela 1:3) Bio je dan apostolu pogana da propovijeda (Rim 11:13; 1 Kor 9:17; Ef 3:1-2)

    Čekajući dolazak kraljevstva nebeskog na zemlju (Matej 6,10) Propovijedanje onima na zemlji da vjeruju Kristu i odu na nebo (Efežanima 2,6-7)

    Kraljevstvo će biti vidljiva prisutnost na zemlji (Mt 24,27; Otk 19,11) Božja je milost po vjeri, a ne po viđenju (2 Kor 5,7)

    Ozdravljenje bolesnika bilo je znak kraljevstva (Mt 4,23; Mk 16,18) Nedostatak ozdravljenja znak je dovoljne Božje milosti (2 Kor 12,8-10)

    Krštenje u vodi priprema Izrael za ulazak u kraljevstvo (Matej 3,3; Djela 2,38) Krštenje Duhom smješta nas u Tijelo Kristovo (1 Kor 12,13)

    Trajna poslušnost potrebnim zapovijedima (Matej 23:13) Opravdana bez Mojsijeva zakona; nisu pod zakonom (Djela 13:39; Rimljanima 6:14)

    Vjera bez djela je mrtva (Jakov 2,24) Vjera u dovršeno Kristovo djelo daje mir i život (Rim 4,5; Rim 5,1)

    Ovo su samo neke od razlika između propovijedanja evanđelja kraljevstva i evanđelja milosti Božje. Ovo su samo dva od mnogih evanđelja u Bibliji. Ako se crkva slaže da trebamo propovijedati evanđelje, važno je da poruku shvatimo ispravno i jasno. Poznavanje razlike između mnogih evanđelja u Bibliji je razlika između zbunjene crkve i spašene crkve.

    Danas Bog dijeli svoju milost svijetu grešnika, a ne svoje kraljevstvo svijetu na pravednom sudu. Odgovornost je crkve učiniti da svi ljudi vide ovo Božje otajstveno djelovanje (Efežanima 3,9).

    Poznavanje onoga što evanđelje Božje milosti čini drugačijim neophodno je kako bi naša poruka bila dovoljno jasna kako bi se Božja volja vršila (1 Tim 2,4). "Koji želi da se svi ljudi spase i dođu do spoznaje istine." – 1. Timoteju 2:4

    Brat Kiko
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:32

    TRANZICIJA EVANĐELJA

    Pavao i Ivan Krstitelj naučavali su dva različita evanđelja, oba dana od Boga: evanđelje kraljevstva i evanđelje milosti Božje. Pavlova radosna vijest uključivala je plaćanje Kristovom krvlju za naše grijehe i pravednost bez zakona.

    Ivan Krstitelj je naučavao dobru vijest o dolasku Mesije da uspostavi davno obećano kraljevstvo Izraelu. Svatko s grijehom nije mogao ući u kraljevstvo. On propovijeda krštenje za oproštenje grijeha i za svećeništvo (Mk 1,3-4).

    Isus je, tijekom svoje zemaljske službe, naučavao istu poruku kao Ivan (Marko 1:14-15). Ipak, dodao je vjeru u sebe kao Mesija. Svatko tko nije vjerovao da je Isus Sin Božji bio je neprihvatljiv Bogu (Ivan 6:40). Ivanovi učenici možda nisu identificirali Mesiju. Od Isusovih sljedbenika se zahtijevalo da to učine.

    PRELAZAK NA PETROVU PORUKU

    Kad je Isus umro, njegovi su se sljedbenici raspršili. Kada je Petar nastavio Gospodinovu službu, naučavao je Isusovu poruku plus Mesijinu nužna smrt i uskrsnuće prema prorocima (Djela 2:31-38 i 3:18). Svi novi sljedbenici morali su vjerovati u Petrovu poruku o krštenju vodom, mesijanstvu i uskrsnuću. Poricanje uskrsnuća bilo je neprihvatljivo.

    Petrovoj poruci dodano je nadnaravno osnaživanje s Duhom Svetim. Ovo također nije bilo izborno. Svaki sljedbenik Petrove poruke primio je obećanje i snagu Duha Svetoga ( Marko 16:17 , Djela 2:38 , 1. Ivanova 2:21 ).

    Poruka evanđelja je tri puta mijenjana ili dodavana u samo nekoliko godina. Ivanovi sljedbenici koegzistirali su s Petrovim sljedbenicima i nisu razumjeli uskrsnuće, Mesiju ili Duha Svetoga ( Djela 19:2-3 ). Bili su prihvatljivi u Ivanovoj službi, a neprihvatljivi u Petrovoj. Trebali su se nositi s prijelazom evanđelja. Morali su biti u tijeku.

    ONI KOJI SU OSTALI U TRANZICIJI

    Kad Bog otkriva nove informacije, uvijek postoje oni ispod stare poruke koji ostaju i umiru. Možda nikada neće biti uključeni u novu poruku. Kad im je dana Božja poruka povjerovali su u nju i postupili u skladu s njom. Pravednik će živjeti od vjere.

    Kada naučite poštivati ​​razliku između Petrovih i Pavlovih evanđelja, postavit ćete isto pitanje koje svi postavljaju. Što se dogodilo sljedbenicima Petrovog evanđelja ako je Pavlovo bilo drugačije?

    Odgovor: Ista stvar koja se dogodila sljedbenicima Ivana Krstitelja. Živjeli su i umrli s vjerom u ono što im je Bog rekao. Njihova je poruka bila stara i zamijenjena je evanđeljem Božje milosti. Petrova poruka više nije bila ono što je Bog koristio. Pavao je obavijestio Petra i Petar se povukao. Tranzicija nije bila bez presedana.

    Justin Johnson
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-05-16, 15:54

    Evanđelje koje nedostaje u Ivanu

    Svrha stiha za Ivanovu knjigu je Ivan 20:31

    „Ali ovo je napisano da vjerujete da Isus jest Krist, Sin Božji; i da vjerujući imate život po imenu njegovu.” – Ivan 20:31

    Ivan nije napisao svoju knjigu kao povijesnu pripovijest svake Isusove riječi ili djela. On priznaje da postoje mnoge stvari koje je Isus učinio, a koje nije napisao (Ivan 20:31). Izostavio ih je jer Ivan nije povijesna pripovijest, napisan je da dokaže da je Isus Krist, Sin Božji. Ovo je bilo Ivanovo evanđelje.

    Ivanovo evanđelje bilo je evanđelje imena Isusova. Ovo je također bilo evanđelje propovijedano u Mateju, Marku i Luki. Evanđelje koje nedostaje u Ivanu je evanđelje koje je današnjoj Crkvi za vječni život.

    Evanđelje imena Isusova

    Prije ulaska u obećano kraljevstvo bilo je važno da zavjetni Izrael ispravno identificira svog Mesiju i slijedi ga.

    Dobra vijest za Izrael u Mateju-Ivanu bila je da je Mesija došao i da su ga najveći proroci identificirali kao Isusa iz Nazareta.

    Isus je bio poslan od Boga da služi Božjem izabranom narodu: Izraelu (Ivan 1:11).

    Tko god je vjerovao u autoritet (ime) Isusa, kao poslanog od Boga da bude kralj Izraela, i slijedio ga u kraljevstvo, naći će život (Ivan 5:24).

    Tko god zaniječe ime (autoritet) Isusa kao Mesije, neće pronaći život, čak i ako tvrdi da je dio zavjetnog Izraela.

    Mesiji, kralju Izraela, bit će dana moć dati život i oduzeti ga ( Ivan 5:21 ).

    Kako se on zove?

    Ovo evanđelje o kraljevstvu i Isusovo ime mogu se također naći u tri pripovijesti o Gospodinovoj službi.
    Na prekretnici Isusove zemaljske službe, on postavlja pitanje ocjenjujući koliko je uspješno bilo njihovo propovijedanje evanđelja njegova imena.

    “Što ljudi govore da sam ja Sin Čovječji?” – Matej 16:13

    Njihova bi služba bila uspješna da je nadmoćan odgovor Izraela bio: "Ti si Krist, Sin Boga živoga." Umjesto toga, samo je nekoliko njegovih učenika vjerovalo u to.

    Odbačeni Mesija

    Na kraju je Izrael odbacio svog Mesiju i razapeo ga umjesto da ga dočeka kao kralja.
    Mrtav kralj, mrtvi Mesija, nije bio nikakav Mesija.

    Ipak, Isusov autoritet još nije bio završen. Kako je doista bio Sin Božji, a smrt nije imala nikakvu moć nad njim, uskrsnuo je i zadužio apostole da nastave propovijedati kraljevstvo i kralja, evanđelje njegova imena.

    Mesija Izraela je otišao i uzašao na nebo, te će se vratiti u budućnosti da sudi i ratuje u uspostavljanju svog kraljevstva ( Djela 3:21 ).

    Ali apostoli su nastavili propovijedati evanđelje imena. Isus je uistinu bio Mesija Izraela, a njegovo uskrsnuće to je i dokazalo.

    "Niti je u nekom drugom spasenja; jer nema drugoga imena pod nebom dana ljudima po kojem bismo se mogli spasiti." – Djela apostolska 4:12

    Nestalo evanđelje

    Isus je Krist, i on je Sin Božji. On je obećani Mesija Izraelu, a ipak se još nije vratio da uspostavi svoje kraljevstvo kao što je Petar propovijedao na Pedesetnicu.

    Umjesto toga, služba kraljevstva dvanaestorice apostola bila je prekinuta nepoznatim Gospodinovim povratkom kako bi Pavlu dao raspodjelu evanđelja ( 1 Kor 9,17).

    Gospodin se vratio svom glavnom progonitelju kako bi dalje otkrio još jedno evanđelje za spasenje poslano svim ljudima. Evanđelje njegova imena zamijenjeno je evanđeljem Božje milosti.

    Ovo veće evanđelje uključuje radosnu vijest o Gospodinovoj smrti, ukopu i uskrsnuću za spasenje, što Pavao naziva propovijedanjem križa ( 1 Kor 1,18 ).

    Kako bi križ mogao biti dobra vijest? Odgovor je u objavi otajstva Isusa Krista ( 1 Kor 2,7-8 , Rim 16,25 ).
    Kristovo otajstvo je u tome što on nije samo Mesija za Izrael, već je Spasitelj za sve, Židove i pogane, bez izraelskog kraljevstva, izraelskog zakona i bez izraelske vjere (Rim 11,32 ).

    Dok će Izrael biti spašen Isusovim imenom kao obećani Mesija kraljevstva, svijet sada može primiti dar vječnog života onim što je Isus učinio za nas na križu.

    Njegovom smrću na križu grijesi su mogli biti oprošteni, smrt uništena, a vječni život besplatno dan poganima kojima Bog nikada nije dao obećanje ( Efežanima 3,6 ).

    Zaključak

    Evanđelje njegovog imena koje se nalazi u Ivanu 20:31 bilo je tema Gospodinove zemaljske službe Izraelu u Ivanovoj knjizi. Niti jedan redak u Ivanu ne spominje otajstveno evanđelje o slavi križa ( Gal 6,14 ).

    Postoji razlika između evanđelja o njegovom imenu i evanđelja o njegovom dovršenom djelu na križu. Ivanovo evanđelje njegovog imena ne uključuje radosnu vijest o njegovoj smrti, pokopu i uskrsnuću kako se nalazi u otajstvu Krista koje je kasnije dao Pavlu.

    Za ovo veličanstvenije evanđelje moramo nastaviti čitati u našoj Bibliji Pavlovu službu ( počevši od njegove poslanice Rimljanima ), gdje se Gospodin vratio da otkrije mnogostruku Božju mudrost ( Efežanima 3,9-10 ).

    Dok će Ivan 20:31 uvijek biti pravo svjedočanstvo o tome tko je Isus, uvijek će nedostajati evanđelje koje spašava današnjicu, a koje se tiče onoga što je Isus učinio za nas.

    Brat Kiko

    Sponsored content


    Evanđelja u Bibliji Empty Re: Evanđelja u Bibliji

    Počalji od Sponsored content


      Sada je 2024-05-19, 13:08