BIBLIJSKO OBRAZOVANJE

2. Timoteju 2:15


    Spasenje

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:41

    KAKO SE SPASAVAMO?

    Jeste li spašeni? Na ovo pitanje bi trebalo odgovoriti sa DA ili NE, ali to gotovo nikada nije slučaj. Neki od najčešćih odgovora su:

    - Radim najbolje što mogu.
    - Isusa sam učinio Gospodarem svog života.
    - Verujem u Boga.
    - Kršten sam.
    - Član sam crkve.
    - Pridržavam se zapovesti.
    - Ja sam u osnovi dobra osoba.
    - Oduvek sam bio hrišćanin.
    - Nikad nisam učinio ništa loše.

    Iako su ovi odgovori zanimljivi, nijedan od njih ne odgovara na pitanje. Jedan od razloga zašto ljudi daju ove neodgovarajuće odgovore je taj što ne razumeju pitanje.

    Pitanje: "Jeste li spašeni?" pita da li ste verovali Hristovoj prolivenoj krvi na krstu kao plaćanje za svoje grehe. Nije pitanje o onome što se radilo vama ili drugima.

    Svi neodgovorni odgovori odnose se na nešto što čovek čini, ali spasenje je ono što je Hrist već učinio za nas. Apostol Pavle je jasno rekao evanđelje našega spasenja:

    "Jer sam vam predao pre svega ono što sam takođe primio, kako je taj Hrist umro za naše grehe prema Svetim pismima;
    I da je pokopan i da je uskrsnuo treći dan prema Svetim pismima."
    (1. Korinćanima 15: 3-4)

    Krv Hristova kupila je ono što nismo mogli sami zaraditi.

    "U kome imamo iskupljenje kroz njegovu krv, čak i oproštenje greha:" (Kološanima 1:14)

    Ne možemo biti dovoljno dobri da bismo stekli spasenje jer "nema niti jednog pravednog" (Rim 3,10) i "svi su sagrešili" (Rim 3,23). " Plata za greha je smrt" (Rimljanima 6:23). Da bismo se spasili, moramo prestati verovati sebi i verovati plaćanju krvi koju je Hrist već izvršio u naše ime!

    "Jer milošću ste spašeni verom; i to ne od sebe: to je dar Božji:
    Ne od dela, da se neko ne pohvali." (Efežanima 2: 8-9)

    "Ne za djela pravedna koja mi učinismo, nego po svojoj milosti spase nas banjom preporoda i obnovljenjem Duha Svetoga" (Titu 3:5)

    Znajući da smo grešnici i da je Hrist umro za nas, trebali bismo odgovoriti stavljajući svoju veru u Hristovu žrtvu za naše grehe. Jednog dana će svi položiti svoj račun Bogu. Zašto danas ne bismo rešili pitanje svog spasenja?
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:42

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:42

    EVANĐELJE MILOSTI

    Mnogi ljudi misle da će otići u raj jer su živeli dobar život. Možda se prema svim svojim komšijama odnose korektno. Možda se dobrovoljno prijave u dobrotvorne svrhe i nikada nisu prekršili zakon. Možda su čak bili kršteni ili su redovno išli u crkvu. Ali Biblija, Božja Reč, kaže da niko ne može živeti u skladu s Božjim standardima pravednosti.

    Rimljanima 3:10 " Kao što je napisano, nema pravednika, nema nijednog ... "

    Rimljanima 3:23 " Jer svi su zgriješili i lišeni su slave Božje .... "

    Rimljanima 6:23 " Jer plata za grijeh je smrt, a dar Božji je život vječni po Isusu Hristu, našem Gospodu. "

    Spasenje se ne može zaraditi. Svi su grešnici i zaslužuju smrt, ali Bog daje život večni. Pa kako možemo primiti Božji dar večnog života?

    Rimljanima 1,16 " Jer ja se ne stidim Hristovog evanđelja : jer snaga Božja na spasenje svakome koji vjeruje .... "

    Da bismo se spasili, moramo verovati evanđelju. Reč "evanđelje" znači "dobra vest". Ali pre nego što poverujemo u dobre vesti, moramo znati što su to.

    1. Korinćanima 15: 1-4 " Štaviše, braćo, objavljujem vam evanđelje ... da je Hristos umro za naše grijehe prema pismima; i da je pokopan i da je treći dan vaskrsnuo prema pismima .... "

    Ovo je evanđelje u koje moramo verovati da bismo se spasili. E sad, kako nas vera u ovo evanđelje spašava?

    Rimljanima 5: 8-9 " Ali Bog pokazuje svoju ljubav k nama što Hristos još kad bijasmo grješnici umrije za nas. Mnogo ćemo dakle većma biti kroza nj spaseni od gnjeva kad smo se sad opravdali krvlju njegovom. "

    Rimljanima 3: 22-26 " A pravda Božija vjerom Isusa Hrista u sve i na sve koji vjeruju; jer nema razlike. Jer svi sagriješiše i izgubili slavu Božiju, I opravdaće se zabadava blagodaću njegovom, otkupom Isusa Hrista. Kojega postavi Bog očišćenje vjerom u krvi njegovoj da pokaže svoju pravdu oproštenjem pređašnjijeh grijeha; U podnošenju Božijemu, da pokaže pravdu svoju u sadašnje vrijeme da je on pravedan i da pravda onoga koji je od vjere Isusove."

    Možemo se spasiti od Božjeg gneva, jer je Isus Hrist, Sin Božji, umro na krstu kao žrtva za naše grehe i vaskrsnuo iz mrtvih. On je platio cenu za nas, a mi smo opravdani u Božjim očima verom u krv Isusa Hrista.

    Efežanima 2: 8-9 " Jer milošću ste spašeni vjerom; i to ne sami od sebe: to je Božji dar: Ni od djela da se niko ne bi hvalio. "

    Neće biti hvalisanja na nebu. Ne možemo se spasiti vlastitom pravednošću, već samo Božjom milošću, kroz veru.

    Efežanima 1: 13-14 " Kroz kojega i vi, čuvši riječ istine, jevanđelje spasenija svojega, u kojemu i vjerovavši zapečatiste se svetijem duhom obećanja, Koji je zalog našljedstva našega za izbavljenje stečevine na hvalu slave njegove.

    Jednom kada poverujemo u evanđelje, zapečaćeni smo Božjim Duhom Svetim. Ovo je Božji zalog koji jamči da će nas on otkupiti, koga je naš Gospod Isus Hristos " kupio svojom krvlju " (Djela apostolska 20:28).
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:44

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:45

    KAKO ZNAM DA SAM SPAŠEN?

    Znam da sam spašen jer je Krist umro za moje grijehe, uskrsnuo od mrtvih za moje opravdanje. Spasenje je besplatan dar svakome koji vjeruje. Kada povjeruješ u Krista i Njegovo djelo koje je potpuno i savršeno, Duh Sveti ce te zapečatiti do dana otkupljenja.

    Efezanima 1:13 "U kojega ste se pouzdali i vi, nakon što ste čuli riječ istine, evanđelje svoga spasenja, u kojemu ste, nakon što ste povjerovali, i zapečačeni svetim Duhom obećanja,"

    Titu 3:5-7 "on nas je spasio, ne po djelima pravednosti koja smo mi učinili, nego po svom milosrđu: pranjem regeneracije i obnove po Duhu Svetome, koga je izobilno izlio na nas po Isusu Kristu našem Spasitelju, da opravdani njegovom milošću, u skladu s nadom, budemo baštinici vječnoga života."

    Prestani se uzdati u svoj dobar život, molitve, dobra djela, osjećaje i svoju pravednost za svoje spasenje. Uzdaj se u potpuno djelo Kristovo i znaj da si spašen. A dobra djela čini zato što jesi spašen, a ne da postigneš spasenje. Dobra djela činimo iz zahvalnosti prema našemu Spasitelju jer nas je Gospod blagoslovio sa svim duhovnim blagoslovima.

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:46

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:47

    SPASENJE I SLUŽBA

    Najčešći ljudski odgovor nakon što prvi puta čuju Kristovo evanđelje milosti tj da su spašeni milošću po vjeri, bez svojih djela je: “Što to znači, da mogu raditi što hoću i završiti u nebu? Zar to znači da mogu ubiti čovjeka i imati vječni život?”

    I ti sada kao pravi evangelizator trebaš dati logičan biblijski odgovor tim ljudima, koji je ustvari nelogičan nespašenom čovjeku. Zašto nije? Pa zato jer pravi vjernik gleda iz Božje perspektive na čovječanstvo, a nevjernik gleda iz ljudske perspektive. Budući da je nevjernik po prirodi samopravedan i ponosan, on nikada ne može svojim razumom dokučiti Božji um i Njegovu uzvišenu pravednost!

    Biblija nam otkriva pravu istinu o ljudima, to je jedina knjiga koja nam otkriva pravu istinu o nama. Biblija je riječ Božja koja nam objavljuje naš pravi status pred svetim i savršenim Stvoriteljem neba i zemlje. Biblija nam jasno svjedoći da smo svi grješnici, da smo svi ostali bez slave Božje, da nitko nije pravedan!

    Dakle, moj odgovor tim ljudima bi bio: “Budući da spasenje isključivo ovisi o onome što je Krist učinio, a ne o nama i o našim dobrim djelima, zašto onda ubacuješ svoja djela u Kristovo dovršeno djelo? Što Krist nije dovoljno učinio za tvoje spasenje? Zar Bog treba tvoju pomoć da spasi čovječanstvo?” I sada bi logičan odgovor bio: “ Ne treba našu pomoć, Bog je Svemoguć!”

    Sad kad smo postavili temelj da je čovjek grješnik koji nikad ne može sam sebe spasiti, i nikad neće moći, jer je Bog Isus Krist jedini Spasitelj, i tu slavu mu nitko neće moći uzeti!! Dakle, odgovor na tvoje pitanje je: “ DA!! Kristova krv obiluje nad svim grijesima, Kristova krv je toliko moćna da pokrije sve grijehe koje si počinio i koje ćeš još učiniti”.

    Ali postavlja se pitanje zašto bi čovjek ubijao nakon što je postao spašen!!?? Čovjek može postati samo bolji kad postane vjernik, nikako lošiji. Možda nevjernik ne vidi da je neki vjernik postao bolji čovjek, ali nevjernik nema Božju perpektivu jer ne vjeruje u riječ Božju. Dakle, ako neki čovjek koji čini grozne grijehe i pokaje se tako da povjeruje u Krista jer zna da je loš čovjek, taj čovjek će definitivno početi raditi na sebi jer je osviješten da je činio zle stvari, taj čovjek će možda još uvijek imati problema s tim grijesima, ali je sad postao ratnik Kristov koji bije svoje unutarnje bojeve, dok prije nije ni znao da rat postoji! A znamo da čovjek nikada neće postati bezgrješan dok je u ovom tijelu, ipak, vjernik sada zna da ima problem i pokušavati će to riješiti putem Duha Svetoga, i samim time postaje bolji čovjek.

    Bog nas vidi sve kao grješnike, zato nas je morao istoga trenutka razapeti s Kristom tako da ne vidi naše griješno tijelo. Taj čin razapinjanja se događa istog trenutka kad smo se pokajali tj promijenili naš stav prema sebi i Bogu, kad smo shvatili da nam nema pomoći, da smo beznadni i izgubljeni. U tom trenutku kad se čovjek pouzda da je Krist učinio sve što je potrebno za njegovo spasenje, tada nas Bog ubije sa Kristom, pokopa i uskrsne, i mi sada pripadamo Njemu! Bog više ne vidi staroga čovjeka, taj stari čovjek je mrtav za Njega jer da postoji stari čovjek tada nitko ne bi imao vječni život, postoji samo novi čovjek koji tek sada može donositi duhovne plodove. I to se događa istoga trenutka kad čovjek povjeruje u Krista kao svoga Jedinog Spasitelja, jer je Isus umro za sve naše grijehe, pokopan i treći dan uskrsnuo za naše opravdanje.

    Dakle, ako si ubijao, krao, lagao ili prekršio bilo koju Božju zapovijed, tada zaslužuješ pakao i vječnu muku, ali budući da je Bog milostiv i ne želi da itko propadne, putem svoje ljubavi i milosti Bog želi da se spasiš kroz vjeru! A vjera je dokaz onih stvarnosti koje se ne vide, dakle ja vjerujem da je Krist umro za sve moje grijehe (prošle, sadašnje i buduće) i sada ću mu služiti u ljubavi, jer to želim. Krist je moja pobjeda i ja imam vječni život, pripadam njemu sada zauvijek. To je moja motivacija da ne činim grijehe i pokušavati ću se fokusirati na dobra djela, ne zato da zaslužim vječni život, nego zato jer imam vječni život! Ljubav Kristova me potiče i obuzima da budem bolji čovjek! Ponekad ću i pasti jer zaboravim da sam novi čovjek, ali me Krist podiže i podsjeća putem Duha Svetoga tko sam i koja mi je nova dužnost i služba.

    I još jedna jako bitna biblijska činjenica, neće svi vjernici imati isti status u vječnosti, oni koji su hodili u Duhu će imati veću nagradu, nego oni koji su hodili u tijelu. Kristov sud je za sve vjernike i svi ćemo dati račun našemu Spasitelju i svi ćemo biti pravedno nagrađeni. Dok će nevjernik biti kažnjen jer se nije pouzdao i povjerovao u Krista koji je Spasitelj svijeta, taj čovjek se pouzdao u svoja djela zato će i tako biti suđen, po svojim djelima. Ne daj Božje da itko bude suđen po svojim djelima, Bog ne želi to, jer da postoji nada da se čovjek spasi svojim djelima tada Bog ne bi poslao svoga Sina da bude izvrijeđan, popljuvan, pretučen i ubijen na križu!! Bogu Sinova žrtva znači više od ičega, to je centar ljudskog postojanja. Križ je pobjeda nad grijehom i smrću, a Gospod Isus Krist je Pobjednik i Spasitelj!

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:49

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:50

    Spasenje kroz stihove

    SVI LJUDI SU PRIRODOM ZLI, POD BOŽJIM GNEVOM I NEIZBEŽNO ODGOVORNI PRED NJIM

    "Kao što je zapisano: “Nema pravednoga, ni jednoga; nema koji razume, nema ga koji traži Boga. Svi su zastranili, zajedno postali beskorisni; nema ga koji čini dobro, nema ni jednoga." Rimljanima 3:10-12

    "A znamo da sve što Zakon kaže, govori onima koji su pod Zakonom, da svaka usta zaneme i sav svet bude kriv pred Bogom. Zato se po delima Zakona neće pred njim opravdati ni jedno telo, jer po Zakonu je spoznaja greha." Rimljanima 3:19-20

    "Zbog toga kao što je po jednom čoveku greh ušao u svet, i po grehu smrt, tako je i smrt prešla na sve ljude, jer su svi sagrešili." Rimljanima 5:12

    "Jer se s neba otkriva gnev Božji na svaku bezbožnost i nepravednost ljudi koji istinu potiskuju nepravednošću." Rimljanima 1:18

    "No svi smo mi nečisti, i sva je pravednost naša kao prljavi dronjci; i svi smo se mi osušili kao lišće, i nepravde naše kao vetar nas odnose." Isaija 64:6

    SVI LJUDI SE MORAJU POJAVITI NA BOŽJEM SUDU

    "I kao što je ljudima određeno jednom umreti, a nakon toga sledi sud." Jevrejima 9:27

    "Jer se svi moramo pojaviti pred sudom Hristovim da svaki primi prema onome što je učinio u svome telu, bilo to dobro ili loše." II Korinćanima 5:10

    "A strašljivima i nevernima i odvratnima i ubicama i bludnicima i vračarima i idolopoklonicima i svim lažovima udeo je u jezeru što gori ognjem i sumporom. To je druga smrt.” Otkrivenje 21:8

    "Zato ne sudite ništa pre vremena dok ne dođe Gospod koji će i na svetlo izneti što je skriveno u tami i očitovati nakane srca, i tada će svako primiti pohvalu od Boga." I Korinćanima 4:5

    "Jer će Bog sva dela izvesti na sud, i svaku tajnu, bila dobra ili bila zla." Propovednik 12:14

    "Zato nemaš izgovora, o čoveče koji sudiš, ko god bio. Jer u čemu sudiš drugome, samoga sebe osuđuješ, jer ti koji sudiš činiš to isto. Ali znamo da je Božji sud u skladu s istinom protiv onih koji takvo što čine. A misliš li, o čoveče koji sudiš onima koji takvo što čine, a sam isto činiš, da ćeš ti izbeći sud Božji?" Rimljanima 2:1-
3

    "Jer je zapisano: “Tako mi života, govori Gospod, meni će se prignuti svako koleno i svaki će jezik priznati Boga.” Tako će tada svaki od nas za sebe dati račun Bogu." Rimljanima 14:11-12

    "Na Dan kada će Bog po Isusu Hristu, prema mojem evanđelju, suditi ljudskim tajnama." Rimljanima 2:16

    DA LI BOG ŽELI DA SUDI LJUDIMA?

    "Jer je to dobro i prihvatljivo pred Bogom, našim Spasiteljem, koji želi da svi ljudi budu spašeni i dođu do spoznaje istine." I Timoteju 2:3-4

    BOG NAM NUDI IZLAZ IZ BEZIZLAZNE SITUACIJE

    "Jer predao sam vam najpre ono što sam i primio: da je Hrist umro za naše grehe prema Pismima, i da je bio pokopan, i da je treći dan uskrsnuo, prema Pismima." I Korinćanima 15:3-4

    "Jer je Hrist dok smo mi još bili nemoćni u pravo vreme umro za bezbožnike. Jer jedva bi ko za pravednika umro; za dobroga bi se možda još neko i odvažio umreti. Ali Bog pokazuje svoju ljubav prema nama tako što je Hrist, dok smo još bili grešnici, umro za nas." Rimljanima 5:6-8

    "Jer ga je on učinio grehom za nas, njega koji nije upoznao greha, da mi u njemu postanemo pravednost Božja." II Korinćanima 5:21

    "On nas je izbavio iz vlasti tame i preneo u kraljevstvo svojega ljubljenog Sina, u kome imamo otkupljenje, po njegovoj krvi, i oproštenje greha." Kološanima 1:13-14

    "Verodostojna je reč i vredna svakog prihvatanja da je Hrist Isus došao na svet spasiti grešnike, od kojih sam prvi ja." I Timoteju 1:15

    ŠTA TREBA DA URADIMO DA BUDEMO SPAŠENI?

    "Jer milošću ste spašeni, po veri, i to nije od vas, to je Božji dar! Ne po delima, da se neko ne bi hvalisao." Efežanima 2:8-9

    "A ako je po milosti, nije više po delima; inače milost više nije milost. A ako je po delima, nije više milost; inače delo više nije delo." Rimljanima 11:6

    "A sada se bez Zakona očitovala Božja pravednost, posvedočena od Zakona i Proroka, i to pravednost Božja po veri koja dolazi od Isusa Hrista za sve i na sve koji veruju. Jer nema razlike, jer su svi sagrešili i nedostojni su slave Božje, i opravdani su besplatno njegovom milošću kroz otkupljenje u Hristu Isusu, kojega je Bog postavio da bude pomirilište po veri u njegovu krv, da bi, po strpljivosti Božjoj, objavio svoju pravednost zbog oslobođenja od prethodno učinjenih greha." Rimljanima 3:21-25

    "A onomu koji radi, plata se ne računa po milosti, nego po dugu; ali onomu koji ne radi, a veruje u onoga koji opravdava bezbožnika, njegova se vera uračunava kao pravednost, kao što i David opisuje blaženstvo čoveka kome Bog uračunava pravednost bez dela; govoreći: “Blaženi su oni kojima su nepravde oproštene i kojima su gresi pokriveni." Rimljanima 4:4-7

    "I budući da nije oslabio u veri, nije promotrio svoje već obamrlo telo, kad mu je bilo oko sto godina, ni obamrlost Sarine utrobe,i nije se pokolebao neverom u Božje obećanje, nego se ojačao verom, dajući slavu Bogu, te potpuno uveren da je Bog što je obećao, moćan i učiniti. Zato mu se i uračunalo kao pravednost. Ali nije samo za njega zapisano da mu se uračunalo, nego i za nas kojima će se uračunati, ako verujemo u onoga koji je uskrsnuo od mrtvih Isusa, Gospoda našega, koji je predan zbog naših prestupa i uskrsnut radi našega opravdanja." Rimljanima 4:19-25

    "Opravdani, dakle, verom, imamo mir s Bogom po Gospodu našemu Isusu Hristu." Rimljanima 5:1

    "Stoga kao što je po prestupu jednoga došla presuda na sve ljude da ih osudi, tako je i radi pravednosti jednoga došao milosni dar na sve ljude na opravdanje života. Jer kao što su zbog neposlušnosti jednoga čoveka mnogi postali grešnici, tako će i zbog poslušnosti jednoga mnogi postati pravednici. Osim toga, Zakon se uvukao da se umnoži prestup. Ali gde se umnožio greh, mnogo je više obilovala milost, da bi, kao što je greh kraljevao u smrti, tako i milost mogla kraljevati kroz pravednost za život večni po Isusu Hristu, Gospodu našemu." Rimljanima 5:18-21

    "Jer greh neće vama gospodariti, jer niste pod Zakonom, nego pod milošću." Rimljanima 6:14

    "Ali sada, pošto ste oslobođeni od greha i postali sluge Božje, imate svoj plod za posvećenje, a svršetak život večni. Jer je plata za greh smrt, a dar Božji je život večni po Isusu Hristu, Gospodu našemu." Rimljanima 6:22-23

    "Zatim ih je izveo van i rekao: “Gospodo, šta moram činiti da se spasim?” A oni su rekli: “Veruj u Gospoda Isusa Hrista, pa ćeš biti spašen ti i tvoj dom!” Dela ap. 16:30-31

    "U kome imamo otkupljenje njegovom krvlju, oproštenje greha, prema bogatstvu njegove milosti." Efežanima 1:7

    "Ne osujećujem milost Božju, jer ako opravdanje dolazi po Zakonu, onda je Hrist uzalud umro.” Galaćanima 2:21

    "A da po Zakonu niko nije opravdan pred Bogom, očito je, jer: “Pravednik će živeti po veri.” A Zakon nije od vere, nego: “Čovek koji ih izvršava, živeće u njima.”" Galaćanima 3:11-12

    "Ne znate li da nepravednici neće baštiniti kraljevstva Božjega? Ne zavaravajte se! Ni bludnici, ni idolopoklonici, ni preljubnici, ni mekoputnici, ni oni što se oskvrnjuju s muškarcima, ni lopovi, ni lakomci, ni pijanci, ni psovači, ni otimači neće baštiniti kraljevstvo Božje. I neki od vas su bili takvi. Ali ste se oprali, ali ste se posvetili, ali ste se opravdali u imenu Gospoda Isusa i po Duhu našega Boga." I Korinćanima 6:9-11

    "Ali pošto se pojavila dobrostivost i čovekoljublje Boga našega Spasitelja, on nas je spasio, ne po delima pravednosti koja smo mi učinili, nego po svom milosrđu: pranjem ponovnog rođenja i obnove po Duhu Svetome, koga je izobilno izlio na nas po Isusu Hristu našem Spasitelju, da opravdani njegovom milošću, u skladu s nadom, budemo baštinici večnoga života. Verodostojna je ova reč i hoću da to neprestano tvrdiš, kako bi oni koji su poverovali Bogu mogli brižljivo prednjačiti dobrim delima. To je dobro i korisno ljudima." Titu 3:4-8

    "Ne stidi se, dakle, svedočanstva našega Gospoda, ni mene, sužnja njegova. Nego podeli sa mnom nevolje za evanđelje, prema snazi Boga koji nas je spasio i pozvao svetim pozivom, ne po našim delima, nego po svojoj nakani i milosti koja nam je dana u Hristu Isusu pre početka sveta, a sada očitovanoj pojavom našega Spasitelja Isusa Hrista, koji je obesnažio smrt i učinio da kroz evanđelje zasja život i besmrtnost, za koje sam ja postavljen propovjdnikom i apostolom i učiteljem Pagana." II Timoteju 1:8-11

    "Koliko je istok daleko od zapada, toliko je udaljio od nas prestupe naše." Psalam 103:12

    DA LI MOŽEMO IZGUBITI SPASENJE?

    "U njega ste se i vi pouzdali, pošto ste čuli reč istine, evanđelje svoga spasenja, u njemu ste i, nakon što ste poverovali, zapečaćeni obećanim Duhom Svetim." Efežanima 1:13

    "I ne žalostite Duha Svetoga Božjega kojim ste zapečaćeni za dan otkupljenja!" Eežanima 4:30

    "Jer u njemu telesno prebiva sva punina Božanstva, i vi ste potpuni u njemu, koji je glava svakog poglavarstva i vlasti." Kološanima 2:9-10

    "Zar ne znate da je vaše telo hram Duha Svetoga, koji je u vama, kojega imate od Boga te niste svoji?" I Korinćanima 6:19

    "Što ćemo onda reći na ovo? Ako je Bog za nas, ko može protiv nas? Onaj koji ni vlastitog Sina nije poštedeo, već ga je predao za sve nas, kako nam onda neće s njime sve darovati? Ko će podići optužbu protiv izabranika Božjih? Bog je onaj koji opravdava. Ko osuđuje? Hrist je umro, štaviše i uskrsnuo, on je i zdesna Bogu, on i posreduje za nas. Ko će nas rastaviti od ljubavi Hristove? Nevolja? Ili teskoba? Ili progonstvo? Ili glad? Ili golotinja? Ili pogibao? Ili mač? Kao što je zapisano: “Zbog tebe nas ubijaju celi dan; prebrojeni smo kao ovce za klanje.” Ali u svemu ovom i više nego pobeđujemo po onome koji nas je ljubio. Jer sam uveren da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sile, ni sadašnje, ni buduće, ni visina, ni dubina, ni bilo koje drugo stvorenje, neće nas moći rastaviti od ljubavi Božje koja je u Hristu Isusu, Gospodu našemu." Rimljanima 8:31-39

    IZVRTANJE EVANĐELJA DANAS

    "Čudim se da se tako brzo odmećete, od onoga koji vas je pozvao Hristovom milošću na drugo evanđelje, koje nije drugo, nego ima nekih koji vas uznemiruju i žele izvrnuti Hristovo evanđelje. Ali, ako vam mi ili anđeo s neba, propoveda nekakvo drugačije evanđelje od onoga koje smo vam mi propovedali, neka bude proklet! Kao što smo već pre rekli tako i sada ponovo govorim: ako vam ko propoveda nekakvo drugačije evanđelje od onoga koje ste primili, neka bude proklet!" Galaćanima 1:6-9

    "Jer je propovedanje o krstu ludost za one koji propadaju, a za nas koji smo spašeni, ono je snaga Božja." I Korinćanima 1:18

    "Jer mi nismo kao mnogi koji iskrivljuju reč Božju; nego s iskrenošću, štoviše kao od Boga pred Bogom, u Hristu govorimo." II Korinćanima 2:17

    "Ali se bojim da se slučajno ne bi, kao što je zmija zavela Evu svojim lukavstvom, vaše misli pokvarile od jednostavnosti koja je u Hristu. Jer ako onaj ko dođe propoveda drugog Isusa, kojega mi nismo propovedali, ili ako primate drugog duha, kojega niste primili, ili drugo evanđelje, koje niste prihvatili, vi bi takvog dobro podnosili." II Korinćanima 11:3-4

    ŠTA VERNICI TREBAJU ČINITI?

    "Ja te stoga zaklinjem pred Bogom i Gospodom Isusom Hristom, koji će suditi žive i mrtve pri pojavi njegovoj i njegovog kraljevstva, propovedaj Reč; budi neposredan, u pravo vreme i kad nije pravo vreme; uveravaj, ukori, potiči sa svom postojanošću i naukom. Jer doći će vreme kad ljudi neće podnositi zdrav nauk, nego će po vlastitim požudama sebi nagomilati učitelje da im škakljaju uši; i okretaće uši od istine, a priklanjati se bajkama." II Timoteju 4:1-4

    "Jer iako propovedam evanđelje, ja nemam ništa čime bi se proslavio, jer je na mene položena ta obaveza. A jao meni ako evanđelje ne propovedam! Jer ako ovo činim dragovoljno, imam nagradu; ako li protiv svoje volje, to je služba evanđelja koja mi je poverena. Koja mi je onda nagrada? Uistinu da, kad propovedam evanđelje, bez naplate predajem evanđelje Hristovo, tako da se ne koristim svojim pravom u evanđelju." I Korinćanima 9:16-18

    "Ali me ništa od toga ne zabrinjava, niti držim svoj život dragocen sebi; samo da dovršim svoju trku s radošću i službu koju sam primio od Gospoda Isusa: svedočiti za evanđelje milosti Božje." Dela apostolska 20:24

    "Jer on govori: “Uslišao sam te u pravo vreme i pomogao sam ti u dan spasenja.” Evo, sada je pogodno vreme! Evo, sad je dan spasenja!" II Korinćanima 6:2

    Stevan Novaković
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:51

    SPAŠENI I NESPAŠENI

    U Kršćanstvu kod spasenja postoje četiri grupe ljudi, što se ustvari svodi na dvije kategorije ljudi iz Božje perspektive, oni koji su u Kristu ili u Adamu, spašeni ili nespašeni.

    A u kojoj ste vi!?

    1) Oni koji su spašeni i uživaju u sigurnosti spasenja. Spašeni su i znaju da su spašeni milošću po vjeri u Kristovo dovršeno djelo na križu koje ih je otkupilo od kazne grijeha. Oni su u Kristu zapečaćeni za Dan otkupljenja. Njih ništa ne može poljuljati u vjeri i u sigurnosti spasenja. Oni su u Kristu i oni znaju da ih je Krist spasio, otkupio, zapečatio i proslavio! Takvi vjernici su učvršćeni u vjeri i znaju da su zauvijek spašeni što ih dovodi do toga da iz ljubavi i zahvalnosti služe svome Gospodu čistoga srca!!

    2) Zatim, postoje ljudi koji su spašeni jer su povjerovali u Krista kao svog jedinog Spasitelja, ali ne uživaju u spasenju jer nisu potpuno sigurni u svoje spasenje, imaju sumnje i zbunjeni su zbog kasnijeg utjecaja Sotonskih poslanika koji šire prokleto evanđelje. Đavao želi da spašeni vjernici misle da su nespašeni, to mu je jedini cilj kod spašenih vjernika. Ti ljudi su spašeni, ali im nedostaje sigurnost spasenja! A njegov cilj je da mladi i nesigurni vjernici budu nestabilni jer tada ne mogu služiti Bogu kao što treba!

    3) Nakon toga postoje ljudi koji misle da su spašeni, ali ustvari nisu. Takvi se pouzdaju u svoja dobra djela da ih spašavaju, to su lažni kršćani i takvi su u Adamu. I ovo je najopasnija kategorija ljudi. Đavao je najveći zavodnik i on želi da ljudi misle da su spašeni putem lažnog evanđelja po svojim djelima. Đavao želi da izgubljeni ljudi misle da su spašeni tako da ne traže istinu i pravo spasenje, i još ih nadahnjuje da napadaju spašene vjernike što ima veliki utjecaj na drugu grupaciju vjernika. Sa svojim propovjedanjem uzurpiraju poruku pravih evanđelista i po njima se četvrta grupa ljudi ne može nikako spasiti, i ne mislim samo na njih, nego takvi zavodnici zavode i ljude koji se ne smatraju kršćanima!

    4) I ima onih koji kažu da nisu spašeni i nemaju sigurnost spasenja jer ni nisu spašeni, ti su isto u Adamu. Ovo je isto jako opasna grupa ljudi, ali bar znaju da nisu spašeni jer su u potpunom neznanju. Oni će prije prihvatiti Kristovo evanđelje spasenja nego treća grupa ljudi jer barem znaju da su beznadni i izgubljeni.

    Dakle, ovo je slika današnjeg "kršćanstva" i prepoznat ćete u kojoj grupi ljudi čovjek pripada po njihovom svjedočanstvu. Nažalost, iz dugogodišnjeg iskustva znam da je najmanje onih koji se smatraju kršćanima u prvoj grupi ljudi. A Bog želi da svi budemo u prvoj grupi ljudi, da se radujemo i slavimo samo Krista kao jedinog Spasitelja, jer je jedini On zaslužan za naše spasenje i otkupljenje. Čovjek nikada neće moći sam sebe spasiti, niti svojim djelima zadržati spasenje. Zašto?? Jer smo još uvijek u ovom grješnom tijelu! Ali oni koji znaju da je Krist umro za sve njihove grijehe (prošle, sadašnje i buduće), takvi će vjernici manifestirati život Kristov sve više i više u svojim životima, kroz rast u vjeri i po snazi riječi Božje!

    Čuvajte se Sotone i njegovih podlih lukavština, jer mu je cilj da umanji Kristovo dovršeno djelo tako da čovjek misli da može svojim djelima postići savršenost! Takvi misle da ih vjera i djela spašavaju, citiraju krivo biblijske stihove van konteksta! Bježite od njih, budite sudionici prve grupe vjernika i propovjedajte neustrašivo riječ spasenja na slavu Božju po Gospodu našem Spasitelju Isusu Kristu! Neka vas Duh Sveti ojača i utješi u Božjoj istini.

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 03:51

    LAŽNI DODACI SPASENJU

    1. Ispovedanje Isusa Hrista za spasenje?

    Još jedan lažni dodatak spasenju poznat je kao „ispovedanje Isusa Hrista“. Mesto gde ovo postaje lažni dodatak jeste učenje nekih krugova koje kaže da mora postojati javno ispovedanje Hrista da bi osoba bila spašena.

    Ovo učenje temelji se na dva odlomka.

    Prvi je u Matej 10:32: Svakog dakle koji prizna mene pred ljudima, priznaću i ja njega pred Ocem svojim koji je na nebesima.

    Drugi odlomak je u Rimljanima 10:9-10: Jer ako ustima svojim ispovediš Gospoda Isusa i srcem svojim uzveruješ da ga je Bog vaskrsnuo od mrtvih, bićeš spašen. Jer srcem se veruje na pravednost, a ustima se ispoveda na spasenje.

    Temeljeno na ova dva odlomka, neke grupe nadodaju lažni dodatak spasenju i uče da mora da se dogodi javno, izgovoreno ispovedanje kako bi osoba bila spašena.

    Odgovor na to je da ni u jednom od ova dva odlomka, ispovedanje nije čin odvojen od vere. U slučaju Mateja 10:32, kontekst je da se govori o Izraelovom odbacivanju Hrista, a oni pojedinci među Jevrejima koji žele spasenje moraju da ispovede da je Isus Mesija, a to znači da priznaju da Isus jeste Mesija. Ali, u ovom slučaju, reč „ispovediti“ jeste jednostavno deo samog čina verovanja, i nikako nije neki odvojeni čin.

    Kada govorimo o odlomku u Rimljanima 10:9-10, Pavle koristi pesničku formu poznatu kao „inverzija“. Pavle naizmenično koristi termine „ispovediti“ i „verovati“ da bi pokazao da oba termina koristi kao da jesu sinonimi. Na primer, u stihu 9, on prvo govori o ispovedanju: ako ustima svojim, Gospoda Isusa, a onda drugo: veruješ u srcu da Ga je Bog podigao iz mrtvih. Znači, u stihu 9, prvo je ispovedanje, pa onda verovanje. Onda u stihu 10, on zamenjuje termine. U stihu 10, on prvo govori o verovanju: Jer srcem se veruje na pravednost, a onda govori o ispovedanju: ustima se ispoveda na spasenje.

    Ovo menjanje mesta ispovedanja i verovanja i naizmenično korištenje ova dva termina pokazuje da ih on koristi kao da su sinonimi. Ispovedanje u ovom stihu jednako je zazivanju imena Gospodnjega. Zazivanje imena Gospodnjeg jeste jednostavno verovati u Njega. Ispovedanje nije čin odvojen od vere.

    2. Pogrešna upotreba reči "pokajanje"

    Prvo, stvarno značenje reči pokajanje jeste jednostavno „da osoba promeni mišljenje“. To je sve šta Biblijsko pokajanje znači. Pokajanje ne znači „da osobi bude žao zbog svojih greha“. Grčka reč za „pokajanje“ jednostavno znači „da osoba promeni um, da promeni mišljenje“.

    Druga stvar u vezi sa pokajanjem jeste da kada se reč koristi kao sinonim za verovanje, onda da, tada pokajanje jeste uslov za spasenje. Na primer, osoba mora da promeni mišljenje u vezi sa Hristom kako bi bila spašena. Ako se pod pokajanjem misli kao na sinonim za verovanje i za uverenje, onda da, pokajanje jeste uslov za spasenje.

    Treća stvar u vezi sa reči „pokajanje“ jeste da to postaje lažni dodatak kada se uzme kao da znači „tuga, ili žalost“. Ukoliko pod pokajanje osoba misli „žalost“ i stoga, misli da mora da oseća žalost i tugu zbog svojih greha kako bi bila spašena, onda to postaje lažni dodatak spasenju.

    Četvrto, ukoliko je pokajanje, u smislu da je osobi žao zbog počinjenih greha, neophodno, onda spasenje postaje dve stvari. Prvo, spasenje je onda smešteno na temelj od dela; i drugo, spasenje se onda temelji na osećajima, a ne na činjenicama i obećanjima iz Pisama.

    Peta stvar u vezi sa pokajanjem jeste to da pokajanje spasenja nikada nije odvojeni čin od vere ili pouzdanja.

    Verovanje kao uslov za spasenje pojavljuje se oko dve stotine puta; pokajanje, kao sinonim za verovanje dano nam je trideset pet puta. Pokajanje je sinonim za verovanje i samo kao sinonim za verovanje ono jeste uslov za spasenje. Ali, ukoliko neko preformuliše pokajanje u smislu, „da je nekom žao zbog počinjenih greha“, onda je to lažni dodatak.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-19, 17:57

    DA LI ĆE SAMO DOBRI LJUDI ZAVRŠITI U RAJU?

    Ljudi koji sebe nazivaju vernicima uglavnom veruju da moraju činiti dobro kako bi završili u raju na kraju ovog života. Ovaj mit se nama predstavlja već u ranom detinjstvu kroz bajke i uvođenja u raznorazne religijske forme.

    I tako, ta deca odrastaju u ljude koja veruju da je biti dobar (živeti po moralnim principima kao što su deset zapovesti) zagarantovana karta za raj.

    Mnogi će reći: “Na kraju krajeva, nisam ubio nikoga, niti opljačkao banku, niti bludničio..”

    Ljudi veruju da Bog na nebu ima “pravednu vagu” na koju stavlja čovekova dobra dela na jednu stranu, a loša na drugu, i da će čovek biti suđen samo ako loša dela prevagnu. U suprotnom, ako dobra dela prevagnu, čovek završava u raju.

    Malo je ljudi s kojima sam razgovarao koji veruju da imaju više loših od dobrih dela, i stoga, vaga će sigurno prevagnuti u njihovu korist, zar ne?

    Obično kažu: “Ali, mi ipak to ne možemo znati dok ne dođemo pred Boga”

    Da li ste se ikad zapitali šta Biblija ima da kaže po tom pitanju?

    Biblija kaže da nijedno telo neće biti opravdano po svojim dobrim delima.

    “Zato se po delima Zakona neće pred njim opravdati ni jedno telo, jer po Zakonu je spoznaja greha.” Rimljanima 3:20

    “Nema ga koji čini dobro, nema ni jednoga.” Rimljanima 3:12

    “Sva je pravednost naša kao prljavi dronjci” Isaija 64:6

    Vidite, Bog nas baš i ne vidi onako kako mi sebe vidimo.

    On vidi naša srca onakva kakva zaista jesu.

    “Srce je prevarno više od svega, i očajno je opako; ko ga može spoznati?” Jeremija 17:9

    Sve i da mi ne verujemo da smo uradili išta pogrešno navedeno u Božjoj Reči (što ne može biti istina jer Biblija jasno kaže da smo svi sagrešili), mi smo grešnici u svakom slučaju jer je greh našeg praoca Adama prešao na nas.

    “Zbog toga kao što je po jednom čoveku greh ušao u svet, i po grehu smrt, tako je i smrt prešla na sve ljude, jer su svi sagrešili.” Rimljanima 5:12

    Dakle, smrt je prešla na sve ljude, bez izuzetka, jer su svi sagrešili.

    A šta je posledica greha?

    “Jer je plata za grih smrt.” Rimljanima 6:23

    Jasno možemo videti da smo svi sagrešili i da svi zaslužujemo smrt, jer je to zasluga, tj. plata za greh.

    Dakle, skroz je nebitno da li ljudi pričali za nas da smo dobra osoba - Bog ne misli tako i to nedvosmisleno kaže u svojoj Reči.

    “Zaista, svaki je čovek u svom najboljem stanju sama ispraznost.” Psalam 39:5

    Samo da razjasnimo, Bog ne kaže da ne treba činiti dobra dela, niti da će ona proći nenagrađeno. Takođe, ne kaže da ljudi mogu činiti greh bez posledica.

    Ono što Bog kaže jeste ono što mi činimo ne može uticati na našu večnu sudbinu.

    A sada, da li možemo već danas sa sigurnošću znati da ćemo završiti u raju?

    Verovali ili ne, da, već danas možemo to znati i provesti spokojno ostatak života znajući da ćemo završiti u raju.

    “A sada se bez Zakona očitovala Božja pravednost, posvedočena od Zakona i Proroka, i to pravednost Božja po veri koja dolazi od Isusa Hrista za sve i na sve koji veruju. Jer nema razlike. Jer su svi sagrešili i nedostojni su slave Božje, i opravdani su besplatno njegovom milošću kroz otkupljenje u Hristu Isusu, kojega je Bog postavio da bude pomirilište po veri u njegovu krv, da bi, po strpljivosti Božjoj, objavio svoju pravednost zbog oslobođenja od prethodno učinjenih greha. Stoga zaključujemo: čovek se opravdava verom, bez dela Zakona.” Rimljanima 3:21-28

    Evo nekih zaključaka iz svega gore navedenog:

    Mi smo grešnici. Dužni smo Bogu. Imamo dug prema Bogu koji našim dobrim dilemma, ma koliko ih imali i ma koliko velika ona bila, ne može biti plaćen.

    Bog je platio dug poslavši svoga Sina, Gospoda Isusa Hrista, da prolije svoju krv za naše grehe

    Sada možemo sa sigurnošu znati da ćemo završiti u raju jer smo se pouzdali u Gospoda Isusa Hrista kao našeg spasitelja

    Dakle, nije do onoga što smo mi uradili, već do onoga što je Isus Hrist uradio za nas, i do toga da li smo mi poverovali u Njega.

    Spasenje je poklon.

    Poklon je po svojoj definiciji besplatan.

    Samo treba da ga prihvatimo.

    Božji dar prihvatamo verom.

    Da li ste poverovali da je Gospod Isus Hrist prolio svoju krv za vaše grehe?

    Ako niste, sada je pravi trenutak..

    “Jer milošću ste spašeni, po veri, i to nije od vas, to je Božji dar! Ne po delima, da se neko ne bi hvalio.” Efežanima 2:8-9.

    Stevan Novaković
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-29, 21:57

    OPRAVDANJE

    Zakon uzrokuje strah i osudu, samim tim ne treba tražiti večni život i oprost u pravdi zakona kad smo grešni jer pravda zakona sudi i ubija greh i grešnika. Naše spasenje je stiglo kroz izvršenu pravdu gde je Bog pretrpeo kroz telo našu kaznu da bi nas potom mogao po ljubavi oživeti. Ljubav ne sudi već milošću oživljava. Pravda ubija greh i kroz nju stiže smrt grešniku jer smo svi grešni.

    "Jer ste blagodaću spaseni kroz veru; i to nije od vas, dar je Božji, Ne od dela, da se niko ne pohvali" (Ef.2:8-9). DAR je poklon i to BESPLATAN i ne ide po zasluzi već iz ljubavi darodavca. Kako se taj poklon na koji način prima jedino i samo VEROM. Ponovite: SPASEN SAM ZBOG MILOSTI BOŽIJE NE ZBOG MOJIH DELA I TO SPASENJE PRIMIH KROZ VERU besplatno i bez zasluga!

    "Opravdavši se, dakle, verom, imamo mir s Bogom kroz Gospoda svog Isusa Hrista" (Rim.5:1). Srećan je čovek kome je otvoren razum i uho da može čuti i razumeti da se nikakvim delom zakona ne može opravdati već jedino i isključivo VEROM. Koji su od vere oni su deca Avramova i naslednici carstva. Ne ulazi se u život po delima zakona već po veri zato neprijatelj atakuje na veru jer ako mu nju oduzme sva dela zakona mu ništa ne mogu pomoći. Ko smatra da je bolji od drugih grešnika jer daje desetak ili odmara subotom ili se obrezao taj sebe vara zato što mu se to ne uzima za pravdu, već naprotiv takav je pod osudom i prokletstvom jer ne održa sav zakon.

    Ko se u Hrista krsti u Hrista se oblači i više ne trči pod ropstvo osude - zakona već prilazi VEROM i dobija PRAVDU. Ne čineći NIŠTA već VERUJUĆI.To nevernicima NIKAD neće biti jasno kako se čovek može spasiti bez svojih dobrih dela jer ne gledaju na ljubav Božiju već mere ljudskim očima pravdu kao fariseji i naravno prave ogromnu grešku odlazeći u propast samo zbog toga što su ODBILI BESPLATNI MILOSTIVI DAR - ŽIVOT VEČNI i tako pogazili Hristovu ljubav i krv svetu koja im je POKLONJENA ne zbog zasluga već zbog Božje ljubavi. Reč ti je u ustima i njome se opravdavaš priznajući javno Isusa za svog Spasitelja, a reč stiže po veri.

    JEFTINO SPASENJE?

    Čućete često od zakonika gde Isusovu žrtvu naslovljavaju jeftinim spasenjem, a svoje držanja zakona teretom koji će ih osloboditi greha pa ispada da je njihov trud veći od Božje žrtve! Tako se grešni prah osmeli uzdići iznad Boga.

    Nema skuplje cena od svete krvi niti ima nešto čistije, to nevernici ne znaju zato uprežu sebe pod prokletstvo kako bi postali pravedniji držanjem nečeg iz zakona. Čovek se ni jednim svojim naporom ne može opravdati i život svoj grešni da preda nije se opravdao već se samo pravda zakona nad grehom izvršila. Ulažući trud da drže zakon pokazuju nevrestvo da ih je Hrist očistio prečistom krvlju. Nema ružnije izjave od te da je učenje kako se samo verom u Hrista spasavamo - jeftino spasenje, jer to izjavljuju duhovi đavolski ružeći najdragocenije i najskuplje u svemiru hvaleći vas što vučete teret prokletstva i čine vas sinovima pogibli laskajući vam zbog nepravednog dobitka.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1913
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-05-03, 17:39

    MIR SA SVETIM BOGOM

    Kao izgubljeni grešnici bili smo neprijatelji pravednog i svetog Boga (Rim. 5:10; 8:7-8). Verujemo da duboko u sebi svi izgubljeni grešnici imaju osećaj za tu stvarnost u određenoj meri u svom srcu. Zato se mnogi trude učiniti sve što mogu kako bi se pomirili s Bogom. Ali grešnici ne mogu sklopiti mir s Bogom vlastitim delima. On neće prihvatiti ništa što mu pokušavamo ponuditi. Ne trebamo se pomiriti s Bogom jer je Hrist taj mir napravio za nas kad je umro na krstu za naše grehe! On nas je pomirio (Rim. 5:10). Mir sa Bogom dostupan je samo "po našem Gospodu Isusu Hristu". On je svojom krvlju učinio "pomirenje" za naše grehe (Rim. 5:11). Pomirenje je u osnovi plaćanje koje se vrši kako bi se spojile dve različite strane u sporu. Budući da u našem slučaju nismo mogli izvršiti potrebnu uplatu, oštećeni je zapravo postao jedan od nas kako bi On umesto nas mogao izvršiti uplatu! Reč pomirenje se koristi 81 put u SZ -u i samo jednom u NZ -u. Krvno žrtvovanje životinja iskupljeno je za grehe ljudi, ali nije bilo trajno. Pomirenje koje je Hrist učinio svojom krvlju trajno je! U SZ je izvršeno pomirenje, ali u NZ se prima "pomirenje". U trenutku kada primimo Hrista verom, trenutno i trajno imamo mir s Bogom kroz pomirenje koje je Hrist postigao svojom krvlju na krstu Golgote!

    ZAJEDNIŠTVO SA HRISTOM

    U tom trenutku spasenja spojili smo se u večnu zajednicu sa Hristom na nebu. Hristov život je postao naš život. Hristova pobeda je postala naša pobeda. Hristovo bogatstvo postalo je naše bogatstvo. Hristova slava postala naša slava. Kada položimo svoju veru u Njega, dovedeni smo u savršenstvo Njegovog dela na krstu. Dovedeni smo u savršenstvo Njegove pobede. Dovedeni smo u samo savršenstvo samoga Hrista. Kada položimo svoju veru u Njega, zauvek smo poistovećeni s Njegovim delom na krstu, duhovno preobraženim kao što je Hrist bukvalno preobražen, i stvoreni smo da vaskrsnemo s Njim istom silom koja se nalazi u slavi Boga Oca, koji je vaskrsao Hrista iz mrtvih. Ulazimo u novo stanje. Postali smo nova stvorenja (2 Kor. 5:17; Gal. 6:15) sa Božjom pravednošću koja nam je pripisana (Rim. 4:23-25). Mi smo oživljeni za Boga (Rim. 6:11), potpuni u Njemu (Kol. 2:10), prihvaćeni u voljenom (Ef. 1:3), blagoslovljeni svim duhovnim blagoslovima (Ef. 1:3), zapečaćen Duhom (Ef. 1:13), koji sedi u nebesima (Ef. 2:6), oprani od svih greha (Kol. 2:13), obrezani nerukotvorenim obrezanjem (Kol. 2:11), kršteni u Telo Hristovo (1 Kor. 12:13), jedno sa Hristom (Ef. 5:30), oslobođeni od prokletstva zakona (Gal. 3:13), naslednici Božji i sunaslednici sa Hristom (Rim. 8:17), oprani, preporođeni i obnovljeni Duhom Svetim (Titu 3:5) , i sada živimo život Njegovog vaskrsnuća sve dok naša tela ne budu otkupljena (Ef. 2:4-6).

    Sponsored content


    Spasenje Empty Re: Spasenje

    Počalji od Sponsored content


      Sada je 2024-05-07, 05:23