BIBLIJSKO OBRAZOVANJE

2. Timoteju 2:15


    Savezi i Zaveti

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1912
    Datum upisa : 14.11.2013

    Savezi i Zaveti Empty Re: Savezi i Zaveti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-26, 01:22

    RAZLIKA IZMEĐU ZAVETA I SAVEZA

    Zavet mora da bude uspostavljen smrću i krvlju. Postoji onaj ko ostavlja nešto u zaveštanje kao testator koji ostavlja testament i tu učestvuje samo jedna strana. Savez - predstavlja neku vrstu sporazuma ili lakše rečeno ugovora izmedju dve strane (u ovom slučaju Boga i Izraela). U slučaju saveza nema smrti ni prolivanja krvi.

    Napravićemo razliku izmedju Starog i Novog zaveta i Starog i Novog saveza.

    1. Stari savez - je uspostavljen na gori Sinaj kada su Izraelci dobili zapovesti i to je kolektivni savez jer čitav narod ulazi u savez sa Bogom. On je uslovan, što znači da ce biti na snazi dok Jevreji budu poslušni. (2. Mojsijeva 24, 2-4).

    2. Stari zavet - on počinje na istom mestu kada i Stari savez jer u trenutku kad je Izrael ušao u savez sa Bogom sklopili su i ZAVET jer je Mojsije prolio krv životinja (2. Moj 24,8), (Jevrejima 9,18-27). Došlo je do smrti životinja i njihovom krvlju simbolički je uspostavljen zavet.

    3. Novi savez - on će biti ponovo uspostavljen sa Jevrejima i Izraelom ali u budućnosti u hiljadugodišnjem kraljevstvu posle Hristovog drugog dolaska. Jevreji čekaju spasenje na drugi dolazak (Jev 9,27-28) i tada dobijaju Novi savez sa Bogom. Tada će im zakoni biti upisan u srca i svi će poznavati svoga Gospoda (Jev 8,8-12, 10,16), (Jeremija 31,31). Ovo nema nikakve veze sa nama tj sa Telom Hristovim jer mi ne ulazimo u saveze sa Bogom jer ne postoji nacionalni program u današnje doba, nego smo mi spašeni milošću po veri bez dela i duhovno smo već u nebu. Mi ne sklapamo u današnje doba milosti nikakve ugovore i sporazume sa Bogom. Čak ni apostol Pavle nigde u svojim poslanicama ne pominje konstrukciju Novi savez nego samo Novi Zavet (2 Kor 3,6)

    4. Novi zavet - on je zamenio Stari zavet i počeo je naravno od krsta jer je tu došlo do smrti Isusa Hrista i prolivanja krvi i tako je on kao zaveštač ili testator ostavio "nasledstvo" i uspostavio Novi zavet (Jev 9,15-17), (1 Kor 11,25), (Rim 7,6). Mi smo danas služitelji Novoga zaveta isto kao sto je bio i Izrael sve do svog pada u Delima 7, a biće ponovo u budućnosti kad se nacija Izrael bude obnovila (Rim 11,25-26)

    Zaključak bi bio da se svi pojmovi odnose na Izrael i važe za njih, dok za nas važi u današnje doba milosti samo NOVI ZAVET jer smo mi njegovi služitelji. On je počeo od krsta. Hristova krv je bila toliko moćna da je u Novi zavet uključila i nas danas (Telo Hristovo). U Starom zavetu (biblijska podela knjiga ) postoji još saveza koji su individualni jer ih Bog sklapa da jednom osobom ili manjim brojem ljudi (Nojev, Davidov, Avramov...). Ali oni nisu bitni za ovu temu. Sve pre Izlaska 24 spada u predzavetni period.

    PS. za ovu lekciju je obavezno koristiti KJV Bibliju jer ovi pojmovi u skoro svim drugim Biblijama nisu jasno i precizno razgraničeni.

    Petar Vulović
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1912
    Datum upisa : 14.11.2013

    Savezi i Zaveti Empty Re: Savezi i Zaveti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-26, 01:23

    STARI SAVEZ (Mojsijev)

    Učesnici u Savezu

    Strane uključene u ovaj Pakt su Bog i Izrael. Savez je učinjen sa Izraelom, a ne samo sa Mojsijem, koji ovde jeste predstavnik Izraela. Ovo nam se potpuno jasno iznosi u Izlasku 19:3-8: Tada se Mojsije pope k Bogu, a Gospod ga pozva sa gore, pa mu reče: ‘Ovako reci Izraelcima, Jakovljevom narodu: ’Videli ste šta sam učinio sa Egiptom, kako sam vas nosio na orlovim krilima i doveo vas sebi. Ako mi se budete potpuno pokoravali i držali se moga saveza, bićete mi dragocena svojina među svim narodima. Iako je ceo svet moj, vi ćete mi biti carstvo sveštenika i sveti narod.’ Ove reči prenesi Izraelcima.’ Mojsije se vrati i pozva starešine naroda, pa pred njima ispriča sve što mu je Gospod zapovedio da kaže. A sav narod odgovori u jedan glas: ‘Učinićemo sve što je Gospod rekao’. Tada Mojsije ode Gospodu s odgovorom naroda. Savez nije sklopljen s Paganima ili sa Crkvom, već samo sa Izraelom, zaključak koji se isto jasno ističe u Ponovljenom Zakonu 4:7-8; Psalam 147:19-20; Malahija 4:4.

    Odredbe Saveza

    Ključna odredba Mojsijevog Saveza bila je Mojsijev Zakon, koji je sadržavao sve ukupno 613 zapovesti. Uključeno u ove odredbe Zakona bili su i blagoslovi za poslušnost, i prokletstva za neposluh. Potpisano i zapečaćeno je Šekina Slavom, u Izlasku 24:1-11, ali je potpisano na takav način koji je odredio da savez bude uslovljen. Tako u suštini, imamo 613 odredbi saveza, previše ih je da bi ih ovde popisali. Umesto toga, napravićemo sedam različitih posmatranja koje se tiču odredbi Mojsijevog Saveza.

    Sveukupnost Zakona

    Kao što smo pre rekli, sveukupno postoji 613 pojedinačnih zapovesti, a ne samo deset, što je jako česta zabuna. Od ovih, 365 su zapovesti koje zabranjuju, stvari koje nisu dozvoljene da se čine; a 248 su pozitivne zapovesti, odnosno zapovesti koje ukazuju na stvari koje treba da se čine.

    Blagoslovi i osude iz Zakona

    Ovo je bio uslovljeni savez, što znači da postoje blagoslovi za poslušnost i osuda za neposluh (Izlazak 15:26; 19:3-8).

    Pridodavanje krvnih žrtava

    Ključni element čitavog Mojsijevog zakona bile su krvne žrtve o kojima se govori u Levitskom Zakonu 17:11:

    Jer, život živog bića je u krvi i ja sam vam je dao da za svoje živote vršite obred pomirenja na žrtveniku. Jer, krvlju se vrši obred pomirenja za život.

    Postojalo je pet različitih vrsta prinosnica o kojima se detaljno govori u Levitskom zakonu 1-7. Hebrejska reč za pomirenje ne znači uklanjanje greha, već znači prekrivanje greha. I dok je krv životinja prekrivala grehe starozavetnih svetih, ona nikada nije odnela grehe; samo krv Mesijina može da ukloni greh (Jevrejima 10:1-4). Međutim, krvne žrtve donosile su oprost od greha i obnovu uzajamnog odnosa.

    Postavljanje ograničenja u ishrani

    Za Jevreje, ovim su dodatno ograničene neke već postojeće odredbe Nojevog Saveza. Životinje su morale biti papkari i preživari; ribe su morale imati i peraja i krljušti; što se tiče pernatih životinja, nikakve grabljivice nisu bile dopuštene; a što se tiče insekata, samo jedna vrsta skakavaca je bila dozvoljena.

    Proširenje smrtne kazne

    Za Jevreje, dodata je smrtna kazna za još neke grehe, kao što su između ostalih, idolopoklonstvo, preljuba, proklinjanje Boga, proklinjanje roditelja, kršenje Šabata, praktikovanje veštičarenja.

    Simbol Saveza

    Ponovno se u praksu uvodi obrezanje (Levitski Zakon 12:3), ali ne iz istih razloga. Pod Avramovim Savezom, obrezanje je bilo znak saveza i bilo je obavezujuće samo za Jevreje. Pod Mojsijevim Savezom, obrezanje je značilo podložnost Mojsijevom Zakonu i bilo je obavezujuće za sve Jevreje, ali isto tako i za Pagane koji žele da postanu deo Kraljevstva Izraelskog. To je razlog zašto Pavao upozorava Galacijske paganske vernike da ukoliko se podlože obrezanju, biće obavezni da drže čitav Zakon, a ne samo tu jednu zapovest (Galatima 5:3).

    Znak Saveza

    Znak ili simbol Mojsijevog Saveza je Šabat. U odnosu na Šabat, pet posebnih primedbi mogu da budu učinjene.

    Budući da je ovo znak Mojsijevog Saveza, to je znak između Boga i Izraela, i to je znak da je Izrael odvojen za Boga (Izlazak 31:12-17); to je znak izlaska (Ponovljeni zakon 5:12-15; Jezekilj 12:10-12); i to je bio znak da je Jahve Izraelov Bog (Jezekilj 20:20). Svaki ovaj razlog, koji je dat u posmatranju Šabata ima važnost samo za Izrael, ne i za Pagane i ne i za Crkvu.

    Šabat nije zapovest data prilikom stvaranja. Ona započinje tek sa Mojsijem. Postanak 2:1-3 kaže samo šta je Bog učinio na taj dan, ali nema zapovesti da se taj dan odvoji na neki poseban način. Sama reč Šabat se čak i ne koristi u Postanku kada se govori o tom danu sedmice, već se jednostavno naziva sedmi dan. Od Adama do Mojsija ne postoji niti jedan zapis o bilo kome ko se pridržavao Šabata. I dok Bog izlistava veliki broj obaveza koje se tiču čovečanstva u prethodnim savezima, držanje Šabata nije među nekom od tih obaveza. Knjiga o Jobu dešava se u vreme svetih pre Mojsija, i tu se takođe pominju mnoge obaveze čoveka prema Bogu. Ponovo, održavanje Šabata nije među tim obavezama. Izdvajanje i pridržavanje Šabata počinje sa Mojsijem u Izlasku 16:23-30, a učinjeno je delom Mojsijevog Zakona u Izlasku 20:8-11.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1912
    Datum upisa : 14.11.2013

    Savezi i Zaveti Empty Re: Savezi i Zaveti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-26, 01:24

    NOVI SAVEZ

    Popriličan broj odlomaka govori ili je povezan sa Novim Savezom i dosta njih ćemo se dotaknuti. Ali, temeljni odlomak nalazi se u Jeremiji 31:31-34: ‘Evo dolaze dani’, Reč je Gospodnja, ‘kad ću s domom Izraelovim i domom Judinim sklopiti Novi Savez. Ne poput saveza što sam ga sklopio s ocima njihovim u dan kad ih uzeh za ruku da ih izvedem iz zemlje egipatske, savez moj što ga oni prekršiše premda im ja bijah muž’, Reč je Gospodnja. ‘Jer ovo je savez što ću ga sklopiti s domom Izraelovim nakon onih dana’, reč je Gospodnja: ‘Zakon ću svoj staviti u njihovu nutrinu i upisati ga u srce njihovo. I ja ću njima biti Bog, a oni će biti puk moj. I niko više neće učiti bližnjega svojega i niko brata svojega govoreći: ’Spoznajte Gospoda!’ Ta svi će me oni poznavati, od najmanjeg među njima pa do najvećeg od njih', reč je Gospodnja, 'jer ću oprostiti njihovo bezakonje i greha se njihova neću više pomenuti'.

    Učesnici u Savezu

    Ovaj Savez sklopljen je između Boga i Izraela i prima svoje dalje potvrde u raznim drugim odlomcima, koji između ostalog uključuju: Isaija 55:3; 59:21; 61:8-9; Jeremija 32:40; Jezekilj 16:60; 34:25-31; 37:26-28; i Rimljani 11:26-27.

    Odredbe Saveza

    Prvo: Radi se o bezuslovnom savezu, koji uključuje Boga i oba doma Izraelova (Jeremija 31:31). Savez nije sklopljen samo između Jude i Boga, ili samo između Izraela i Boga, već uključuje oba doma Izraelova. Stoga to znači da uključuje čitavu Jevrejsku naciju, potomke Avrama, Isaka i Jakova. Svakako treba primetiti da Savez nije sklopljen sa današnjom Crkvom.

    Drugo: Potpuno jasno se razlikuje od Mojsijevog Saveza (Jeremija 31:32). Ne radi se stoga tek o daljnjem elaboriranju Mojsijevog Saveza, već je ovaj savez u potpunosti drugi savez. U konačnici, on će zameniti Mojsijev Savez, koji sada smatramo završenim.

    Treće: Savez obećava regeneraciju Izraela (Jeremija 31:33; Isaija 59:21). Ključni aspekt celog ovog saveza je blagoslov spasenja koji u sebe uključuje izraelsku nacionalnu regeneraciju.

    Četvrto: Regeneracija Izraela biće univerzalna među svim Jevrejima (Jeremija 31:34a; Isaija 61:9). Nacionalno spasenje će se proširiti na svakog Jevrejskog pojedinca, i to će biti istina kroz sve sledeće naraštaje, od vremena kada se inicijalna regeneracija Izraela dogodi. Stoga, tokom Kraljevstva, neregenerisani narod će biti Pagani; u čitavom vremenu Kraljevstva, neće biti nespašenih Jevreja. To je razlog zašto nema potrebe da ijedan Jevrej kaže drugome Upoznaj Gospoda, jer svi će ga poznavati.

    Peto: Postoje odrednice za oprost greha (Jeremija 31:34b). Novi Savez učiniće baš ono što Mojsijev Savez nije mogao da učini. Mojsijev Savez bio je u stanju samo da prekrije grehe Izraela, ali Novi Savez odneće grehe. Ovo je uporedni blagoslov blagoslovu spasenja.

    Šesto: Postojaće prebivanje Duha Svetoga (Jeremija 31:33; Jezekilj 36:27). Razlog zašto Izrael nije mogao da se drži Zakona pod Mojsijevim Savezom je taj što je ljudima nedostajala moć da ispune i da žive standarde Božije pravednosti. Mojsijev Zakon nije omogućavao prebivanje Duha Svetoga; to nije ni bila njegova svrha. Ali, Novi Savez učiniće baš to i svaki Jevrej biće osposobljen da čini pravedno delo Božije. Ovaj blagoslov rezultat je blagoslova spasenja.

    Sedmo: Izrael će doslovno biti preplavljen materijalnim blagoslovima (Isaija 61:8; Jeremija 32:41; Jezekilj 34:25-27). Mojsijev Zakon proviđao je materijalne blagoslove za poslušnost, ali uglavnom Izrael je bio u neposluhu zbog njegovog nepridržavanja Zakona. Međutim, takva pogreška neće postojati pod Novim Savezom. Zajedno sa regeneracijom Izraela i osposobljavanjem od moći Božije da se drže moći Zakona, Gospod će im dati i materijalne blagoslove.

    Osmo: Svetište će ponovno biti sagrađeno (Jezekilj 37:26-28). Mojsijev Savez omogućio je gradnju Šatora od sastanka. Davidov Savez omogućuje gradnju Prvog Hrama od strane Salomona. Novi Savez omogućiće gradnju Mesijanskog ili Milenijskog Hrama. Ovaj Hram biće stalni podsetnik Izraelu na sve ono što je Gospod za njih učinio.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1912
    Datum upisa : 14.11.2013

    Savezi i Zaveti Empty Re: Savezi i Zaveti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-04-12, 01:16

    SAVEZ OBREZANJA

    Bog je sa Avramom uspostavio Savez Obrezanja koji je njegove potomke odvojio od ostatka sveta iz posebnog razloga koji se odnosi na kraljevstvo koje je tek u budućnosti.

    Dela 7:8 "I dade mu savez obrezanja. I tako Avram rodi Isaka i obreza ga osmi dan; a Isak rodi Jakova; a Jakov je rodio dvanaest patrijarha"

    Ovaj savez obrezanja je večni savez sklopljen sa Avraamom, Isakom i Jakovom, i svim njihovim potomcima, čitajte u Postanku 17:1-16.

    Avramovo ime je promenjeno u Avraam u dobi od 99 godina na početku ovog novog saveza, a njegova žena Sara je takođe promenila ime u Saara. Njihova imena su ih identifikovala kao oca i majke naroda. Obrezivanje je trebalo da se obavi osmog dana, a to je nedelja, subota bi bila subota, sedmi dan u nedelji, a nedelja bi počinjala novom nedeljom. Znak ovog saveza, poput duge, bio je nešto što se moglo videti u određenim trenucima i trebalo ih je podsetiti na trajnu prirodu Saveza, da su oni koji su bili obrezani zaista deca Saveza, čitajte u Rimljanima 4:11-25.

    Sponsored content


    Savezi i Zaveti Empty Re: Savezi i Zaveti

    Počalji od Sponsored content


      Sada je 2024-05-08, 13:18