BIBLIJSKO OBRAZOVANJE

2. Timoteju 2:15


    Isus Hristos

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:00

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:01

    ZAŠTO SE MENE TIČE TKO JE ISUS KRIST I ŠTO JE UČINIO ZA MENE ? ISUS KRIST, GOSPODAR JE ŽIVOTA, SPASITELJ, KOJI JE SVOJOM KRVLJU OTKUPIO NAŠE GRIJEHE

    Što to znači za mene?

    Živimo živote, svatko na svoj način, ustajemo se, školujemo se, radimo, ljubimo, svađamo se, spavamo, jedemo, ženimo se, rastajemo se, ratujemo, padamo, ustajemo, umiremo. A koji je smisao života?

    Kada umreš, znaš li kamo ideš? Ljudima je određeno jedanput se roditi i jedanput umrijeti, a nakon toga svatko bez iznimke dolazi na Božji SUD: Kao što je ljudima određeno jedanput umrijeti, a nakon toga dolazi Sud Hebrejima 9:27 Riječ Božja kaže ti sada:

    TI SI GREŠNIK, NEMA PRAVEDNOGA NI JEDNOGA, POSTOJI KAZNA ZA GRIJEHE, A TO JE GORJETI VJEČNO U JEZERU VATRE. Isus Krist je umro i platio kaznu za tvoje grijehe, nudeći ti spasenje kao besplatan dar, dobivamo ga SAMO VJEROM, BEZ NAŠIH DJELA.

    POVJERUJ: Evanđelje spasenja je vjera u Gospoda Isusa Krista i to što je napravio na križu, vjera u njegovo završeno djelo, da je umro za tvoje grijehe i treći dan uskrsnuo,da je platio svojom krvlju sve tvoje grijehe.

    SPAŠEN SI MILOŠĆU KROZ VJERU

    U kome imamo otkupljenje po njegovoj krvi, oproštenje grijeha, prema bogatstvu njegove milosti Efežanima 1:7 Jer predao sam vam najprije ono što sam i primio: da je Krist, prema Pismima, umro za naše grijehe i da je bio pokopan, i da je treći dan, prema Pismima uskrsnuo 1 Korinćanima 15:3-4 Jer milošću ste spašeni po vjeri; i to nije od vas: Božji je to dar; ne po djelima da se nebi tko hvastao Efežanima 2:8-9 Jer ga je On učinio grijehom za nas, njega koji nije upoznao grijeha, da mi u njemu postanemo pravednost Božja 2 Korinćanima 5:21

    Kada nas djela opravdavaju?

    Suprotno od vjere je sumnja. Vjera je uvijek potrebna za spasenje duše. Sumnja prema Bogu kod spasenja je neprihvatljiva. Također, Božja milost je uvijek potrebna za spasenje duše. Naša dobra djela su kao prljavi dronjci pred pravednim Bogom i nemoćna su da nas spase; nama je neophodna i nužna milost Božja. Ali postoji konfuzija kod većine ljudi što se tiće "dobra djela" kod plana spasenja. Ta konfuzija se događa kada jasni stihovi iz Jakova 2:24,26 usporedimo sa jasnim stihovima iz Pavlovih poslanica u Rimljanima 4:5 i Efežanima 2:8,9.

    JAKOV 2:24 Vidite, dakle, da se čovjek opravdava djelima, a ne samo vjerom. - 26 Jer kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva.

    RIMLJANIMA 4:5 ali onomu koji ne radi, a vjeruje u onoga koji opravdava bezbožnika,
    njegova se vjera uračunava u pravednost,

    EFEŽANIMA 2:8 Jer milošću ste spašeni, po vjeri, i to nije od vas, to je Božji dar! 9 Ne po djelima, da se netko ne bi hvalisao.

    Ovi stihovi jasno ukazuju na proturječnost i stvaraju teološku suprotnost. Ali pastori i svećenici su učeni na svojim fakultetima da je to samo imaginarna kontradikcija i da ustvare znače jednu te istu stvar; bijelo je crno; gore je dolje. Ja im naravno ne vjerujem.

    Teološka suprotnost je zato što stihovi jasno govore: opravdanje po vjeri i djelima ili opravdanje po vjeri bez djela. Jednostavnim čitanjem ovih stihova imamo naizgled nepomirljive kontradikcije osim ako ne shvatimo da Jakov nije naučavao isto evanđelje koje je dano Pavlu, a to se ne uči na poznatim teološkim fakultetima što nije ništa novo pod suncem, sjetite se samo učenih farizeja i pismoznanaca, hrpa heretika kao i danas.

    Pavao nas uči svoju vjeru u Rimljanima 3, koja se temelji na pomirilišnoj plači Isusa Krista na križu. Njegova krv je platila sve naše grijehe (Rimljanima 3:24-26). Budući da njegova vjera ovisi samo o dovršenom i potpunom Kristovom djelu, grešniku ne preostaje ništa drugo osim da vjeruje. Naravno da Jakov nije mogao razumjeti te nove informacije zato što je Jakov najvjerovatnije pisao poslanicu prije otkrivenja Tajne koja je objavljena Pavlu. Jakovu nije bilo otkriveno Kristovo evanđelje Božje milosti, a nije ni bilo potrebno jer su Jakov i malo stado očekivali još samo 7 godina velikih nevolja da mogu ući u počinak tj milenijsko Izraelsko Kraljevstvo koje je bilo prorokovano kroz cijeli Stari zavjet Izraelu. Ali nešto je prekinulo i pauziralo njihov proročki sat, nešto tajno je Bog udjelio, vremenski period i dispenzaciju Milosti skrivenu do tada, ali to nema veze sa Jakovom. Jakov opisuje svoju vjeru u jedinog Boga, Isusa Krista kao židovskog Mesiju i vršiti sav Zakon u milosrđu osnaženi Duhom Svetim koji ih tjera da vrše Zakon (Jakov 2:13, Jeremija 31:31-33).

    JAKOV 1:22 Ali budite izvršitelji riječi, a ne samo slušatelji koji zavaravaju sami sebe.

    JAKOV 2:19 Ti vjeruješ da je Bog jedan? Dobro činiš! I đavli vjeruju, i drhte.

    Jakov naučava isto što je i Isus učio za vrijeme svoje zemaljske službe kad je došao pod
    zakonom da ispuni obećanja dana narodu Izraelu.

    IVAN 14:21 Tko ima moje zapovijedi i drži ih, on je onaj koji me ljubi. Iako djela nikada nisu mogla spasiti grešnika, djela su bila obavezna pod Zakonom da bi se potvrdila njihova vjera prema Bogu. Po vjeri su morali činiti djela koja je Bog zahtijevao. U Hebrejima 11 imamo opisano većinu starozavjetnih vjernika koji su po vjeri činili djela i tako ugodili Bogu. Činili su ono što im je Bog tada objavio. Budući da Jakovljeva vjera ovisi o poslušnosti Zakonu prema zapovjedima Mesije, tada je uistinu vjera bez djela mrtva i isprazna. Djela su bila obavezna za opravdanje prije propovjedanja Isusa Krista po otkrivenju Tajne koja je objavljena Pavlu, apostolu za pogane (Rim 16:25).
    U poslanici Hebrejima se očito vidi da čovjek može izgubiti buduće spasenje. Ali poslanica Hebrejima nije pisana nama poganima za današnje vrijeme Milosti. Jer da je pisana za nas, tada bi spasenje bilo uvjetno i pod novim zakonom. Samo ime poslanice govori kome je pisana - IZRAELCIMA.

    Treba naglasiti da su to židovski vjernici koji su povjerovali u svog Mesiju u 4.evanđelja i koji su primili Duha Svetoga u Djelima 2, govorimo o vjernicima, a ne nevjernicima kako neki uče koji iskrivljuju riječ Božju zbog neznanja.
    Isto tako je bitno naglasiti da je u Milenijskom Kraljevstvu Zakon uzvišen, i da Krist vlada žezlom i palicom. Nema Milosti tada, ali spašeni Izraelci će imati uskrslo bezgrešno tijelo i suditi će pogane tada. Izrael će biti NANOVO ROĐEN i tu su snagu već okusili u Djelima 2 na Pedesetnicu (Hebrejima 6:4,5). Ali nisu još dobili novo uskrslo tijelo, tu milost i počinak čekaju na drugi dolazak Isusa Krista.

    HEBREJIMA 6:4 Jer je nemoguće one koji su jednom prosvijetljeni i okusili dar nebeski, i postali sudionici Duha Svetoga, 5 i okusili dobru riječ Božju, i snage budućega svijeta, 6 ako će otpasti, ponovo obnoviti na pokajanje kad sami sebi iznova razapinju Sina Božjega i javno ga sramote.

    HEBREJIMA 10:26 Jer ako svojevoljno griješimo pošto smo primili spoznaju istine, više nam ne preostaje žrtva za grijehe, 27 nego neko strašno iščekivanje suda i gnjevnoga ognja koji će proždrijeti protivnike. Ovdje se očito vidi da židov (po proročkom programu) koji SVOJEVOLJNO griješi gubi buduće spasenje, kao i u Starom Zavjetu, samo što su sada osnaženi snagom Duha Svetog.

    HEBREJIMA 3:14 Jer smo postali sudionici Kristovi ako onaj početak pouzdanja čvrsto
    zadržimo do kraja, Uvjet, jer ako ne izdrže do kraja, neće uči u svoj počinak tj Milenijsko kraljevsko na zemlji.

    MATEJ 24:13 ali tko izdrži do kraja, taj će biti spašen. Kome je Matej pisan?? Izraelcima, istim ljudima kome je pisano u Starom Zavjetu.

    MATEJ 15:24 A on im je odgovorivši rekao: “Nisam poslan drugima, već samo k izgubljenim ovcama doma IZRAELOVA!”

    MATEJ 10:5 Ovu je dvanaestoricu Isus poslao i zapovjedio im govoreći: “Ne idite na put Pogana, i u grad samarijski ne ulazite; 6 nego radije pođite k izgubljenim ovcama doma IZRAELOVA. Koga će suditi Dvanaest Apostola?? IZRAELCE!

    MATEJ 19:28 A Isus im je rekao: “Uistinu vam kažem da ćete vi koji me slijedite u preporodu, kad Sin čovječji sjedne na prijestolje svoje slave, i vi sjediti na dvanaest prijestolja i suditi DVANAEST PLEMENA IZRAELOVIH.

    Kome je Isus poslan u 4. evanđelja? IZRAELCIMA da ispuni obećanja koja su u Starom Zavjetu dana židovima, a ne poganima!!

    RIMLJANIMA 15:8 Ali govorim: Isus Krist je BIO poslužitelj OBREZANIH radi istine Božje, da potvrdi obećanja dana očevima, Što im je Isus Krist zapovjedio da čine?? MOJSIJEV zakon, i to tako što će im dati svoga Duha koji će ih tjerati da vrše Zakon.

    MATEJ 23:1 Tada je Isus progovorio mnoštvu isvojim učenicima 2 rekavši: “Pismoznanci i farizeji sjeli su na Mojsijevu stolicu. 3 Sve dakle što vam kažu da držite, to držite i činite, ali ne činite po njihovim djelima, jer govore a ne čine; Duh Sveti koji je sišao na Izraelce u Djelima 2 je obečanje koje je Bog dao Izraelcima u Starom Zavjetu.

    JEREMIJA 31.31 Evo dolaze dani, govori GOSPOD, kada ću sklopiti novi savez sa domom IZRAELOVIM i s domom JUDINIM,......33Nego ovo će biti savez koji ću sklopiti s domom
    IZRAELOVIM: Nakon tih dana, govori GOSPOD, stavit ću svoj ZAKON u njihovu nutrinu i upisati ga u srca njihova; i bit ću Bog njihov, a oni će biti moj narod. Budući oprost grijeha za Narod IZRAEL.

    JEREMIJA 31:34 I neće svaki više učiti svoga bližnjega, i svaki svoga brata, govoreći: Spoznajte GOSPODA; jer će me svi poznavati, od najmanjega do najvećega, govori GOSPOD, jer ću oprostiti njihovu krivicu i GRIJEHA se njihova neću više spominjati. Kada će biti njihovi (IZRAELOVI) grijesi oprošteni?? Kada će Izrael kao narod primiti POMIRENJE?? Kada će vjernici iz 4 evanđelja, Djela 1-9, iz poslanice Hebrejima, Jakovljeve, Petrove, Ivanove, Judine i knjige Otkrivenja dobiti spasenje?? Odgovor je na drugi dolazak Isusa Krista na zemlju, tada će se ispuniti Starozavjetna slika blagdana POMIRENJA za IZRAEL.

    RIMLJANIMA 11:25 Jer ne bih htio, braćo, da vi ne budete upućeni u ovu TAJNU, kako ne biste bili sami pred sobom mudri, jer se IZRAELU dogodila djelomična sljepoća dok ne uđe punina Pogana. 26 I tako će sav IZRAEL biti spašen, kao što je zapisano: “Sa Siona će doći Izbavitelj i otkloniti bezbožnost od JAKOVA. 27 Jer ovo je moj SAVEZ S NJIMA, kad oduzmem GRIJEHE njihove.”
    Dakle, postoji budući oprost grijeha za IZRAEL!! Izraelci čekaju MILOST tj oprost grijeha koji će se ispuniti na Isusov dolazak nakon sedam godina Velikih Nevolja koje čitamo u knjizi Otkrivenja. To doba još nije počelo jer je Bog umetnuo novi program Milosti koji nema veze sa Proročkim Izraelskim programom. U doba Milosti nema Izraela Božjeg, nema razlike između židova i pogana, ali to je naše doba, mi sada govorimo o Izraelskom proročkom programu. Buduća Milost koja će doći za IZRAEL na ponovni dolazak Isusa Krista.

    1.PETROVA 1:13 Zato opašite bokove svoga uma, budite trezveni i potpuni se pouzdajte u MILOST koja vam se ima donijeti pri otkrivenju Isusa Krista. Da utvrdimo, kada se IZRAELU brišu grijesi?? Kad dođu vremena OKRIJEPE tj na drugi dolazak Kristov kada Isus postavi svoje Kraljevstvo na zemlji.

    DJELA 3:19 Pokajte se dakle i obratite se da vam se mogu izbrisati grijesi, kada dođu vremena okrijepe od lica Gospodnjeg. Znajuči sada sve to, sada ćemo lakše razumjeti zašto u poslanici Hebrejima vjernici mogu pasti od te Milosti koje čekaju. Znamo da jos nisu dobili oprost grijeha i da moraju izdržati do kraja. Zato i Jakov kaže vjera bez djela je mrtva, jer moraju djelima pokazati svoju vjeru, ako griješe otpast će. Isto tako smo vidjeli da je taj program prekinut tj pauziran, i kada završi ovo doba Milosti Bog će nastaviti sa Izraelskim programom.

    JAKOV 1:1 Jakov, sluga Boga i Gospoda Isusa Krista, DVANAESTERIM PLEMENIMA u raseljeništvu, pozdrav.

    Petar govori istoj grupi ljudi, vjernim raseljenim Mesijanskim židovima:

    1.PETROVA 1:1 Petar, apostol Isusa Krista, doseljenicima raseljenim diljem Ponta, Galacije, Kapadocije, Azije i Bitinije; Nauk u 4.evanđelja, Djela 1-9, Hebrejima, Jakovljevoj, Petrovoj, Ivanovoj, Judinoj i knjizi Otkrivenja je pisan za Izraelce u doba Velikih Nevolja i Milenijskog Kraljevstva. I sad vidimo veliku razliku u nauku što se tiće spasenja duše. Budući da IZRAEL čeka Milost, oni trebaju djelima pokazati svoju vjeru, kao što su trebali i u Starom Zavjetu, s time da su Izraelci u Djelima 2 dobili Duha koji im pomaže da vrše Zakon. A mi danas nismo dobili Duha koji nas TJERA da vršimo Zakon i koji nas na sve podsjeća. Ali mi smo dobili Spasenje isključivo bez naših djela, samo vjerom. Po otkrivenju Tajne koja je dana našem Apostolu Pavlu koji poslan poganima (a u današnje vrijeme nema Izraela, svi smo neobrezani u duhu) dano nam je spasenje odmah čim povjerujemo. I mi danas stojimo u Milosti, primili smo Pomirenje, naši svi grijesi su oprošteni. Mi danas nismo pod ZAKONOM. Razlika između evanđelja NEOBREZANJA i evanđelja OBREZANJA, razlika između nauka koji uči apostol neobrezanih Pavao za današnje vrijeme Milosti, i nauka koje uče 12 apostola za obrezane za prijašnje doba i buduće doba.

    GALAĆANIMA 2:7 Nego naprotiv, vidjevši da mi je povjereno evanđelje NEOBREZANJA, kao Petru evanđelje OBREZANJA.

    Apostola za Neobrezane Pavao kaže:

    EFEŽANIMA 3:2 Ako ste čuli za provedbu (dispenzaciju-udjeljivanje) milosti Božje koja mi je dana za vas, 3 kako mi je otkrivenjem obznanjena tajna .... 9i osvijetliti svima što je zajedništvo tajne koja od početka svijeta bijaše skrivena u Bogu, koji je sve stvorio po Isusu Kristu. Ovo doba MILOSTI u kojem sada živimo je bila TAJNA, skriveno doba u starom zavjetu i 4.evanđelja. Danas u doba Milosti je vjera bez djela, jer da bi se očitovala čudesna Milost Božja, Bog zahtijeva vjeru bez djela za opravdanje, jer nam je Bog po otkrivenju tajne objavio da je Krist učinio SVE djelo za naše spasenje!

    RIMLJANIMA 4:4,5 A onomu koji radi plaća se ne računa po milosti, nego po dugu. Onomu pak koji ne radi, a vjeruje u Onoga koji opravdava bezbožnika, njemu se vjera njegova uračunava u pravednost.

    RIMLJANIMA 11:6 Ako pak po milosti, nije po djelima: inače milost nije više milost. Ali ako je po djelima , tada nije po milosti: inače djelo više nije djelo.

    EFEŽANIMA 2:8,9 Jer milošću ste spašeni kroz vjeru; i to nije od vas; Božji je to dar: ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.

    GALAĆANIMA 2:21 Ne osujećujem milost Božju, jer ako opravdanje dolazi po Zakonu, onda je Krist uzalud umro.

    TITU 3:5-7 on nas je spasio, ne po djelima pravednosti koja smo mi učinili, nego po svom milosrđu: pranjem regeneracije i obnove po Duhu Svetome, koga je izobilno izlio na nas po Isusu Kristu našem Spasitelju, da opravdani njegovom milošću, u skladu s nadom, budemo baštinici vječnoga života.
    Mi danas koji smo opravdani vjerom imamo mir s Bogom, stojimo u Milost Božjoj, svi grijesi su plaćeni

    RIMLJANIMA 5:1 Opravdani dakle vjerom, mir imamo s Bogom po Gospodu našemu, Isusu Kristu: 2 po kojem i imamo pristup vjerom u ovu milost u kojoj stojimo i hvalimo se u nadi slave Božje.

    EFEŽANIMA 1:13 U kojega ste se pouzdali i vi, nakon što ste čuli riječ istine, evanđelje svoga spasenja, u kojemu ste, nakon što ste povjerovali, i zapečačeni svetim Duhom obećanja,

    2.KORINĆANIMA 5:21 Jer ga je on učinio grijehom za nas, njega koji nije upoznao grijeha, da mi u njemu postanemo pravednost Božja.

    KOLOŠANIMA 2:10-13 i vi ste potpuni u njemu, koji je glava svakog poglavarstva i vlasti. U njemu ste i vi obrezani; obrezanjem koje nije učinjeno rukama, nego odlaganjem tijela grijeha putenosti po Kristovom obrezanju. Pokopani ste s njim u krštenju, u kojem ste i uskrsnuli s njim, po vjeri u djelovanje Boga, koji ga je uskrsnuo od mrtvih. I vas koji ste bili mrtvi u svojim grijesima i neobrezanju svoga tijela, oživio je zajedno s njim i oprostio vam sve prijestupe; Kristovo evanđelje koje spašava:

    1.KORINĆANIMA 15:1-4 Nadalje vam, braćo , obznanjujem evanđelje koje vam propovijedah, koje ste i primili i u kojemu stojite; po kojem ste i spašeni, ako pamtite što sam vam propovijedao, osim ako ste uzalud povjerovali. Jer predao sam vam najprije ono što sam i primio: da je Krist, prema Pismima, umro za naše grijehe i da je bio pokopan, i da je treći dan, prema Pismima, uskrsnuo:

    RIMLJANIMA 3:24-26 A opravdani smo besplatno njegovom milošću kroz otkupljenje koje je u Kristu Isusu: njega je Bog postavio da bude pomirilištem kroz vjeru u njegovu krv, da obznani svoju pravednost za oslobođenje grijeha koji su učinjeni prije u doba Božje strpljivosti; Da obznani, ja kažem,sada njegovu pravednost: da je pravedan i da opravdava onoga koji vjeruje u Isusa.

    RIMLJANIMA 4:24,25 nego i za nas kojima će se uračunati: nama koji vjerujemo u onoga koji je od mrtvih uskrisio Isusa, Gospoda našega; koji je bio predan za naše prijestupe i uskrišen za naše opravdanje.

    EFEŽANIMA 4:30 I ne žalostite Duha Svetoga Božjega kojim ste zapečaćeni za dan otkupljenja.

    CIJELA BIBLIJA JE DANA ZA UČENJE, ALI NIJE CIJELA ZA NAS DA JU SLIJEDIMO U
    NAUKU.

    PORUKA PETRA, JAKOVA I UČENIKA (Malo stado-Ostatak)

    a) Nastavljaju učiti Zakon - Djela 2:46, Djela 10:14
    b) Vodeno krste za otpuštanje grijeha - Djela 2:38 , Djela 22:16
    c) Nastavljaju učiti u Njegovo ime - Djela 3:6.16, Djela 4:10-12
    d) Dodaju vjeru u Isusovo uskrsnuće - Djela 2:32, Djela 3:15
    e) Snaga Duha svetog počinje sa Petrom i učenicima - Djela 2:33,38
    f) Petar i učenici propovjedaju Krista po prorocima znano od postanka svijeta - Djela 3:21

    PORUKA PAVLA (za danas)

    a) Pavao ne nastavlja učiti zakon- Rimljanima 3:22, Rimljanima 6:14
    b) Pavao ne krsti vodom za oprost grijeha- 1.Korinćanima 1:17, Rimljanima 3:25, Titu 3:5
    c) Pavao prvi uči besplatno opravdanje- Rimljanima 3:24, Galaćanima 2:16
    d) Pavao prvi uči značenje Kriza (zašto)-1 Korinćanima 2:7-8, Rimljanima 4:25
    e) Pavlova i Petrova služba u isto vrijeme-Djela 15, 2 Petrova 3:16, Galaćanima 2:7-9 (paziti na tranziciju)
    f) Pavao nije propovjedao Petrovim obračenicima- Rimljanima 15:20 , Galaćanima 2:9
    g) Pavao propovijeda Krista uskrslog po otkrivenju Tajne skrivene od postanka svijeta-
    Rimljanima 16:25, Efežanima 3:1-10

    2.TIMOTEJU: 2:15 Proučavaj da se pokažeš prokušan pred Bogom, radnik koji se nema ćega stidjeti, koji pravilno razdvaja riječ istine.

    HEBREJIMA 1:1 Bog je mnogo puta i na različite načine nekoć govorio očevima po prorocima;

    PROPOVJEDNIK 1:1 Za sve postoji doba, i vrijeme za svaku nakanu pod nebom:

    Danas u doba Milosti je VJERA BEZ KRISTA MRTVA, dok je za vrijeme Zakona (Izraelskog SZ ili NZ) vjera bez djela mrtva!!!

    U Božjoj dispenzaciji Milosti je vjera bez djela, jer da bi se očitovala čudesna Milost Božja,
    Bog zahtijeva vjeru bez djela za opravdanje, jer nam je Bog po otkrivenju tajne objavio da je Krist učinio SVE djelo za naše spasenje! Tajna nas uči da smrt, pokop i uskrsnuće Isusa Krista potpuno opravdava bezbožnika! Tajna koja objavljuje evanđelje Milosti je otkrivena našemu Apostolu za pogane Pavlu gdje danas nema razlike između židova i pogana. Po Tajni spoznajemo da smo svi na istoj razini i svi se spašavamo samo vjerom. Danas smo u doba Milosti koja neće trajati još dugo, jer Bog ima nedovršen posao na Izraelom koje je započeo sa 12 apostola i dovršit će kada odsjeće ovaj naš program. Tada više nema Milosti je počinju Velike Nevolje i Izrael će opet postati centar Božjeg djelovanja. Hvala Bogu što smo sada otkupljeni od prokletstva Zakona i što sada znamo po otkrivenju Tajne da je Kristovo dovršeno djelo platilo sve naše grijehe na križu. Zato ako niste spašeni, potpuno se pouzdajte u Uskrslog Isusa Krista, i vjerujte u Njegovu krv kao pomirilišnu žrtvu za svoje grijehe.

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:01

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:03

    BOŽANSTVO ISUSA HRISTA

    Evo sedam dokaza Njegovog Božanstva.

    Prvo, Isus je imao sva Božanska imena. Postoji sedam primera za Njegova Božanska imena. On je nazvan Bog (Jovan 1:1; 20:28; Jevrejima 1:8); Sin Božiji (Matej 16:16); kao i Sin Čovečji ; Gospod (Matej 22:34-35; Dela 9:17); Alfa i Omega, izraz koji znači „početak i kraj” (Otkrivenje 1:8); prvi i poslednji (Otkrivenje 1:17); slika (Kološanima 1:15). Grčka reč za slika znači „prototip”, slika u svojoj otkrivenoj stvarnosti; On je vidljivo očitovanje Boga nevidljivoga. I poslednje Božansko ime jeste pravi odraz (Jevrejima 1:3); On je tačan i potpun otisak Božije prirode.

    Drugo, On je posedovao sve osobine, atribute Božije. Ima deset atributa koji dokazuju Njegovo Božanstvo. Prvo, On ima osobinu večnosti (Mihej 5:2; Jovan 1:1; 8:58; Kološanima 1:17; Jevrejima 1:11). Drugo, On ima osobinu nepromenjivosti; On se ne menja (Jevrejima 1:10-12; 13:8). Treće, On ima osobinu samo-postojanja (Jovan 1:1-3; 5:26). Četvrto, On je život (Jovan 1:4; 14:6; Dela 3:15). Peto, On ima svu puninu Božanstva (Kološanima 2:9); sve šta je istina o Bogu Ocu i o Bogu Duhu Svetom, isto tako je istina i o Sinu. Šesto, On ima osobinu svetosti (Jevrejima 7:26). Sedmo, On ima osobinu suverenosti; On je suvereni Bog (Matej 28:18; Jovan 5:27; 17:2; Dela 2:36; I Korinćanima 12:3; Filipljanima 2:9-10; Kološanima 1:18; I Petrova 3:22; Otkrivenje 19:16). Osmo, On ima osobinu svemoći; On je svemogući (Luka 8:25; Jovan 10:18; I Korinćanima 15:25, 28; Filipljanima 3:21; Kološanima 1:16-17; I Timoteju 1:12; Jevrejima 1:3; 7:25; Juda 24; Otkrivenje 1:8). Deveto, On ima osobinu sveznanja, On je sveznajući (Matej 11:27; Jovan 1:48; 2:25; 10:15; 13:1, 11; 16:30; 18:4; 19:28; I Korinćanima 4:5; Kološanima 2:3; Otkrivenje 2:23).

    I dok je On u Svojoj ljudskosti imao ograničenu spoznaju, u Svom Božanstvu On jeste sveznajući. Deseto, On ima osobinu sveprisutnosti; On je na svakom mestu (Matej 18:20; 28:20; Jovan 3:13; 14:18, 20, 23). Stoga, On ima sve osobine Božanstva.

    Treće, On čini dela koja samo Bog može da čini. Postoje šest primera Njegovih dela. Prvo, On čini delo stvaranja (Jovan 1:3, 10; I Korinćanima 8:6; Kološanima 1:16; Jevrejima 1:3, 10).

    Drugo, On čini delo očuvanja Stvaranja (Kološanima 1:17; Jevrejima 1:3). Treće, On ima moć da oprašta grehe (Matej 9:2, 6; Luka 5:24; 7:47-48). Četvrto, On je Onaj koji šalje Duha Svetog, a to je nešto što samo Bog može da učini (Jovan 15:26). Peto, On će podići mrtve, I pravedne i nepravedne (Jovan 6:40). Šesto, On je Onaj koji će da izvrši konačni sud (Matej 25:31-46; Jovan 5:22-27; Dela 17:31; II Korinćanima 5:10; II Timoteju 4:1). On čini dela Božija i to dokazuje Njegovo Božanstvo.

    Četvrto, Njegovo Božanstvo se vidi u tome da je obožavanje pripisano Njemu (Matej 14:33; Jovan 9:38; 20:28; Filipljanima 2:10; Jevrejima 1:6).

    Peto, Njegovo Božanstvo je vidljivo u tome da je On taj koji daje besmrtnost (Jovan 5:28- 29; 6:39-40; 17:2; Filipljanima 3:21).

    Šesto, Njegovo Božanstvo vidljivo je u Njegovoj povezanosti sa Ocem i Svetim Duhom. Prvo, On je povezan sa Bogom Ocem (Jovan 10:30; 14:23). Drugo, On je povezan i sa Ocem i sa Duhom Svetim (Matej 29:19; II Korinćanima 13:14).

    I sedmo, Njegovo Božanstvo vidljivo je u Njegovim Božanskim tvrdnjama, ili prizivima na Božanstvo.

    Prvo, On je tvrdio da uživa najbliži mogući odnos sa Bogom, i to tako da je poznavati Boga, isto što i poznavati Mesiju (Jovan 8:19; 14:7); videti Mesiju, značilo je videti Boga (Jovan 12:45; 14:9); primiti Njega, značilo je primiti Boga (Marko 9:37); častiti Njega, jeste častiti Boga (Jovan 5:23). On je rekao: Ja i Otac jedno smo (Jovan 10:30).

    Drugo, On je tvrdio da je On objekt vere koja spašava (Matej 11:28; Jovan 3:36; 14:1; 17:3).

    Treće, On je iznosio tvrdnje o apsolutnoj vlasti nad Svojim sledbenicima, pravo koje samo Bog može da polaže na one koji ga slede (Matej 10:37-39). Četvrto, On je iznosio tvrdnje o suverenitetu nad zakonima i institucijama Božijim: On je tvrdio da je Gospod od Hrama (Matej 12:6); Gospodar od Šabata (Matej 12:8); Gospod od Carstva Božijeg (Matej 16:19); i da On ima suverenitet nad Novim Savezom (Matej 26:28).

    Činjenica da je Isus iznosio ove Božanske tvrdnje, znači jednu od tri mogućnosti: ili je On bio varalica, ili je zavaravao Samog Sebe, ili je On uistinu bio Onaj za kog se izdavao da jeste. Oni koji poznaju Njega, znaju da On uistinu jeste Onaj koji On tvrdi da jeste: njihov Mesija, njihov Spasitelj, i njihov Bog.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:05

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:06

    LJUDSKOST ISUSA HRISTA

    Utelovljenje je rezultiralo Bićem koje je Bog i čovek: Isus je bio istinski Bog i istinski čovek. Ima li nekih dokaza da je Isus bio uistinu čovek, istinski, pravi čovek i da nije imao samo privid čoveka? Postoji deset načina da se pokaže da je Isus uistinu bio pravi čovek.

    Prvo, Njegova ljudskost se vidi u tome da je On imao sve bitne stvari koje sačinjavaju ljudsku prirodu: telo, dušu, i duh. Prvo, On je imao pravo telo (Matej 26:12, 26, 28; Luka 2:21; 24:39; Jovan 2:21; Jevrejima 2:14; 10:5, 10).

    Drugo, On je imao dušu (Matej 26:38; Jovan 12:27; Dela 2:27).

    Treće, On je imao ljudski duh (Marko 2:8; 8:12; Luka 23:46; Jovan 11:33; 13:21). Isus je očigledno imao sve bitne stvari koje sačinjavaju ljudsku prirodu.

    Drugo, Njegova ljudskost je vidljiva u tome da se On rodio poput svakog drugog čoveka. Još jednom, nije Njegovo rođenje to što je čudesno, već je Njegovo začeće čudesno. Njegovo rođenje je bilo kao i kod svakog drugog ljudskog bića (Matej 1:18-2:12; Luka 1:26-38; 2:1-20). Ovo je nešto što se iznosi kao doktrina u Galatima 4:4 gde Pavle piše da je Isus rođen od žene.

    Treće, Njegova ljudskost vidljiva je u tome da je On imao ljudske pretke, jer je bio u srodstvu sa Avraamom i Davidom (Matej 1:1; Rimljani 1:3).

    Četvrto, Njegova ljudskost je vidljiva u tome da je On imao ljudska imena. On se zvao Isus, ili Ješua, uobičajeno ime za čoveka u tom vremenu. On je nazivan i Sinom Čovečjim osamdeset i dva puta, a to je naslov koji naglašava Njegovu ljudskost.

    Peto, Njegova ljudskost vidljiva je i u tome da su ga drugi zvali čovekom, Jovan Krstitelj nazvao ga je čovek u Jovan 1:30; mnoštvo ga je nazvalo čovek u Jovan 10:33; Petar ga je nazvao čovek u Delima 2:22; i Pavle ga je nazvao čovek u Delima 13:38; Rimljanima 5:15; I Korinćanima 15:21, 47; Filipljanima 2:8; i I Timoteju 2:5.

    Šesto, Njegova ljudskost je vidljiva i u tome da je On nazvao samog Sebe čovek, u Jovan 8:40.

    Sedmo, Njegova ljudskost je vidljiva u tome da je On bio podložen svim zakonima ljudskog rasta i razvoja (Luka 2:40, 52). Poput svakog drugog ljudskog bića, On je rastao u četiri područja: mentalno, fizički, duhovno, i društveno.

    Osmo, Njegova ljudskost je vidljiva u tome da je bio podložen svakom ljudskom iskustvu: bio je gladan (Matej 4:2; 21:18); bio je žedan (Jovan 19:28); bio je umoran (Jovan 4:6); bio je pospan (Matej 8:24). Bio je podložen svakom ljudskom osećaju: ljubav (Marko 10:21); sažalevao je (Matej 9:36); bes i tuga, On je to pokazao koristeći bič i plačući (Marko 3:5; Jovan 11:35; Jevrejima 5:7). Nadalje, bio je u smrtnoj teskobi (Luka 22:44), bio je potresen u duši (Jovan 12:27); bio je kušan (Jevrejima 2:18; 4:15); On je bio u potrebi da moli (Matej 14:23; Marko 1:35; Luka 6:12). Sve su ovo dokazi Njegove ljudskosti.

    Deveto, u Njegovoj ljudskosti, On je imao ograničenu spoznaju; postojale su stvari koje nije znao. Dva primera ove ograničene spoznaje su Marko 13:32 i Jovan 11:34.

    I deseto, Njegova ljudskost očigledna je u činjenici da je On umro (Jovan 19:30, 34; Jevrejima 2:14; 5:8).
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:07

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:10

    ZAŠTO JE ISUS TREBAO USKRSNUTI?

    Isusovo uskrsnuće je monumentalni događaj ljudske povijesti. Ipak, zašto je trebao uskrsnuti nije u potpunosti otkriveno sve do apostola Pavla. Za njegova života na zemlji nitko nije znao da će uskrsnuti, čak ni njegovi najbliži učenici. “Jer još nisu poznavali Pisma da mora ustati od mrtvih.” – Ivan 20:9

    Na raspeće se u početku gledalo kao na smrtni udarac evanđelju o kraljevstvu koje je propovijedano za vrijeme Evanđelja po Mateju i Ivanu, ali uskrsnuće je evanđelju o kraljevstvu dalo novi život (1 Pet 1,3). Budući da je uskrsnuo od mrtvih, bilo je sigurno da se može vratiti i uspostaviti kraljevstvo koje je propovijedao Izraelu (Marko 1:15, Djela 3:19-20).

    Obnovljena nada za Evanđelje Kraljevstva

    Ova obnovljena nada vidljiva je u pitanjima koja su učenici postavili Gospodinu nakon njegova uskrsnuća: “... pitali su ga govoreći: Gospodine, hoćeš li u ovo vrijeme ponovno obnoviti kraljevstvo Izraelu?” – Djela 1:6

    Na Pedesetnicu su dvanaestorica apostola nastavila propovijedati dobru vijest o evanđelju kraljevstva čak i nakon što je Mesija bio razapet, jer je bio živ i uzašao na nebo!

    Dvanaestorica su bili svjedoci dokaza uskrsnuća da se evanđelje o kraljevstvu još uvijek može ispuniti i da je Isus cijelo vrijeme bio Sin Božji.

    “Ovog Isusa uskrisi Bog, čemu smo svi svjedoci.” – Djela apostolska 2:32
    “I ubio Kneza života, kojega je Bog uskrisio od mrtvih; čemu smo svjedoci.” – Djela apostolska 3:15
    “I s velikom snagom dadoše apostoli svjedočanstvo o uskrsnuću Gospodina Isusa i velika milost bijaše na svima njima.” – Djela apostolska 4:33

    Pavao i uskrsnuće

    Kasnije će Savao (Pavao) svjedočiti uskrslom Sinu Božjem na putu da progoni one koji su to naučavali. Ovo iskustvo brzo je promijenilo njegova uvjerenja jer mu je Isus rekao da je posebno izabran da propovijeda poganima (Djela 22:21, Rimljanima 11:13).

    Isus je poučio Pavla značenju smrti, ukopa i uskrsnuća za pogane, i po prvi put smo mogli razumjeti značenje iza čega su smrt i uskrsnuće bili potrebni svim ljudima (Gal 1,11-12).

    Bez njegove smrti ne bismo mogli smatrati našeg starca mrtvim i biti oslobođeni od zakona za pravednost (Rim 3,21-22, 6,11). Njegova je krv platila za grijehe svih, a njegovo je uskrsnuće uspostavilo naše opravdanje i novi život u Kristu (Rim 4,24-25).

    Petar, Pavao i uskrsnuće

    Nije iznenađenje da su i Petar i Pavao naučavali uskrsnuće Isusa Krista kao neophodno za obje svoje evanđeoske poruke. Petar za ispunjena obećanja kraljevstva Izraelu, a Pavao za potpuno spasenje.

    “Dakle, bili ja ili oni, tako propovijedamo, i tako ste vjerovali. ” – 1 Kor 15,11

    Sve nakon tog ključnog događaja bilo je potrebno da svi vjeruju da je Isus uskrsnuo od mrtvih. Razlozi "zašto" su prvi put objavljeni Božjom odabranom posudom (Djela 9:15).

    Brat Kiko
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:12

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:18

    ZAJEDNIŠTVO SA HRISTOM

    U tom trenutku spasenja spojili smo se u večnu zajednicu sa Hristom na nebu. Hristov život je postao naš život. Hristova pobeda je postala naša pobeda. Hristovo bogatstvo postalo je naše bogatstvo. Hristova slava postala naša slava. Kada položimo svoju veru u Njega, dovedeni smo u savršenstvo Njegovog dela na krstu. Dovedeni smo u savršenstvo Njegove pobede. Dovedeni smo u samo savršenstvo samoga Hrista. Kada položimo svoju veru u Njega, zauvek smo poistovećeni s Njegovim delom na krstu, duhovno preobraženim kao što je Hrist bukvalno preobražen, i stvoreni smo da vaskrsnemo s Njim istom silom koja se nalazi u slavi Boga Oca, koji je vaskrsao Hrista iz mrtvih. Ulazimo u novo stanje. Postali smo nova stvorenja (2 Kor. 5:17; Gal. 6:15) sa Božjom pravednošću koja nam je pripisana (Rim. 4:23-25). Mi smo oživljeni za Boga (Rim. 6:11), potpuni u Njemu (Kol. 2:10), prihvaćeni u voljenom (Ef. 1:3), blagoslovljeni svim duhovnim blagoslovima (Ef. 1:3), zapečaćen Duhom (Ef. 1:13), koji sedi u nebesima (Ef. 2:6), oprani od svih greha (Kol. 2:13), obrezani nerukotvorenim obrezanjem (Kol. 2:11), kršteni u Telo Hristovo (1 Kor. 12:13), jedno sa Hristom (Ef. 5:30), oslobođeni od prokletstva zakona (Gal. 3:13), naslednici Božji i sunaslednici sa Hristom (Rim. 8:17), oprani, preporođeni i obnovljeni Duhom Svetim (Titu 3:5) , i sada živimo život Njegovog vaskrsnuća sve dok naša tela ne budu otkupljena (Ef. 2:4-6).
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:20

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:21

    SA HRISTOM

    Mrtvi sa Hristom, dakle:

    1. Mrtvi za telo (Gal. 5:24)
    2. Mrtvi za greh (Rim. 6:2, 11)
    3. Mrtvi za zakon (Rim. 7:4)
    4. Mrtvi za religiju (Kol. 2:20)
    5. Mrtvi za svet (Gal. 6:14)

    Mrtvi smo i pokopani sa Hristom da bismo mogli biti:

    1. Oživljeni sa Hristom (Ef. 2:1)
    2. Vaskrsli sa Hristom (Kol. 2:12)
    3. Sa Hristom na nebesima (Ef. 2:6)

    Kako je to moguće? Nakon spasenja, kršteni smo Duhom u Telo Hristovo (1 Kor. 12:13) poistovećujući se na taj način sa Njim. Hristos je Glava, a mi smo članovi Njegovog (duhovnog) Tela.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 06:22


    Sponsored content


    Isus Hristos Empty Re: Isus Hristos

    Počalji od Sponsored content


      Sada je 2024-05-19, 22:34