BIBLIJSKO OBRAZOVANJE

2. Timoteju 2:15


    Spasenje isto u sva doba?

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje isto u sva doba? Empty Re: Spasenje isto u sva doba?

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-12, 17:45

    SPASENJE ISTO U SVA DOBA?

    Uobičajeni pogled na to pitanje je da je spasenje uvijek isto kroz cijelu Bibliju. Mnogi tzv učitelji će vam reći: "Ljudi u Starome Zavjetu su spašeni gledajući prema križu u budućnosti, a ljudi u Novome Zavjetu su spašeni gledajući prema križu u prošlosti."Takve izjave možda mogu zadovoljiti Kršćane koji rijetko čitaju Bibliju, a još manje je proučavaju. Dok Kršćani koji uzimaju Bibliju ozbiljno smatraju da to nema veze sa istinom, pogotovo kad čitaju ove stihove:

    MATEJ 16:21 Od tog vremena Isus je počeo obrazlagati svojim učenicima kako mora poći u Jeruzalem i mnogo pretrpjeti od starješina i glavara svećeničkih i pismoznanaca, i biti ubijen i treći dan biti uskrsnut. 22 Tada ga je Petar odveo ustranu te ga počeo koriti govoreći: “Daleko to od tebe, Gospodine! To se tebi nipošto neće dogoditi!”

    Zašto bi Petar rekao tako nešto? Zato što nije imao pojma o čemu Isus govori! Križ mu je bio totalna nepoznanica.

    LUKA 31:31 Zatim je poveo sa sobom Dvanaestoricu i rekao im: “Gle, uzlazimo u Jeruzalem, i sve ono što je zapisano po prorocima o Sinu čovječjem dovršiti će se. 32 Jer će biti predan Poganima i bit će izrugivan, zlostavljan i popljuvan. 33 Onda će ga izbičevati i ubiti, a on će treći dan uskrsnuti.” 34 A oni ništa od toga nisu razumjeli; ta je besjeda bila skrivena od njih pa nisu shvatili što im je govorio.

    Ljudi u Starome Zavjetu su bili spašeni gledajući prema križu?? Dvanaest apostola definitivno nisu gledali prema križu!

    Činjenica da su već propovjedali evanđelje (Lk 9:1-6) čak tri godine prije nego što im je Isus počeo govoriti o svojoj smrti, pokopu i uskrsnuću dokazuje da postoji više različitih evanđelja u Bibliji. Dvanaestorica su propovjedali evanđelje Kraljevstva Izraelu (12 plemenima), što je bila radosna vijest o njihovom obećanom kraljevstvu, koje je bilo nadohvat ruke (Mat 4:23; 10:5-7). Danas postoji samo jedno evanđelje koje je Krist predao našemu Apostolu Pavlu (Gal 1:6-12). Pavao je propovjedao evanđelje spasenja, da je Krist umro za naše grijehe, pokopan i uskrsnuo za naše opravdanje (1.Kor 15:1-4; Rim 4:25). Spašeni smo milošću Božjom po vjeri u to evanđelje, ne po djelima. Takva radosna vijest se nije nikada propovjedala prije Pavla!

    Nadam se da će vam ovih pet točaka dati jasniji uvid u ono što riječ Božja uči u vezi spasenja.

    1. Temelj spasenja u svakome dobu je krv Kristova. Smrt, pokop i uskrsnuće Isusa Krista je jedina plaća za grijehe po kojemu Bog može spasiti grješnika u svakome dobu. To je isplanirano prije postanka svijeta i prorečeno u Starome Zavjetu. Međutim, nitko nije to razumio niti propovjedao kao radosnu vijest dok se to nije ispunilo. Potpuno shvaćanje te tajne je otkriveno kroz Pavlovo evanđelje, i tek od Pavla se propovjeda kao radosna vijest za spasenje (Gal 1:11,12). Kristovo djelo na križu je bila tajna kako Bog djeluje sa grješnicima u bilo kojemu dobu, ali tek je otkrivena u današnjem dobu milosti. Po vjeri su Starozavjetni sveci vršili zapovijedi zakona, i prinosili žrtve za grijehe. Bog je kroz svoju strpljivost dopuštao da krv bikova i jaraca (Heb 10:4 - slika Kristove žrtve) otpušta grijehe zato jer je Bog jedini znao da dolazi krv Kristova koja će im dati istinski oprost grijeha (Rim 3:25).

    2. Uvjet za spasenje u svakome dobu je uvijek vjera. Bez vjere je nemoguće ugoditi Bogu (Heb 11:6). Jedanaesto poglavlje u Hebrejima jasno naučava da su ljudi prije zakona i za vrijeme zakona imali dobro svjedočanstvo od Boga jer su činili po vjeri ono što je Bog tražio od njih. Zašto je Bog prihvatio žrtvu od Abela? Jer ju je prinjeo po vjeri. Bog nikada neće prihvatiti tjelesna djela grješnika (Iv 6:63).

    3. Test vjere u svakome dobu je riječ Božja. Prava vjera nije vjerovati u bilo što. Svatko vjeruje u nešto, ali svatko nema pravu istinsku vjeru (2.Sol 3:2). Istinska vjera je vjerovati u riječ Božju (Rim 10:17).

    4. Sadržaj vjere nije isti u svakome dobu zato jer Bog nije govorio isto, tj nije sve otkrio u svakome dobu. Biblija je progresivna knjiga, i Bog postepeno otkriva svoje istine u svakome dobu. Bog nije otpočetka govorio ljudima da ne čine djela da bi se spasili, tj samo da vjeruju u Kristovo dovršeno djelo na križu kao što je danas tako. U prošlim dobima Bog je tražio da ljudi čine djela da bi pokazali svoju vjeru, kao što će i morati poslije ovog sadašnjeg doba milosti u kojemu se mi nalazimo. Zato i Jakov kaže da ih sama vjera ne opravdava (Jak 2:14-26). Ali kao što smo rekli sve opravdava krv Kristova. Nikada se nitko neće spasiti svojim djelima, ali u nekim dobima je potrebno po vjeri činiti djela. Noa je sagradio arku po vjeri, ali ono po čemu je dobio vječni život je krv Kristova.

    5. Sudbina vjernika nije uvijek ista u svakome dobu jer Bog nije dao vjernicima kroz sva doba iste pozicije, blagoslove i odredišta. Nauk otkriven apostolu Pavlu što se tiče pozicije, blogoslova i odredišta za Tijelo Kristovo jest da se mi ne nalazimo u četiri evanđelja i u Hebrejskim poslanicama (Heb - Otk). Te knjige se tiču onih ljudi kojima je obećano

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje isto u sva doba? Empty Re: Spasenje isto u sva doba?

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-12, 17:47

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje isto u sva doba? Empty Re: Spasenje isto u sva doba?

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-12, 17:48

    SPASENJE UVIJEK SAMO VJEROM?

    Kažu neki ljudi da je spasenje uvijek vjerom u Bibliji, što je na neki način istina, ali sadržaj poruke nije isti što se tiče vjerovanja... Samo Pavao uči za današnje doba milosti da smo spašeni vjerom bez djela u Kristovo dovršeno djelo, dok u drugim dispenzacijama ili dobima nije tako...

    U četiri evanđelja (Matej, Marko, Luka i Ivan) spasenje nije bilo samo vjerom, nego je čovjek po vjeri činio djela, obavezno!! Djela nikoga nisu spasila, ali ako nije učinio to što mu je bilo rečeno tada nije bio vjernik!! Kod nas to ne važi, jer je nama otkriveno da je Krist učinio sve djelo za nas (Kristova vjera).

    Da vidimo što kaže pismo, a ne tradicionalne denominacije...

    Ivan 5:28 Ne čudite se tome, jer dolazi čas u koji će svi što su u grobovima čuti njegov glas, 29 te će izaći: koji su činili dobro, na uskrsnuće života, a koji su činili zlo, na uskrsnuće osude.

    Znači, tko čini dobro će uskrsnuti na život!!

    Ivan 15:5 Ja sam trs, vi ste mladice. Tko ostaje u meni i ja u njemu, taj donosi mnogo ploda; jer bez mene ne možete ništa učiniti. 6 Ako tko ne ostane u meni, baca se van kao mladica i osuši se; onda ih skupljaju i u oganj bacaju pa izgore.

    Znači, možeš izgubiti spasenje i biti bačen u pakao, Isus jasno govori svojim židovskim učenicima!!

    Matej 23:1 Tada je Isus progovorio mnoštvu i svojim učenicima 2 rekavši: “Pismoznanci i farizeji sjeli su na Mojsijevu stolicu. 3 Sve dakle što vam kažu da držite, to držite i činite, ali ne činite po njihovim djelima, jer govore a ne čine;

    Dakle, moraš činiti ono što Mojsije kaže!!

    Matej 19:16 I, gle, jedan je došao i upitao ga: “Učitelju dobri, kakvo dobro djelo moram učiniti da bih imao život vječni?” 17 A on mu je odgovorio: “Zašto me nazivaš dobrim? Nitko nije dobar osim jednoga, to jest, Boga! Ali ako hoćeš ući u život, drži zapovijedi.”

    Jasno pitanje, i još jasniji odgovor: Što treba učiniti da bi imao vječni život? Drži zapovijedi, kasnije vidimo da mora i prodati sve i slijediti Isusa!

    Marko 16:16 Tko povjeruje i krsti se, bit će spašen, a tko ne povjeruje, bit će osuđen.

    Dakle, obavezno vodeno krštenje za spasenje, ako se nisi vodeno krstio nisi vjernik!!

    E sad, ili je taj Pavao izmislio novu vjeru pa sve naopako govori, ili postoji nešto što se zove pravilno razdvajati riječ istine!

    Onda ima bisera koji će reći da tek posle Kristovog uskrsnuća sve vrijedi za danas. Pa idemo vidjeti i to...

    Djela 3:19 Pokajte se dakle i obratite se da vam se mogu izbrisati grijesi, kada dođu vremena okrijepe od lica Gospodinovog, 20 i on će poslati Isusa Krista koji vam je već prije bio propovijedan;

    Kada se njima brišu grijesi?? Kad dođe Gospod ponovno na zemlju... Provjerite (1.Pet 1:13 i Rim 11:25-27).

    Djela 10:34 Tada je Petar otvorio usta i rekao: “Doista, sada shvaćam da Bog nije pristran, 35 nego je njemu prihvatljiv u svakom narodu onaj koji ga se boji i čini što je pravedno.

    Bog prihvaća one koji ga se boje i čine pravedno!

    1.Petrova 3:10 Jer onaj koji hoće ljubiti život i vidjeti dobre dane, neka jezik svoj suspregne od zla i usne svoje da ne govore prijevaru, 11 neka se kloni zla i čini dobro, neka traži mir i neka ide za njim. 12 Jer su oči Gospodinove nad pravednima, i uši su mu otvorene za njihove molitve, a lice je Gospodinovo protiv onih koji čine zlo.

    Dakle, moraš činiti pravedno ako želiš vidjeti dobre dane!!

    Da vidimo što kažu ostale židovske kolege...

    Jakov 2:20 Ali hoćeš li shvatiti, o čovječje isprazni, da je vjera bez djela mrtva? 21 Zar se Abraham, otac naš, nije opravdao djelima kad je na žrtvenik prinio Izaka, sina svojega? 22 Vidiš li da je vjera djelovala zajedno s njegovim djelima i po djelima se vjera usavršila? 23 I ispunilo se Pismo koje kaže: Povjerovao je Abraham Bogu i uračunalo mu se u pravednost pa je bio nazvan prijateljem Božjim. 24 Vidite, dakle, da se čovjek opravdava djelima, a ne samo vjerom. 25 Nije li se tako djelima opravdala i Rahaba, bludnica, kad je primila glasnike i izvela ih drugim putem? 26 Jer kao što je tijelo bez duha mrtvo, tako je i vjera bez djela mrtva.

    Kakvi sve izgovori tek postoje kod ovih stihova, biblijska gimnastika!! Vrlo jasno rečeno, čovjek se opravdava vjerom i djelima, neki će reći to je opravdanje pred čovjekom, ali ne znaju li oni da opravdanje pred čovjekom ne vrijedi ništa, to su farizeji činili (potražite si taj stih u Luki)!!

    1.Ivanova 3:8 Tko čini grijeh, od Đavla je jer Đavao griješi od početka. Zbog toga se pojavio Sin Božji da uništi djela đavolska. 9 Svaki koji je od Boga rođen, ne čini grijeh jer sjeme njegovo u njemu ostaje; i ne može griješiti jer je od Boga rođen. 10 Po ovome se očituju djeca Božja i djeca đavolska: svaki koji ne izvršava pravdu i tko ne ljubi brata svojega, nije od Boga.

    Mislim da je ovdje jasno što znače ovi stihovi!

    Hebrejima 3:12 Pazite, braćo, da ne bi u nekome od vas srce bilo zlo, nevjerno, udaljavajući se od Boga živoga. 13 Nego opominjite jedan drugoga svaki dan, dok se još zove ono ‘danas’, da netko od vas ne bi otvrdnuo zavodljivošću grijeha. 14 Jer smo postali sudionici Kristovi ako onaj početak pouzdanja čvrsto zadržimo do kraja.

    Dakle, vrlo jasan uvjet, ako ostaneš vjernik i padneš u grijeh tada ćeš imati vječni život!

    Hebrejima 6:4 Jer je nemoguće one koji su jednom prosvijetljeni i okusili dar nebeski, i postali sudionici Duha Svetoga, 5 i okusili dobru riječ Božju, i snage budućega svijeta, 6 ako će otpasti, ponovo obnoviti na pokajanje kad sami sebi iznova razapinju Sina Božjega i javno ga sramote.

    Još jedan jasan stih, ako otpadneš a bio si vjernik nema više povratka, očito je pisano Židovima za neko strašno buduće doba.

    Hebrejima 10:26 Jer ako svojevoljno griješimo pošto smo primili spoznaju istine, više nam ne preostaje žrtva za grijehe, 27 nego neko strašno iščekivanje suda i gnjevnoga ognja koji će proždrijeti protivnike.

    Svojevoljni grijeh i ideš u pakao, zar mi ne danas svi ne griješimo?? Očito se odnosi na ljude koji imaju nadnaravnu snagu (Jer 31:31-33, Ez 36:24-27). Tj za Židove u tribulaciji, ne za nas danas!!

    Otkrivenje 16:2 I prvi je otišao i izlio čašu svoju na zemlju: i pojavio se čir, opak i zloćudan, na ljudima koji su imali žig Zvijeri i onima koji su iskazivali štovanje liku njezinu.

    Dakle, primiti Žig zvijeri znači pa pa zauvijek...

    Da vidimo što Pavao kaže za nas pogane u doba Tajne...

    RIMLJANIMA 4:4,5 A onomu koji radi plaća se ne računa po milosti, nego po dugu. Onomu pak koji ne radi, a vjeruje u Onoga koji opravdava bezbožnika, njemu se vjera njegova uračunava u pravednost.

    RIMLJANIMA 11:6 Ako pak po milosti, nije po djelima: inače milost nije više milost. Ali ako je po djelima , tada nije po milosti: inače djelo više nije djelo.

    EFEŽANIMA 2:8,9 Jer milošću ste spašeni kroz vjeru; i to nije od vas; Božji je to dar: ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.

    GALAĆANIMA 2:21 Ne osujećujem milost Božju, jer ako opravdanje dolazi po Zakonu, onda je Krist uzalud umro.

    TITU 3:5-7 on nas je spasio, ne po djelima pravednosti koja smo mi učinili, nego po svom milosrđu: pranjem regeneracije i obnove po Duhu Svetome, koga je izobilno izlio na nas po Isusu Kristu našem Spasitelju, da opravdani njegovom milošću, u skladu s nadom, budemo baštinici vječnoga života. Mi danas koji smo opravdani vjerom imamo mir s Bogom, stojimo u Milost Božjoj, svi grijesi su plaćeni,

    RIMLJANIMA 5:1 Opravdani dakle vjerom, mir imamo s Bogom po Gospodu našemu, Isusu Kristu: 2 po kojem i imamo pristup vjerom u ovu milost u kojoj stojimo i hvalimo se u nadi slave Božje.

    EFEŽANIMA 1:13 U kojega ste se pouzdali i vi, nakon što ste čuli riječ istine, evanđelje svoga spasenja, u kojemu ste, nakon što ste povjerovali, i zapečačeni svetim Duhom obećanja,

    2.KORINĆANIMA 5:21 Jer ga je on učinio grijehom za nas, njega koji nije upoznao grijeha, da mi u njemu postanemo pravednost Božja.

    KOLOŠANIMA 2:10-13 i vi ste potpuni u njemu, koji je glava svakog poglavarstva i vlasti. U njemu ste i vi obrezani; obrezanjem koje nije učinjeno rukama, nego odlaganjem tijela grijeha putenosti po Kristovom obrezanju. Pokopani ste s njim u krštenju, u kojem ste i uskrsnuli s njim, po vjeri u djelovanje Boga, koji ga je uskrsnuo od mrtvih. I vas koji ste bili mrtvi u svojim grijesima i neobrezanju svoga tijela, oživio je zajedno s njim i oprostio vam sve prijestupe;

    Kristovo evanđelje koje spašava:

    1.KORINĆANIMA 15:1-4 Nadalje vam, braćo , obznanjujem evanđelje koje vam propovijedah, koje ste i primili i u kojemu stojite; po kojem ste i spašeni, ako pamtite što sam vam propovijedao, osim ako ste uzalud povjerovali. Jer predao sam vam najprije ono što sam i primio: da je Krist, prema Pismima, umro za naše grijehe i da je bio pokopan, i da je treći dan, prema Pismima, uskrsnuo:

    RIMLJANIMA 3:24-26 A opravdani smo besplatno njegovom milošću kroz otkupljenje koje je u Kristu Isusu: njega je Bog postavio da bude pomirilištem kroz vjeru u njegovu krv, da obznani svoju pravednost za oslobođenje grijeha koji su učinjeni prije u doba Božje strpljivosti; Da obznani, ja kažem,sada njegovu pravednost: da je pravedan i da opravdava onoga koji vjeruje u Isusa.

    RIMLJANIMA 4:24,25 nego i za nas kojima će se uračunati: nama koji vjerujemo u onoga koji je od mrtvih uskrisio Isusa, Gospoda našega; koji je bio predan za naše prijestupe i uskrišen za naše opravdanje.

    EFEŽANIMA 4:30 I ne žalostite Duha Svetoga Božjega kojim ste zapečaćeni za dan otkupljenja.

    RIMLJANIMA 8:38 Jer sam uvjeren da ni smrt, ni život, ni anđeli, ni poglavarstva, ni sile, ni sadašnje, ni buduće, 39 ni visina, ni dubina, ni bilo koje drugo stvorenje, neće nas moći rastaviti od ljubavi Božje koja je u Kristu Isusu, Gospodu našemu.

    Jel sada malo jasnije koja je razlika između Pavla i ostalih židovskih apostola. Naša destinacija je nebo, njihova destinacija je zemlja, mi smo spašeni istog trenutka čim povjerujemo, oni čekaju spasenje na drugi dolazak, mi smo sada u dobu milosti, njihovo doba je zaustavljeno i čeka se nastavak kroz Velike nevolje..

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje isto u sva doba? Empty Re: Spasenje isto u sva doba?

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-12, 18:03

    DVA RAZLIČITA SPASENJA

    Isusova zemaljska služba izgubljenim ovcama doma Izraelovog po evanđelju obrezanja (evanđelje kraljevstva)

    Matej 19:16 "I, gle, jedan je došao i upitao ga: “Učitelju dobri, kakvo dobro djelo moram učiniti da bih imao život vječni?” 17 A on mu je odgovorio: “Zašto me nazivaš dobrim? Nitko nije dobar osim jednoga, to jest, Boga! ALI AKO HOĆEŠ UĆI U ŽIVOT, DRŽI ZAPOVJEDI.”

    Isusova nebeska služba preko apostola Pavla po evanđelju neobrezanja (evanđelje milosti)

    Rimljanima 3:28 "Mislimo dakle da će se čovjek opravdati vjerom BEZ DJELA ZAKONA."
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje isto u sva doba? Empty Re: Spasenje isto u sva doba?

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-12, 18:04

    SPASENJE KROZ BIBLIJU

    Da li je spasenje isto kroz celu Bibliju?

    Spasenje jeste uvek i kroz svaku dispenzaciju verom i krv Isusa Hrista je uslov za spasenje svih ljudi ali glavno pitanje je da li je uvek SAMO KROZ VERU ili su trebala i dela?

    SPASENJE KROZ IZRAEL U STAROM ZAVETU

    1 Moj 4, 3-5 ( Avelj je po veri činio dela - Jevrejima 11,4); 1 Moj 22,12- Bog je video da ga se Avram boji kad je prineo Isaka na žrtvu. Po veri je morao nešto da učini i "dokaže se " - 1 Moj 22,16-18 ( Jakov 2,20-24); 2 Moj 19,8; 2 Moj 24, 3 i 7 ( moraju da čine sve iz zakona i da veruju u Boga )
    Isus navin 2, 1-24 ( Jakov 2,25-26) - Rava je po veri morala da spase uhode inače to što je verovala u jevrejskog Boga ne bi bilo dovoljno. Isto tako Samson je u knjizi o sudijama 14. I 15. poglavlje po veri zatvorio usta lavovima; srušio zidove i ubio hiljade Filistejaca itd. Davida je po veri Gospod opravdao Al on je činio dela po toj veri.
    Jezekilj 3, 18-22 - moraju imati "pravedan put " ( opet dela)

    SPASENJE U NOVOM ZAVETU BEZ PAVLOVIH POSLANICA

    Jovan 5, 28-29- "ko čini dobro"... vaskrsenje života. Jovan 15, 5-6- ko ne ostane u Hristu ide u oganj ( Jovan 15,10- moraju održati zapovesti). Očigledno je sve naglasak na delima. Matej 23, 1-3 -"mora se držati ono što Mojsije kaže "; Matej 19, 16-17- "drži zapovesti, veruj u Hrista i prodaj sve što imaš; Marko 16,16- obavezno vodeno krštenje- (Dela Ap 2, 37-38). Dela apostolska 3,19-20 - Izraelu se brišu gresi kad Isus ponovo dodje na drugi dolazak (1 Pet 1,13; Jev 9,27-28). To je pisano za buduće doba nevolja. To je izuzetno težak period i zato oni moraju da izdrže do kraja ( Mat 24,12-13; Otk 2,7 ). Isto tako moraju da izbegnu da prime žig zveri a to je takodje delo (Otk 14, 9-10). Dela ap 10, 34-35; 1 Pet 3, 10-12- mora se "činiti pravedno". Jakov 2, 20-26- vera bez dela je mrtva. Mnogi govore da Jakov ovde govori o opravdanju pred ljudima a ne pred Bogom i da to nisu dela koja su btina za spasenje. Ipak u Bibliji spasenje pred čovekom ne znači nista a to su samo fariseji radili i o tome piše Luka u svom jevandjelju. 1 Jov 3,8-10 ( ne sme se činiti greh: zato će dobiti Božansku pomoć i Duha koji će ih terati da vrše zakon i da imaju dela - Jer 31, 31-36 i zato će moći da ispune sve iz gore navedenog stiha. Jevrejima 11. Poglavlje po veri se moraju činiti dela ( Jev 11,33 - "činiše pravdu")

    GUBITAK SPASENJA ZA JEVREJE

    Jev 3,12-14( ako padneš u greh nisi više vernik); 2 Jov 1,9 (otpada od Boga ko ne ostane u učenju Hristovom - 1 Jov 2,23). Jev 6, 4-6; Jev 10, 26-27; Luka 8,11-15. Imaće posebnu natprirodnu snagu i duha ( Jez 36,24-27; Jer 31, 31-33)

    SPASENJE U PAVLOVIM POSLANICAMA ZA NAS DANAS

    Rim 3,10-20; Rim 3,21-24; Rim 4,4-5; Gal 2,16; Efe 2,5-9; Fil 3,8-9; 2 Tim 1, 8-10; Titu 3, 3-7 Ovde je očigledno da je za nas danas spasenje verom bez naših dela i Pavle to jasno piše.

    SIGURNOST SPASENJA ZA NAS DANAS

    Efe 4,30; Efe 1,13 ( zapečaćeni svetim Duhom za večnost); Rim 8, 38-39 (nista nas ne može odvojiti od Hrista); 2 Tim 2, 10-13 ( Hrist se ne može samog sebe odreći ); Rim 6,4 (pokopani smo sa Hristom i to je zauvek i ne može se promeniti ); 1Kor 6, 11 ("posvetio nas i opravdao"- ne može sad prestati da nas opravdava što znači da je to svršeno jednom zauvek).

    Očigledno je da je spasenje različito u Bibliji. Uvek je bilo po veri ali nije bio isti sadržaj te vere a isto tako nekad je vera zahtevala da se dokaže delima što će ponovo biti slučaj u budućnosti kad telo Hristovo bude uzneseno sa zemlje. Mi danas imamo sigurnost spasenje i zapečaćeni smo za večnost dok će vernici u velikim nevoljama morati da izdrže do kraja i neće imati pečat Duha koji ih osigurava.

    Petar Vulović
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Spasenje isto u sva doba? Empty Re: Spasenje isto u sva doba?

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-29, 21:55

    SPASENJE IZRAELA U VELIKM NEVOLJAMA

    Izrael prima oproštenje grehova KAO NAROD pri drugom Hristovom dolasku (Dela 3:19-21; Rim. 11:25-27) kada ih Bog stavi pod Novi savez (Jevr. 8:7-13). Krštenje pokajanja (Dela 2:38) nije bilo gledanje unazad na krst (Jovan ga je propovedao PRE krsta) već unapred na drugi Hristov dolazak kada će Njegova krv biti PRIMENJENA na narod na Dan pomirenja. Evanđelje kraljevstva zahteva krštenje u vodi, držanje zapovesti (Matej 3:7-12;7:21;19:16-22;Jovan 15:10) i istrajavanje do kraja (Matej 10:22;24:13-14) da se spasi. Jevrejski vernici u periodu Nevolje će morati odbiti Žig kako bi imali pravo na drvo života i ne bi doživeli drugu smrt (Otkrivenje 2:7,11). Ako uzmu Žig Zveri, biće večno prokleti (Otkrivenje 14:9-13). Zato je Jakov, pišući dvanaestorici plemena rasutih po inostranstvu (Jak. 1:1), poučavao da je opravdanje verom koja deluje (Jak. 2:14-26). Vera je verovati u ono što Bog kaže. Ako Jevrejin zaista veruje u evanđelje kraljevstva, on će UČINITI ono što to evanđelje zahteva. U periodu nevolje Bog će testirati veru Izraela (Jak. 1:1-4; 1.Pet. 6-9). Bog neće prihvatiti dela bez iskrenog pokajanja i vere (Matej 7:22-23). Dakle, spasenje prema evanđelju kraljevstva je verom koja zahteva dela.

    Bog nije uvek rekao ljudima da ne čine nikakva dela, već da jednostavno veruju samo dovršenom Hristovom delu za spasenje kao što On čini u ovom dobu (uporedite Dela 10:35 sa Titom 3:5). U prošlim vremenima On je zahtevao dela ljudi da dokažu svoju veru i On će to učiniti ponovo nakon ovog doba milosti. Ako Bog traži dela, prava vera će nastojati da učini ta dela. Ali dela sama po sebi nikada nisu i nikada neće spasiti grešnika. Zašto Bog ne zahteva od nas da činimo dela kako bismo dokazali svoju veru za opravdanje u ovom dobu? Zašto je naše opravdanje trenutno i trajno? Mi primamo spasenje verom i opravdani smo isključivo verom Hristovom (Gal. 2:16; Fil. 3:9) i Njegova vera je savršena i dokazana!

    Sponsored content


    Spasenje isto u sva doba? Empty Re: Spasenje isto u sva doba?

    Počalji od Sponsored content


      Sada je 2024-05-08, 19:49