BIBLIJSKO OBRAZOVANJE

2. Timoteju 2:15


    Evanđelje Milosti

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelje Milosti  Empty Re: Evanđelje Milosti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 02:23

    EVANĐELJE MILOSTI

    Mnogi ljudi misle da će otići u raj jer su živeli dobar život. Možda se prema svim svojim komšijama odnose korektno. Možda se dobrovoljno prijave u dobrotvorne svrhe i nikada nisu prekršili zakon. Možda su čak bili kršteni ili su redovno išli u crkvu. Ali Biblija, Božja Reč, kaže da niko ne može živeti u skladu s Božjim standardima pravednosti.

    Rimljanima 3:10 " Kao što je napisano, nema pravednika, nema nijednog ... "

    Rimljanima 3:23 " Jer svi su zgriješili i lišeni su slave Božje .... "

    Rimljanima 6:23 " Jer plata za grijeh je smrt, a dar Božji je život vječni po Isusu Hristu, našem Gospodu. "

    Spasenje se ne može zaraditi. Svi su grešnici i zaslužuju smrt, ali Bog daje život večni. Pa kako možemo primiti Božji dar večnog života?

    Rimljanima 1:16 " Jer ja se ne stidim Hristovog evanđelja : jer snaga Božja na spasenje svakome koji vjeruje .... "

    Da bismo se spasili, moramo verovati evanđelju. Reč "evanđelje" znači "dobra vest". Ali pre nego što poverujemo u dobre vesti, moramo znati što su to.

    1. Korinćanima 15:1-4 " Štaviše, braćo, objavljujem vam evanđelje ... da je Hristos umro za naše grijehe prema pismima; i da je pokopan i da je treći dan vaskrsnuo prema pismima .... "

    Ovo je evanđelje u koje moramo verovati da bismo se spasili. E sad, kako nas vera u ovo evanđelje spašava?

    Rimljanima 5:8-9 " Ali Bog pokazuje svoju ljubav k nama što Hristos još kad bijasmo grješnici umrije za nas. Mnogo ćemo dakle većma biti kroza nj spaseni od gnjeva kad smo se sad opravdali krvlju njegovom. "

    Rimljanima 3:22-26 " A pravda Božija vjerom Isusa Hrista u sve i na sve koji vjeruju; jer nema razlike. Jer svi sagriješiše i izgubili slavu Božiju, I opravdaće se zabadava blagodaću njegovom, otkupom Isusa Hrista. Kojega postavi Bog očišćenje vjerom u krvi njegovoj da pokaže svoju pravdu oproštenjem pređašnjijeh grijeha; U podnošenju Božijemu, da pokaže pravdu svoju u sadašnje vrijeme da je on pravedan i da pravda onoga koji je od vjere Isusove."

    Možemo se spasiti od Božjeg gneva, jer je Isus Hrist, Sin Božji, umro na krstu kao žrtva za naše grehe i vaskrsnuo iz mrtvih. On je platio cenu za nas, a mi smo opravdani u Božjim očima verom u krv Isusa Hrista.

    Efežanima 2:8-9 " Jer milošću ste spašeni vjerom; i to ne sami od sebe: to je Božji dar: Ni od djela da se niko ne bi hvalio. "

    Neće biti hvalisanja na nebu. Ne možemo se spasiti vlastitom pravednošću, već samo Božjom milošću, kroz veru.

    Efežanima 1:13-14 " Kroz kojega i vi, čuvši riječ istine, jevanđelje spasenija svojega, u kojemu i vjerovavši zapečatiste se svetijem duhom obećanja, Koji je zalog našljedstva našega za izbavljenje stečevine na hvalu slave njegove.

    Jednom kada poverujemo u evanđelje, zapečaćeni smo Božjim Duhom Svetim. Ovo je Božji zalog koji jamči da će nas on otkupiti, koga je naš Gospod Isus Hristos " kupio svojom krvlju " (Dela apostolska 20:28).
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelje Milosti  Empty Re: Evanđelje Milosti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 02:24

    KAKO PROPOVEDATI EVANĐELJE

    1. Okrenite razgovor ka duhovnim stvarima

    Kako da to uradimo? Pitajmo niotkuda otvoreno: "Jesi li spašen?" Polazna tačka može biti teška, ali nakon što razgovor usmerimo na duhovne stvari, postaje lakše razgovarati s ljudima o evanđelju. Smatram da je najbolji način pitati osobu šta ona veruje u pogledu spasenja. Većina ljudi voli podeliti svoje stavove o važnim stvarima. Pitajte ih nešto poput: "Šta mislite šta osoba treba učiniti da bi se spasila i imala večni život?" Njihov odgovor odmah će vam dati osnovni okvir koji se tiče verovanja osobe s kojom imate posla (Matej 12:34). Ako veruju da su za spasenje potrebna dela, recite nešto poput: „Svi imamo stavove o Bogu i spasenju, ali autoritet o istini je Biblija. " Kako započinjete kontakt s osobom, nastojte da razgovor bude fokusiran na Hristovo evanđelje. Bavite se samo pitanjima koja se direktno odnose na evanđelje. Ne dopustite pitanja poput: "Gde je Kain našao svoju ženu?" jer će vas izbaciti iz koloseka. Odgovorite na takva pitanja rekavši: "To je zanimljivo pitanje, ali razgovarajmo o tome kasnije."

    2. Temeljne istine

    Pitajte osobu veruje li zaista u Boga i veruje li da je Biblija Njegova reč. Ako ne veruje ovoj temeljnoj istini, nema potrebe ići dalje. Sadite seme dajući takvim ljudima neke razloge da veruju u Boga i Bibliju. Za one koji već veruju u ovu temeljnu istinu, pređite na prvi korak u deljenju evanđelja.

    3. Iz Pisma pokažite da su osuđeni grešnici

    Prvi korak u vođenju duše k Hristu je pokazati im iz Pisma da su izgubljene (Jev. 4:12). Rimljanima je doktrinarna knjiga o spasenju za ovo doba milosti. U prvom glavnom delu toga, Pavle dokazuje da su svi krivi grešnici kojima je potrebno spasenje (Rim. 3:10, 23; 6:23). Objasnite da je Bog pravedan i da se svi ne pridržavamo Njegovog standarda pravednosti, te stoga zaslužujemo smrt i pakao (upotrebite konkretan primer laganja, Otk. 21:8 ). Ako osoba neće prihvatiti loše vesti, neće verovati dobrim vestima (Dela 24:24-25). Osoba se neće spasiti ako zaista ne shvati da je izgubljena.

    4. Objasnite da ih dela ne mogu spasiti

    Sve dok se osoba pouzda u bilo koja dela koja može učiniti, neće verovati dovršenom Hristovom delu (Rim. 10:1-4). Spasenje nije Hrist, PLUS nešto ... to je Hristos SAM (Rim. 11:6; Ef. 2:8-9; Tit. 3:5).

    5. Jasno predstavite Hristovo evanđelje

    Jednom kada osoba sazna da je osuđen grešnik i ne može ništa učiniti da se spasi, spremna je čuti dobru vest o spasenju koje je Hristos postigao za nju Svojom smrću, pogrebom i vaskrsnućem (1. Kor. 15:3-4; 2. Kor. 5:21). Ključne reči su „Hristos je umro ZA naše grehe“. Umro je za SVE naše grehe i u potpunosti nam je platio dug za naše grehe. Naglasite da je svrha spasenja pomirenje sa Bogom, a ne samo odlazak na nebo kad umremo. Svi žele ići u raj, ali ne žele svi biti u miru sa Bogom.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelje Milosti  Empty Re: Evanđelje Milosti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 02:25

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelje Milosti  Empty Re: Evanđelje Milosti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 02:26

    VERNIK MILOSTI

    Vernik milosti znači da razume spasenje milošću po veri, da je spasenje besplatan dar, i da spasenje od pakla čovek ne može zaslužiti svojim dobrim delima jer smo svi grešnici i svi smo rođeni na Adamovu grešnu narav. To je ono najbitnije za svakoga čoveka.

    Čovek je spašen i dobija na dar večni život kad spozna da je grešnik i da je bez nade (pokajanje - promena misli), i tada poveruje u Hristovo savršeno i dovršeno delo. Zakon Božji je dan čoveku da mu pokaže i objavi da je grešnik, i da zaslužuje kaznu. Zakon u Bibliji nikad nije dan da se čovek po njemu spasi, nego da ga optuži i osudi, kad čovek spozna da je prekršio zakon, tada shvati da mu treba Spasitelj. A Radosna vest (Hristovo Evanđelje Milosti) je da nas je Hrist spasio, otkupio, pomirio i proslavio svojom krvlju na krstu, umro za naše grehe i vaskrsnuo za naše opravdanje kao dokaz da su svi gresi oprošteni, jer da Hrist nije platio za sve naše grehe ne bi bio vaskrsnut. Zato je čoveku bitno da veruje u Hrista (Boga objavljenog u telu) kao otkupninu na krstu za njegove grehe i u Njegovo vaskrsenje. Budući da je Hrist jedini bio bez greha, On jedini poseduje Božju pravednost, dok je mi nemamo. Na krstu je Bog uračunao sve naše grehe Hristu, da bi nama koji poverujemo bila uračunata Božja pravednost, i to je dar Božji. Božja milost obiluje nad grehom.

    Čovek kada je spašen i kad sagreši tada Bog ne vidi njegov greh jer vidi svog Sina koji je platio taj greh. Hristova krv je toliko moćna da može pokriti i oprostiti sve naše grehe (prošle, sadašnje, buduće). Uostalom kad je Hrist umro svi naši gresi su bili u budućnosti jer je On umro pre 2000. godina. To znači da su svi naši gresi plaćeni. Zato je jako bitno shvatiti spasenje verom, bez naših dela, samo vera spašava jer je spasenje dar, a ne naša zasluga, nema hvalisanja grešnika pred Bogom.

    Čovek kad svojevoljno poveruje u Hrista kao svoga jedinoga Spasitelja, tada ga Duh Sveti (treća Božanska osoba) krsti i identifikuje sa Hristovom smrću i vaskrsnućem. Razapeti smo sa Hristom i sada On živi u nama putem svoga Duha koji nas je i zapečatio za Dan otkupljenja novoga tela. Imamo večnu sigurnost jer je spasenje besplatan Božji dar, jednom spašen, zauvek spašen! Naša dela nakon spasenja će odlučivati o našoj večnoj nagradi koja će se pokazati na Sudu Hristovom nakon uznesenja crkve. Nagrada zavisi o duhovnom plodu kojeg smo donosili kao vernici. Zbog toga je jako bitno da čovek spozna svoj novi identitet u Hristu kao novo stvorenje.

    A sada kako živeti kad smo spašeni, tj naša služba? Isto onako živimo kako smo i spašeni, milošću po veri!! Neki ljudi misle, spašeni smo milošću, e sada smo pod zakonom pa moramo vršiti zakon, to je laž!

    Život vernika je motivisan ljubavlju, ljubav Hristova nas obuzima i potiče da činimo dobra dela, a ne da nas vraća pod Zakon! Zakon je nemoćan da nas usavrši jer nikoga nije učinio savršenim, to jasno vidimo u Starom Zavetu. Pavle naziva zakon nemoćnim; i to govori spašenim vernicima u Galatiji koji su spašeni kao i mi. Svrha Božjeg Zakona je da nas osudi i da pokaže pravu sliku nas grešnika.

    Evo kako funkcioniše život vernika; sve što radim je na slavu Božju, a to je proslavljanjem Hrista kao Spasitelja, a dobra dela koja činim je zbog toga da proslavim Spasitelja i da nespašene dovedem do Hrista. To je jedini cilj i bit vere. Ako činim dobra dela zato da ja budem savršen onda se uzvisujem i postajem ohol. Ja sam savršen samo u Hristu i samo Njega proslavljam, On je učinio sve za mene, ja sam mrtav, moje telo je razapeto sa Hristom i moj je život skriven s Njim. Hrist živi u meni!

    Kad danas kažemo Zakon, to ne mora samo značiti Mojsijev, zakon može značiti i današnji tzv hršćanski zakon koji ljude stavlja pod neka pravila, norme itd, a to je definicija religije i legalizma. Religija uvek uzvisuje čoveka kroz opravdanje dobrim delima, što je krivoverje jer tada ukidamo Hristovu pravednost.

    Naša poniznost, slabost i nemoć je naša realnost i stoga se trebamo potpuno pouzdati u Boga i u Njegovu snagu, Hrist tada živi u tebi u potpunoj slobodi.

    Jako je bitno što vernik čini nakon spasenja, jer će svaki od nas dati račun pred Bogom na Hristovom Sudu. Oni koji su hodali u Duhu i u Božjoj slobodi će primiti nagradu, a oni vernici koji su sebe stavili pod Zakon ili koji su hodali u telu će štetovati na Hristovom Sudu, neće primiti nagradu.

    Praktične stvari koje su bitne kod vernika za rast u veri: Kao prvo najbitnije je čitanje i učenje Biblije, tada reč Božja deluje u vama, Biblija je Mač Duha, i ona razdvaja u tebi telesno od duhovnog. Mudrost, razumevanje i znanje Božje ti daje rast u veri. Čovek kad je tek spašen, on je beba u Hristu, treba mu duhovne hrane, a to je Biblija. Ali Bibliju treba pravilno razdvajati tj znati što je za danas, što je za prošlo doba i što je za buduće doba. Ne možete uzeti nauk koji je za Izrael i primeniti ga za danas. Kao npr Petar nije naš Apostol, dvanaest apostola su apostoli za narod Izrael i oni će suditi dvanaest plemena Izraela. Naš apostol je Pavle jer je on poslan paganima, a to smo mi, čak i današnji Izrael se smatra paganskim za Boga.

    Druga stvar koja je bitna je molitva u zahvalnosti, bilo što možete moliti, ali sa većim biblijskim znanjem počinjete moliti onako kako Bog želi da molite jer tada znate koja je volja Božja za danas. Molitva razbuđuje instalirani nauk u vama i ona je pokretač duhovnog života u vama.

    Treća stvar je evangelizacija, i to je jako bitno jer je Božja volja da se svi ljudi spase, a budući da smo mi Hristovo telo, Bog preko nas ambasadora danas deluje da proslavimo Njegovu Milost i Spasitelja Isusa Hrista. Ako imamo ljubavi tada nećemo dopustiti da nespašeni završe u paklu, stoga trebamo propovedati Hristovo evanđelje Milosti koje je snaga Božja za spasenje svima koji veruju.

    I nakon toga idu ispravci, ukori, pomaganja, izgradnja itd.

    Biblija treba biti prevedena u skladu sa Engleskom King James Version, treba biti prevedena iz Hebrejskog Masoretskog teksta za Stari Zavet, i Sirijskog Prihvaćenog (textus receptus) grčkog teksta za Novi Zavet. Na našem jeziku je najbolja Daničić-Karadžić, čuvajte se Vatikanskih verzija koje dolaze iz Aleksandrijskih korumpiranih izvora.

    Čitanje Biblije: Obavezno prvo proučiti Pavlove poslanice, jer je on naš Apostol za pagane. Njemu je vaskrsnuti Hrist dao informacije za današnje doba milosti, samo njemu, i to je bilo skriveno do Pavla, TAJNA MILOSTI BOŽJE.

    Kad taj program završi Bog će opet nastaviti tamo gde je stao sa Izraelom (Dela 7), a to čitate od Jevrejima do Otkrivenja; te knjige nisu za danas da ih sledimo u nauci. Ali mi trebamo sve knjige u Bibliji proučavati do zadnjeg detalja. Svaki stih u Bibliji je istinit i duhovan, ali nije svaki stih u Bibliji da ga sledimo u nauku. Naravno postoje transdispenzacijski stihovi u Bibliji koji vrede za sva doba.

    U Bibliji je glavno pravilo: Ko govori, što govori, kome govori i jesam li ja u toj grupi slušalaca. Ako doslovno ne shvatite kontekst i ne sledite ta pravila, imaćete veliku konfuziju, kao što i vidimo danas u hrišćanstvu. razlog toga je jer ne razumeju što je Božja volja za danas u dispenzaciji Božje milosti, a što je za Izrael i zakon tj proročki program.

    Poslanica Rimljanima je danas temelj za svakog vernika, nju treba proučiti detaljno, zatim sve ostale Pavlove poslanice do Filemona, a tek nakon toga sve ostale knjige u Bibliji.

    Dakle, da rezimiramo:

    Što čoveka čini istinskim hrišćaninom?

    1) Čovek je hiršćanin ako veruje da je Biblija reč Božja, koja je nadahnuta, sveta, istinska, čista, savršena i sačuvana reč koja postoji danas u papirnatom obliku od 66 knjiga. Jako je bitno da je Biblija prevedena iz Mazoretskog teksta za Stari Zavet, i prihvaćenog Vizantijskog teksta (Textus Receptus) za Novi zavet, savršeni prevod nalazimo u Engleskoj King James Version.

    2) Čovek je hrišćanin ako veruje u Jednoga Boga koji se objavljuje u tri različite osobe (Otac, Sin i Duh Sveti).

    3) Čovek je hrišćanin ako veruje da je Isus Hrist objavljeni Bog u telu, koji je umro na krstu, pokopan i treći dan vaskrsnuo u novom telu, koji će doći suditi žive i mrtve.

    4) Čovek je hrišćanin ako veruje da je spašen isključivo i jedino Hristovim dovršenim delom za sve naše grehe. Ako čovek ne veruje da je krv Hristova platila cenu za sve njegove prošle, sadašnje i buduće grehe na krstu, tada tri pređašna temelja postaju beznačajna.

    Jer savršena reč jasno svedoči i naučava da je Hrist jedini Spasitelj. Ako ne verujete da je čovek spašen Milošću kroz veru u smrt, pokop i vaskrsnuće Hristovo za naše grehe i opravdanje tada niste biblijski vernik, niste hrišćanin. Tada i ne verujete da je Otac poslao svoga Sina da nas spasi, i u Duha Svetoga da nas krsti i zapečati za dan otkupljenja. Ako spasenje zavisi o nekom malom stvorenom bogiću Isusu, a ne o Bogu koji se ponizio i postao čovek da može umreti za naše grehe, tada niste hrišćanin.

    Temelj hrišćanstva je Gospod i Spasitelj Isus Hrist iz Biblije na slavu Boga Oca, kojeg Crkva Telo Hristovo kroz Duha Svetoga slavi u istini i ljubavi.

    Milost i mir u Hristu, Hrist je sve i u svemu na slavu Boga Oca i zajedništva Duha Svetoga.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelje Milosti  Empty Re: Evanđelje Milosti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 02:27

    KRISTOVO EVANĐELJE - EVANĐELJE MILOSTI BOŽIJE

    To je evanđelje koje se odnosi za današnje doba milosti. Evanđelje Kraljevstva i Evanđelje Božje se spominju u Starom Zavjetu, tj prorokovano je, dok Evanđelje Kristovo nije prorokovano u Starom zavjetu. Ta poruka je isključivo dana Apostolu Pavlu i ona sadržava 5 bitnih istina.

    1) Dispenzacija evanđelja je dana Pavlu za ovo doba milosti.

    2) Krist je umro za sve naše grijehe, za cijeli svijet.

    3) Povezano isključivo sa onim što je Krist postigao i učinio, dovršeno djelo koje Bog jedino uračunava grešnicima kad povjeruju.

    4) Najjasnija i najveća manifestacija Milosti u Bibliji.

    5) Otkriva spasenje pogana bez naroda Izraela, duhovne blagoslove dobijamo isključivo vjerom u Krista, ne preko blagoslivljanja Izraela i njihovih blagoslova,

    Spominje se 11 puta u Bibliji, i svih 11 puta u Pavlovim poslanicama. Evanđelje Kristovo je drugi naziv za evanđelje milosti Božje koje se spominje u Djelima 20:24. A evanđelje Kristovo je najjasnije opisano u 1.Korinćanima 15:1-4 i Rimljanima 4:25 1.Korinćanima 15:1 Povrh svega, braćo, objavljujem vam evanđelje koje sam vam propovijedao, koje ste i prihvatili i u kojem stojite, 2 po kojem ste i spašeni, ako ste zapamtili što sam vam ja propovijedao, osim ako ste povjerovali uzalud. 3 Jer predao sam vam najprije ono što sam i primio: da je Krist umro za naše grijehe prema Pismima, 4 i da je bio pokopan, i da je treći dan uskrsnuo, prema Pismima, Spašen si ako povjeruješ da je Isus umro za tvoje grijehe, pokopan i uskrsnuo treći dan. Kad veli ovdje po pismima, da, u SZ je bilo rečeno da će mesija umrijeti i uskrsnuti, ali za narod Izrael. Mi smo spašeni milošću po vjeri, ne po djelima. Spašen bez Izraela i bez djela zakona u ono što je Krist učinio za tebe je bila tajna, tek je sa apostolom Pavlom otkriveno. Rimljanima 4:24,25 nego i za nas kojima će se uračunati: nama koji vjerujemo u onoga koji je od mrtvih uskrisio Isusa, Gospoda našega; koji je bio predan za naše prijestupe i uskrišen za naše opravdanje. Rimljanima 3:24-26 A opravdani smo besplatno njegovom milošću kroz otkupljenje koje je u Kristu Isusu: njega je Bog postavio da bude pomirilištem kroz vjeru u njegovu krv, da obznani svoju pravednost za oslobođenje grijeha koji su učinjeni prije u doba Božje strpljivosti; Da obznani, ja kažem,sada njegovu pravednost: da je pravedan i da opravdava onoga koji vjeruje u Isusa. Rimljanima 11:6 Ako pak po milosti, nije po djelima: inače milost nije više milost. Ali ako je po djelima , tada nije po milosti: inace djelo vise nije djelo.

    EF 2:8,9 Jer milošću ste spašeni kroz vjeru; i to nije od vas; Božji je to dar: ne po djelima, da se ne bi tko hvastao.

    RIM 5:1 Opravdani dakle vjerom, mir imamo s Bogom po Gospodu našemu, Isusu Kristu:

    RIM 3:28 Stoga smatramo da je čovjek opravdan vjerom bez djela zakona.

    GAL 2:16 Znamo da se čovjek ne opravdava djelima zakona, nego vjerom Isusa Krista, i mi smo povjerovali u Krista Isusa da budemo opravdani po vjeri Kristovoj, a ne djelima zakona: jer se djelima zakona neće opravdati ni jedno tijelo.

    RIM 4:4,5 A onomu koji radi plaća se ne računa po milosti, nego po dugu. Onomu pak koji ne radi, a vjeruje u Onoga koji opravdava bezbožnika, njemu se vjera njegova uračunava u pravednost.

    TITU 3:5-7 on nas je spasio, ne po djelima pravednosti koja smo mi učinili, nego po svom milosrđu: pranjem regeneracije i obnove po Duhu Svetome, koga je izobilno izlio na nas po Isusu Kristu našem Spasitelju, da opravdani njegovom milošću, u skladu s nadom, budemo baštinici vječnoga života.

    RIM 1:16 Jer ne stidim se Kristovog evanđelja: ta ono je snaga Božja za spasenje svakomu tko vjeruje; najprije Židovu pa Grku. EF 1:13 U kojega ste se pouzdali i vi, nakon što ste čuli riječ istine, evanđelje svoga spasenja, u kojemu ste, nakon što ste povjerovali, i zapečačeni svetim Duhom obećanja,

    2.KOR 5:21 Jer ga je on učinio grijehom za nas, njega koji nije upoznao grijeha, da mi u njemu postanemo pravednost Božja.

    KOL 2:10-13 i vi ste potpuni u njemu, koji je glava svakog poglavarstva i vlasti. U njemu ste i vi obrezani; obrezanjem koje nije učinjeno rukama, nego odlaganjem tijela grijeha putenosti po Kristovom obrezanju. Pokopani ste s njim u krštenju, u kojem ste i uskrsnuli s njim, po vjeri u djelovanje Boga, koji ga je uskrsnuo od mrtvih. I vas koji ste bili mrtvi u svojim grijesima i neobrezanju svoga tijela, oživio je zajedno s njim i oprostio vam sve prijestupe; Ovi stihovi koje smo pročitali jasno govore da smo spašeni milošću kroz vjeru, ne po djelima, naša djela nisu dokaz vjere, vjera baz Kristovog djela je mrtva. Petar u Djelima 2 nije propovjedao Kristovo evanđelje milosti jer ih je još čekao danielov 70 tjedan tj 7 zadnjih godina, Petar jasno kaže u Djelima 3 kada njihovo spasenje dolazi, onda kada uđu u počinak tj u Kraljevstvo. Djela 3: 19 Pokajte se dakle i obratite se da vam se mogu izbrisati grijesi, kada dođu vremena okrijepe od lica Gospodnjeg, Kada se njima brišu grijesi, kad dođu doba okrijepe tj kad Krist dođe i uspostavi Kraljevstvo.

    U 1.Petrovoj 1:13 Petar veli: „13 Zato opašite bokove svoga uma, budite trezveni i do kraja se nadajte milosti koja će vam se donijeti pri otkrivenju Isusa Krista. Njihova Milost dolazi kad Krist dođe ponovno na zemlju. I Pavao to potvrđuje u Rimljanima 11:25 Jer ne bih htio, braćo, da vi ne budete upućeni u ovo tajnu, kako ne biste bili sami pred sobom mudri, jer se Izraelu dogodila djelomična sljepoća dok ne uđe punina Pogana. 26 I tako će sav Izrael biti spašen, kao što je zapisano: “Sa Siona će doći Otkupitelj i otkloniti bezbožnost od Jakova. 27 Jer ovo je moj savez s njima, kad oduzmem grijehe njihove.” Tajna je bila da se prvo pogani spašavaju i kad završi ovo doba milosti tada će Bog spasiti Izrael i tada će njihovi grijesi biti oprošteni. Zato Petar nije propovjedao evanđelje Milosti, jer nije još došla milost za Izrael. Zato i Jakov govori 12 plemenima da je vjera bez djela mrtva!!

    Uostalom, Petar je saznao za evanđelje milosti tek u Djelima 15 kada im je Pavao to otkrio i otada su se židovski apostoli povukli, ostali su samo sa obrezanim vjernicima koji su bili revni što se tiče zakona.

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelje Milosti  Empty Re: Evanđelje Milosti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 02:28

    MILOST, LEGALIZAM I SOTONA

    Kada je Gospod Isus Krist poslao apostola Pavla među poganske narode sa Evanđeljem Milosti, Sotona se svim snagama borio protiv toga. Uz sva progonstva i muke, Poganske crkve su bile doslovno bombardirane sa legalističkim doktrinama. Lažni židovski vjernici (Djela 15:1, 2.Kor 11:13-15. 23, Gal 1:6-9, Gal 2:2,3) su dolazili i pokušavali staviti Pavlove poganske obraćenike pod Mojsijev Zakon. Đavolska metoda je bila (i još uvijek je) da stvori kaos i konfuziju među vjernicima i tako opstruirati djelo Gospodnje.

    Otprilike A.D. 51, Pavao i Barnaba su se sastali sa Jakovom, Petrom i Ivanom da rasprave o tom pitanju (Lukin opis događaja u Djelima 15; Pavlov u Galaćanima 2). Dogovoreno je da Pavao i Barnaba nastave svoju službu sa neobrezanima u Milosti, ne stavljajući ih pod Zakon; a Petar, Jakov i Ivan nastave svoju službu sa Izraelskim vjernicima pod Zakonom (Gal 2:7-9, Djela 21:20). S vremenom taj Izraelski program je nestao, i danas, Bog isključivo djeluje na temelju Milosti sa svim ljudima (kroz Pavlove poslanice, Rimljanima do Filemona). Kada Bog završi svoju svrhu koju provodi u doba milosti i kada punina pogana uđe (Rim 11:25-27), tada će Bog nastaviti sa Izraelom tamo gdje je stao i nastavit će se proročki program. I tako će se ispuniti sva proročanstva koja u Starom zavjetu i četiri evanđelja nisu jos ispunjena. A to je ponovno uzdizanje naroda Izraela kroz velike Nevolje (koje čitamo u Hebrejskim poslanicama i Otkrivenju).

    Tako su i u današnje vrijeme religiozni ljudi pod utjecajem držanja zakona. Prisiljeni su davanjem desetina, vodenim krštenjima, držanja Šabata i tako dalje. Današnje kršćanstvo kao cjelina još uvijek vodi borbu sa legalizmom, "Čini to, radi ovo i Bog će te prihvatiti." Ali u istini, milost je totalno suprotno: Imamo milost Božju te smo prihvaćeni u Kristu zbog Njegovog savršenog djela (Rim 4:5, Rim 11:6, Ef 2:8,9, Titu 3:5).

    Kao što Pavao piše, Galacijski vjernici su bili "začarani" (đavolskom lukavošću) da slijede Zakon i legalizam (Gal 3:1-3). I u cijeloj toj konfuziji, ti su jadni vjernici zaboravili na svoj identitet u Kristu. Jer njima kao poganskim vjernicima nije trebalo da se obrezuju na tijelu te držati Zakon, i tako imali Božju naklonost. Ako si danas vjernik u Krista, onda nisi Izraelac i Bog te već prihvatio (prošlo vrijeme) u Ljubljenome "u Kristu" (Ef 1:5-7, Kol 2:10-14).

    Bog ne traži od tebe da slijediš neka stroga pravila da budeš prihvaćen. Jedino što traži od tebe je vjera, da se pouzdaš u Njega. Gospod je učinio sve za tvoje spasenje, otkupljenje i opravdanje. Sami sebe ne možemo opravdati jer smo prljavi grešnici (Iza 64:6, Rim 3:10,23). Međutim, savršena žrtva, Krist Isus, je predan za naše grijehe i uskrsnuo od mrtvih (Rim 4:25, 1.Kor 15:3,4).
    "Vjeruj u Gospoda Isusa Krista pa ćeš biti spašen" (Djela 16:31)

    Petar Bradvić
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1911
    Datum upisa : 14.11.2013

    Evanđelje Milosti  Empty Re: Evanđelje Milosti

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-04-12, 01:13

    DOKTRINALNI SADRŽAJ DISPENZACIJE MILOSTI

    1. SPAŠAVAMO SE VEROM U EVANĐELJE MILOSTI BOŽJE, A NE NAŠIM DELIMA.
    2. MI SMO POD MILOŠĆU, A NE POD ZAKONOM.
    3. MI NISMO “DUHOVNI IZRAEL”, NISMO ZAMENILI IZRAEL, I NEMAMO NIKAKVE VEZE SA IZRAELSKIM PROGRAMOM.
    4. VLADAĆEMO U NEBESKIM PROSTORIMA ZA VREME MILENIJUMA.

    Pavlove poslanice, Rimljanima do Filemona, isključivo su “Doba milosti Božje”. Proučavajmo celu Bibliju, ali nije sva Biblija za nas. Da bismo saznali šta nam Bog danas ima reći, moramo pogledati spise apostola Pavla, Rimljanima do Filimona. Tek u Pavlovim poslanicama saznajemo o našoj doktrini, dužnosti, službi i sudbini današnjih hrišćana. Dakle nikako ne treba pokušavati primeniti na nas ostatak Pisma jer oni pripadaju različitom vremenskom periodu, drugačiji program i druga dispenzacija. Zanemariti dispenzacijske granice u Svetom Pismu znači uneti neodgovornu zbrku u živote hrišćana što je uzrok današnjih podela u savremenom hrišćanstvu.

    Pavlove poslanice naš su primarni izvor duhovnih saveta. Samo u njegovih 13 knjiga učimo kako se danas spasiti i zadobiti život večni. Tek u ovih 13 knjiga saznajemo kako je Bog osmislio život hrišćana. Samo u ovih 13 knjiga učimo o Božjoj milosti prema nama, mimo izraelskog programa. Glavni razlog zašto je hrišćanstvo toliko duhovno slabo i zbunjeno je taj što su u velikoj meri ignorisali posebne informacije – Dispenzaciju milosti Božje – koju nam je vaskrsli Gospod Isus Hrist dao kroz Pavlove poslanice.

    Sponsored content


    Evanđelje Milosti  Empty Re: Evanđelje Milosti

    Počalji od Sponsored content


      Sada je 2024-05-08, 20:43