BIBLIJSKO OBRAZOVANJE

2. Timoteju 2:15


    Pavlove poslanice

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:31

    PAVLOVE POSLANICE

    Apostol Pavle napisao je devet poslanica, sedam crkvama i četiri poslanice trojici ljudi. Svih trinaest njegovih poslanica napisano je crkvi koja je Telo Hristovo. Poslanica Rimljanima je prva u kanonskom redosledu Pavlovih trinaest poslanica, ali nije prva poslanica koju je napisao nadahnuto od Boga. Pavlove poslanice nisu poređane hronološki već prema božanskom poretku za našu izgradnju.

    "Sve je pismo od Boga dano, i korisno za učenje, za ukoravanje, za popravljanje, za poučavanje u pravdi" 2.Timotiju 3,16

    DUHOVNI POREDAK

    Spasenje u Hristu (vera)

    Rimljanima - nauka o spasenju Hristovom verom
    1 i 2 Korinćanima - ukor zbog toga što ne živimo prema nauci u Rimljanima
    Galaćanima - ispravak za slušanje lažne doktrine koja nije u skladu s Rimljanima

    Telo Hristovo (ljubav)

    Efežanima - doktrina o telu Hristovom
    Filipljanima - ukor zbog toga što ne žive po nauci u Efežanima
    Kološanima - ispravak za slušanje lažne doktrine koja nije u skladu s Efežanima

    Hristov dolazak (nada)

    1 i 2 Solunjanima - doktrina, ukor i ispravak u vezi s Gospodnjim dolaskom

    Uzeto zajedno, ovih devet crkvenih poslanica pružaju uputstva o pravednosti za ovo sadašnje doba milosti.

    Poslanice Timoteju i Titu odnose se na pravilnu doktrinu i poredak lokalne crkve. Druga poslanica Timoteju govori o otpadništvu u poslednjim danima sadašnjeg doba milosti.

    Poslanica Filemonu prikladno je postavljena poslednja jer ilustruje doktrine Pavlovih poslanica kroz stvarnu situaciju i praktične stvari.

    Ovo sadašnje doba milosti započelo je Pavlovim spasenjem i službom u Delima apostolskim, ali postoje neke razlike između poslanica koje je on napisao tokom razdoblja Dela apostolskih i nakon toga zbog prelazne prirode (izraelski proročanski program postupno se ukida dok tajni program Telo Hristovo je postupno ulazilo u to razdoblje. Na primer, Pavle je prvo otišao do Jevreja i znakovi i darovi su bili na snazi ​​da ih izazovu na ljubomoru. Pavle nije propovedao evanđelje o kraljevstvu, ali Bog je iskoristio njegovu službu da izvuče ostatak Izraela u Telo Hristovo (vidi Rim. 11) pre nego što je službeno ostavio naciju u delimičnom slepilu. Prelazni period završen je u Delima 28.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:31

    RIMLJANIMA

    Poslanica Rimljanima je 45. knjiga Biblije i prva u kojoj je apostol neznabošcima pisao direktno neznabošcima 11:13. Bez knjige Dela apostolskih koja pokazuje Božji prelazak iz Izraela u Pavlovu posebnu službu među neznabošcima.

    Apostol Pavle napisao je ovu poslanicu oko 60. godine nove ere iz Korinta tokom svog tromesečnog boravka u Grčkoj nakon njegovog odlaska iz Efesa (Dela 20: 1-3). To nije bila njegova prva nadahnuta poslanica, ali je stavljena na prvo mesto jer je to temeljna knjiga doktrine za doba milosti. U Rimljanima poslanici saznajemo da smo razapeti, pokopani i uskrsnuli s Hristom. Tajna Tela Hristovog aludira se, ali ne objašnjava 12:4-5.

    1. Uvod 1:1-17 - zašto piše
    2. Osuda 1:18-3:20 - PRVA loša vest
    3. Obrazloženje 3:21-5:21 - Na osnovu Hristove krvi kroz SAMU VERU
    4. Poistovećivanje 6-8 - jedno sa Hristom, ključ hrišćanskog života
    5. Dispenzacija 9-11 - Izraelski pad, nije trajan, pagani blagoslovljeni bez Izraela
    6. Aplikacija 12-15 - ponašanje u odnosu na: Boga, crkvu, neprijatelje, vladu, slabiju braću
    7. Zaključak 16 - pozdrav, završna reč

    Poslanica Rimljanima otkriva velike doktrine poput spasenja, iskupljenja, opravdanja, pomirenja, posvećenja, identifikacije, predodređenja, usvajanja i veličanja. Sve se to nudi samo milošću Božijom svim grešnicima svuda na osnovu savršene žrtve i vaskrsnuća našega Gospoda Isusa Hrista. Svaki vernik mora biti utemeljen u tim doktrinama.

    Doktrina ove poslanice odgovara na drevno pitanje: "Kako čovek može biti pravedan pred Bogom?" Jov 9:2. Tema Rimljana navedena je u 1:16-17. Legalisti mrze poruku spasenja po milosti kroz veru, plus ništa. Pavle se nije stideo evanđelja koje mu je Hristos dao Gal. 1:11-12, iako je bio oklevetan zbog njegovog propovedanja 3:8.

    Poslanica Rimljanima sistematično i logično objašnjava kako pravedni Bog može samo verom opravdati (proglasiti pravednim) nepravedne grešnike Rim 3:9-28. Otkriva šta je Bog učinio sa "gresima" i sa "grehom"; i kako je spašeni grešnik, izvađen iz najdublje degradacije, opravdan verom i sjedinjen s Hristom u Njegovoj smrti, pokopu i vaskrsnuću. Uči ga da iako njegova "stara Adamova" priroda nastavlja s njim do kraja, u uvek prisutnom neprijateljstvu prema Bogu, ipak da za one u Hristu ne postoji sud i, shodno tome, ne odvajanje "od ljubavi Božje koja je u Hristu Isusu, Gospodinu našem ".
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:31

    PRVA KORINĆANIMA

    Apostol Pavle napisao je ovo pismo nadahnuto od Boga na kraju svoje trogodišnje službe u Efesu 1. Kor. 16: 5-8 oko 58. godine nove ere. Zapis o tome kako ga je Gospod iskoristio da pokrene crkvu u Korintu tokom njegovog drugog misionarskog putovanja nalazi se u Delima apostolskim 18. Pokrenut je pored vrata jevrejske sinagoge. Bog je dao crkvi sve duhovne darove kako bi izazvao ljubomoru nevernika (Rim. 11). Postala je verovatno jedna od najvećih i najbogatijih crkava koju je Pavle osnovao, a opet je bila najtjelesnija. Zapamtite da poslanica Rimljanima i Galaćanima idu zajedno u vezi sa naukom spasenja. Ovo je pismo prekora u vezi s ponašanjem koje nije u skladu s doktrinom izloženom u Rimljanima.

    Korint je bio glavni grad rimske provincije Ahaja, četvrti grad po veličini u Rimskom carstvu. Imala je oko 200 000 stanovnika (prvenstveno grčkih, rimskih i orjentalnih). Smešten na uskoj prevlaci između Egejskog i Jadranskog mora, sa svake strane po jedne luke, bio je lučki grad i bogato trgovačko središte. Imao je pozorište na otvorenom u kojem je moglo da stane 20.000 ljudi, a tamo su se održavale atletske igre koje su bile druge samo nakon Olimpijskih igara. Takođe je imao sjajan hram posvećen Afroditi, grčkoj boginji seksualnosti. Hram je imao hiljadu prostitutki, a razvrat je bio deo njihovog paganskog obožavanja. Korint je bio toliko zloglasan zbog svog nemorala da je na grčkom jeziku zapravo postojao termin za bludnike koji je značio da „djeluje Korintski“. Korint je bio poznat po svojoj trgovini, kulturi i korupciji. Danas je to samo malo ribarsko selo (moda ovog sveta prolazi, 7:31). Crkva u Korintu više se prilagođavala svetu oko njih nego što ih je transformisala istina kojom ih je Pavle naučio. I mi živimo usred iskvarene kulture, ali trebamo zasijati kao svetla u ovom mračnom svetu (Fil. 2:12-16).

    Pavle je već napisao barem jedno pismo ovoj crkvi (5:9), nije sve što je napisao nadahnuto od Boga (bilo je 13 poslanica). Ovo pismo napisao je iz dva osnovna razloga: kako bi se pozabavio problemima o kojima je čuo u crkvi (1:11; 5:1) i kako bi odgovorio na pitanja o kojima su mu pisali (7:1; 8:1; 12: 1; 16:1). Pre nego što odgovori na njihova pitanja, bavi se problemima i dolazi do korena svega: bili su telesni (3:1-3). Zdravu doktrinu možemo proživeti samo snagom Duha. Postoje 3 vrste ljudi:

    1. Prirodni (2:14) - oni bez Duha
    2. Duhovni (2:15-16) - oni u Duhu koji takođe hodaju u Duhu
    3. Telesni (3:1-3) - oni u Duhu koji hodaju za telom

    Svako se poglavlje bavi problemom. Iako je reč o vrlo negativnom pismu, ono započinje pozitivnim uvodom (1:1-9). Hvala Bogu da pogrešno stanje ne može uticati na našu ispravnost u Hristu. Pavle ne zahvaljuje Bogu na njihovom ponašanju (kao što je imao prema Solunjanima) već na blagodati koju im je Bog dao (1:4).

    1. Korinćanima naziva se priručnik za rešavanje problema lokalne crkve. Ne mislim da je Bog stavio ovo pismo u Bibliju kako bi se greške crkve u Korintu zauvek pamtile, ali zato što je znao da će ti isti problemi postojati u lokalnoj crkvi tokom sadašnjeg deljenja milosti, posebno u poslednjim danima ( 2. Tim. 3:1-5).

    1. Uvod (1:1-9)
    2. Rešavanje problema i odgovaranje na pitanja (1:10-16:4)
    3. Zaključak (16:5-24)

    Problemi:

    1. Podela u crkvi (1-3)
    2. Uticaj svetovne mudrosti (1-3)
    3. Pogrešna perspektiva službe (3-4)
    4. Blud (5-6)
    5. Nemogućnost suđenja i rešavanja sporova između braće (6)
    6. Žene koje ne pokazuju pokornost (11)
    7. Zloupotreba Gospodnje večere (11)
    8. Lažna doktrina, negiranje telesnog vaskrsnuća (15)

    Pitanja:

    1) Brak, razvod i ponovni brak (7)
    2) Jesti meso koje se nudi idolima (8-10) - pitanje lične slobode
    3) Duhovni darovi (12-14) - svrha, motiv i poredak
    4) Zbirka (16)

    Sjajni dispenzacijski prolazi:

    1) Tajna - 2:6-16
    2) Hristov sud (3:10-17)
    3) Sledbeništvo Pavla - 4,16-17; 7:17; 11:1; 14:37
    4) Telo Hristovo - 12:12-13
    5) Prestanak darova - 13:8-13
    6) Evanđelje - 15:1-4
    7) Uznesenje - 15:51-52

    Principi koji bi trebali upravljati našim odlukama:

    1) Da li je to svrsishodno? (6:12a)
    2) Može li me dovesti u ropstvo? (6:12b)
    3) Da li će to biti kamen spoticanja drugima? (8:9)
    4) Da li je duhovno izgrađujuće? (10:23)
    5) Da li slavi Boga? (10:31)
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:32

    DRUGA KORINĆANIMA

    Apostol Pavle napisao je ovu drugu nadahnutu poslanicu crkvi u Korintu oko 58. do 59. godine nove ere iz Makedonije, nedugo nakon što je napisao prvu poslanicu (Dela apostolska 20:1). Ova je poslanica u direktnoj suprotnosti s tonom u 1. Korinćanima, izuzetno je lična i ispunjena dubokim osećajima posvećenog apostola.

    Pavle je poslao Tita u Korint da vidi kako će odgovoriti na njegovo prvo pismo koje je bilo puno ukora i ispravki. Rekao im je da će ih i sam posetiti, ali okolnosti su bile takve da je usporio put (1. Kor.16: 5-7). Nadao se da će upoznati Tita u Troadi, ali ni to nije uspelo (2. Kor. 2:12-13). Pavle je propovedao u Troadi, a zatim se zaputio u Makedoniju, gde se konačno susreo s Titom i čuo dobar izveštaj da je većina crkve poslušala njegovo prvo pismo koje ga je navelo da napiše ovo drugo pismo ( 7:5-13). U crkvi je još uviek postojao pobunjeni i neposlušni element (12:20-13:3).

    Iz samog pisma možemo saznati da je Pavle imao na umu nekoliko ciljeva kada ga je napisao:

    1.Objasniti zašto ih još nije posetio kao što je planirao (1:15-24)
    2.Pohvaliti crkvu zbog discipliniranja čoveka koji živi u bludu (1. Kor.5) i ohrabriti ih da mu oproste i prime ga otkako se pokajao (2:1-11)
    3.Da biste odgovorili onima koji su ga optuživali pogrešnih motiva (4:1-2)
    4.Ohrabriti ih da ispune svoje obećanje da će sudelovati u pmoći siromašnih svetaca u Jerusalimu (8-9)
    5.Da brani svoj apostolski autoritet (10-12)
    6.Da ih pripremi za posetu (13)

    Jednostavan pregled:

    1.Objašnjenje službe (1-7)
    2.Posticanje za darivanje (8-9)

    Mora biti vitalno da prepoznamo Pavlovu jasnu poruku i službu kao apostola neznabožaca, jer je Gospod nadahnuo Pavla da napiše mnogo spisa braneći svoje apostolsko držanje (vidi Gal. 1-2 za drugi primer).

    Ova poslanica govori o službi. Pruža stvarnu i iskrenu sliku o tome kako izgleda verna služba u ovo sadašnje doba milosti (6:1-10). Ova poslanica naglašava patnju koju je Pavle pretrpeo na putu POSLUŠANJA (1:3-11; 4: 7-12; 11: 22-33; 12: 7-10; Kol. 1:24).

    Budući da je Pavle bio progonjen zbog propovedanja doktrina koju je Hrist otkrio kroz njega, što bismo trebali očekivati ​​ako ćemo slediti njegovu doktrinu i obrazac (2. Tim.3: 10-17)? Sotonin fokus je uvek na suprotstavljanju onome što Bog čini. Radi na slepljenju izgubljenih za Hristovo evanđelje (4: 3-4) i na slepim vernicima za istinu tajne (Ef.1:18). Oni koji verno rade na propovedanju evanđelja milosti Božije i prizemni vernici u istinu tajne znaju o čemu se radi u duhovnom ratovanju (10:3-5; 11: 1-4, 13-15).

    Ova poslanica sadrži veliko poslanje Tela Hristovog (5,14-21). Poslanici su:

    1. Poslati u stranu zemlju u doba mira
    2. Poverena im je važna poruka
    3. Predstavljaju svog Cara i zemlju
    4. Dovedeni kući pre proglašenja rata (uznesenje pre nevolje)
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:32

    GALATIMA

    U svojoj poslanici Galatima apostol Pavle strastveno brani evanđelje koje je primio otkrivenjem Isusa Hrista od legalizma (religiozni sistem zasnovan na učinku). On se bavi legalizmom u vezi s opravdanjem i posvećivanjem. Legalizam je i danas vrlo raširena jeres.

    Ključni stihovi: 2:16, 20

    Bilo je lažnih učitelja koji su uvek dolazili posle Pavlove službe u nekom području kako bi pokušali utocati na crkve koje je osnovao daleko od njegove poruke milosti. Učili su ljude da moraju biti obrezani i tvoriti dela zakona da bi se spasili i / ili da bi ostali spašeni. Imali su uspeha u Galatiji.

    Sveto pismo ne samo da otkriva doktrinu, već i kori i ispravlja neispunjenje doktrine. Uravnotežena služba zasnovana na Bibliji i podučava (pozitivan aspekt) i ukorava i ispravlja (negativni aspekt). Iako je apostol Pavle pisao ovu pre poslanice Rimljanima, Rimljanima sledi po redosledu crkvenih poslanica, jer je to ispravljačko pismo zbog doktrinarnog neuspeha. Crkve u Galatiji su slušale doktrinu suprotnu doktrini spasenja po milosti kako je postavljena u Rimljanima.

    U crkvi se ne smeju tolerisati doktrinarni i moralni promašaji jer je potrebno samo malo kvasca da bi se celo telo ukiselilo. Kvasac predstavlja korupciju koja se širi (1. Kor. 5:6; Gal. 5:9). Doktrinalna korupcija proizvodi moralnu korupciju (1. Kor. 15:33; 2. Tim. 2: 15-18). Zdrava doktrina proizvodi pobožnost kad se u nju istinski veruje (Tit 1:1).

    Važno je primijetiti kako se tačno adresira pismo (1:1-2). Piše lokalnim crkvama u regionu Galatije. Pazi da ne kaže „svetima“ (Ef. 1:1). U crkvi koja je Telo Hristovo nema izgubljenih ljudi, ali u lokalnoj crkvi obično ima izgubljenih ljudi. To objašnjava šta je Pavle mislio pod izrazom „pao od milosti“ (5: 4). Nije rekao, "pao iz milosti." Oni koji su u Telu Hristovom ne mogu izgubiti spasenje (Rim. 8:35-39). Oni koji žele biti opravdani zakonom, nemaju poverenja u Hrista. Bilo je nekih u Galatiji koji su čuli poruku milosti, ali radije su se odlučili staviti pod zakon.

    1. Lično (1-2) - Odbrana Pavlove jasne poruke i službe
    2. Doktrinarno (3-4) - Milost i zakon se ne mešaju (Rim 11,6)
    3. Praktično (5-6) - Život milosti

    Prva dva poglavlja jasno utvrđuju da je Hristos Pavlu dao poruku i službu koja se razlikovala od 12 apostola.

    Pavle pokazuje Božji presedan koji ubraja pravednost verom u slučaj Avraama. Mi smo Avraamova deca u smislu da se verom smatramo pravednima (3:6-4:7). Stavljanje vernika pod zakon ne zaustavlja greh, već ga zapravo povećava (Rim. 6:14; 1. Kor. 15.56)! Život u milosti živi na višem planu od zakonskog sistema (5:13-26). Nismo pod Mojsijevim zakonom, ali Hristov zakon i setva i žetva vrede i danas (6:1-10).
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:32

    EFESCIMA

    Rad apostola Pavla u Efesu zabelžen je u Delima 18:18-20:38. Efes je bio glavni grad male Azije i imao je oko 300.000 stanovnika. Zahvaljujući svojoj velikoj luci Efes je postao veoma bogat u trgovini; i zahvaljujući Dianinom hramu privukao je mnogo posetilaca koji su želeli doći videti jedno od sedam svetskih čuda. Hram je bio dimenzija 418x239 stopa i imao je 100 stubova visokih 50 metara. U njemu se nalazila slika Diane (boginje plodnosti) koja je navodno pala s neba. Poput Afroditinog hrama u Korintu, i Dijanin hram imao je stotine hramskih prostitutki.

    Uprkos velikom protivljenju, Gospod je Pavlu dao veliku službu u Efesu koja je trajala dve godine. U to kratko vreme knjiga Dela apostolska belži da su „svi koji su živeli u Aziji čuli reč Gospoda Isusa“ (Dela apostolska 19:10). Ne možemo naterati ljude da veruju u reč, ali odgovorni smo za to da je svi na našem području barem čuju! Njegova služba bila je toliko uticajna da je izazvala nerede jer su proizvođači idola gubili novac.

    Efescima je drugi od velikih udžbenika doktrinarnih uputstava za vernike u ovo sadašnje doba milosti. U Rimljanima je izložena istina o položaju grešnika u Hristu, kako je umro i vaskrsao s Njim. Sada smo krenuli u daljnju fazu i učili smo da grešnik ne samo da je umro i vaskrsao u Hristu, već da je sada u Božjim očima i s namerom da sedi s Hristom na nebeskim mestima. Rimljanima završavaju pozivanjem na otkrivanje tajne (16:25); Efesci preuzimaju tu temu i otkrivaju nam je. Stoga je to vrh božanskog otkrivenja za Telo Hristovo, kao što je Knjiga Otkrivenja za Izrael.

    Knjiga Otkrivenja poznata je po svojim sedmicama, ali da li ste znali da je u Efescima obeležen i taj božanski broj savršenstva? Otvara se sa sedam duhovnih blagoslova, zatvara sa sedam delova duhovnog oklopa, a u sredini nalazimo sedmerostruko jedinstvo Duha.

    Jedinstvo Oca, Sina i Svetog Duha u svakom poglavlju:

    1. Spasenje (1:3-14)
    2. Pristup (2:18)
    3. Molitva (3,14-17)
    4. Jedinstvo (4:4-6)
    5. Punina (5:18-21)
    6. Molitva (6:18; 3:14; 5:20)

    Naglasak na Duhu Svetom:

    1. Zapečaćeno (1:13)
    2. Ozbiljnost (1:14)
    3. Pristup (2:18)
    4. Hram (2:22)
    5. Otkrivenje (3:5)
    6. Moć u unutrašnjem čoveku (3:16)
    7. Jedinstvo (4:3)
    8. Nada (4:30)
    9. Plod (5:9)
    10. Ispunjenje (5:18)
    11. Mač (6:17)
    12. Molitva (6:18)

    Šest poglavlja Efescima prirodno je podeljeno na pola u dva glavna dela (Ef. 1:3; 4:1):

    Praktična primena mora se temeljiti na temeljnoj zdravoj doktrini kako bi ona bila djelotvorna u našem životu (Fil. 1:9-11; Kol. 1:9-11; Tit. 2:1, 10). Pavle uvek započinje s doktrinom, a zatim daje odgovarajuće primene.

    Zakon kontrasta i milost (1:3; 5. Mojsijeva 28). Većina misli da su Božji zemaljski narod u zavetnoj vezi! Oni traže blagoslove Starog Zaveta, ali zaboravljaju na prokletstva istog.

    Izrael:

    Materijalni blagoslovi
    Na zemlji
    Na osnovu učinka

    Telo Hristovo (crkva):

    Duhovni blagoslovi
    U nebeskim prostorima
    Na osnovu pozicija u Hristu
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:32

    FILIPLJANIMA

    Istorijski zapis o tome kako je Gospod upotrebio apostola Pavla za pokretanje crkve u Filipi tokom njegovog drugog misionarskog putovanja nalazi se u Delima 16. Ova kratka poslanica od 4 poglavlja, napisana je početkom 60-ih godina nove ere dok je Pavle bio zatvorenik u Rimu. Ova sadašnja dispenzacija započela je Pavlovom službom u Delima apostolskim, ali postoji razlika između poslanica koje je napisao tokom Dela apostolskih i nakon toga zbog prelazne prirode (program proročanstva Izraela koji se postupno ukida i počinje program Tela Hristovog) period Dela. Na primer, prvo je išao kod Jevreja i darovi s znakovima bili su na snazi ​​za vreme njegove službe u Delima. Kada piše svoje zatvorske poslanice, piše kao zatvorenik Isusa Hrista za nas neznabošce i poznato je potpuno otkrivenje ovog današnjeg doba (Ef. 3:1-13).

    Zatvorske poslanice Efescima, Filipljanima i Kološanima čine trilogiju o crkvi koja je Telo Hristovo.

    1. Efescima - nauk o Telu Hristovom
    2. Filipljanima - ukor zbog toga što ne hodaju prema nauci u Efescima
    3. Kološanima - ispravak za slušanje doktrine suprotno doktrini Efescima

    Filipljanima je vrlo praktična knjiga. Kao i većina današnjih crkava, i crkva u Filipi imala je problema s održavanjem jedinstva Duha (Ef. 4:1-6; Fil. 1:27; 2: 1-3, 14-15; 4:2).

    Filipljanima su poznati kao knjiga radosti jer se o radosti govori 18 puta. Pavle je bio radostan kao zatvorenik koji je pretrpeo mnogo patnje. Kako to? Istinska i trajna radost nalazi se u Hristu (1,21, „Hristos“ se spominje 37 puta).
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:33

    KOLOŠANIMA

    Dok je apostol Pavle propovedao u Efesu, cela Azija je čula reč Gospoda Isusa kroz njegovo vodstvo (Dela apostolska 19:10). Kolos je bio u toj regiji, ali očito sam Pavle nije osnovao crkvu u Kolosu (2: 1). Verovatno je to uradio Epafras, Pavlov kolega, radnik koji je pokrenuo crkvu (1:1-8; 4:12-13; File 23). Epafras je bio taj koji je Pavlu pričao o stanju crkve zbog čega je napisao ovo pismo nadahnuto od Boga dok je bio zatvorenik u Rimu. Crkvu je trebalo ispraviti jer im je pretila opasnost da budu prevareni lažnim učenjem koje je umanjilo nadmoć i potpunu dovoljnost Hrista kao Glave crkve i blagoslovljenu istinu da su svi članovi Njegovog tela celoviti u Njemu (2:8-10).

    Kao što je Galatima napisano da ispravlja doktrine suprotne onoj koja je predstavljena u Rimljanima, tako je i Kološanima napisao da ispravljaju doktrine suprotne onima koja je predstavljena u Efescima. U Efescima naglasak je na Hristovom telu, ali u Kološanima na glavi tog tela. Delo Duha Svetoga spominje se u Efescima (svako poglavlje), ali u Kološanima se spominje samo jednom (1:8). Filipljanima je pisano kao prekor zbog nepridržavanja članova tela u ispravnom pogledu, ali Kološanima je pisano radi ispravke zbog nepridržavanja glave tela (2:19).

    U 2. poglavlju Pavle upozorava na različite vrste lažnih učenja:

    1. Filozofija (s.8) - ljubav prema svetovnoj mudrosti
    2. Legalizam (s.16-17) - pokušava se dobiti pravednost kroz dela zakona
    3. Mistika (s.18-19) - težnja za višim i skrivenim znanjem u duhovnom carstvu
    4. Askeza naspram (s.20-23) - ozbiljna samodisciplina i poricanje tela u verske svrhe

    Zaključak je da svako lažno učenje negira Hristovo božanstvo i / ili Njegovu dovoljnost da nas učini celovitima. Sva lažna učenja uzvisuju telesna dela nad savršenim Hristovim delom.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:33

    PRVA I DRUGA SOLUNJANIMA

    Istorijski zapis o tome kako je Gospod iskoristio apostola Pavla za pokretanje crkve u Solunu tokom njegovog drugog misionarskog putovanja nalazi se u Delima apostolskim 17. Od samog početka ova se crkva suočavala s nevoljama. Nevernički Jevreji izazvali su nered u gradu zbog kojeg su braća po noći otpravila Pavla. Bio je vrlo zabrinut za ovu mladu crkvu i zato je poslao Timoteja da ih dalje utvrdi i da ih uteši u njihovoj nevolji. Timotej se sastao s Pavlom u Korintu i dao mu dobar izveštaj o crkvi. Pavle je prvo pismo poslao otprilike 52. ili 53. godine iz Korinta (Dela 18.), a drugo pismo očito je poslano nedugo nakon prvog. Poslanica solunjanima možda je najraniji Pavlov nadahnuti spis, ali je zbog svog sadržaja postavljena na zadnje mesto po redosledu crkvenih poslanica. Naglasak je na Gospodovom dolasku koji će zaključiti ovo sadašnje doba i predstavlja ispunjenje naše nade. Već smo razmotrili kako su crkvene poslanice poređane tako da najbolje odgovaraju našem izgrađivanju.

    U prvom pismu Pavle piše kako bi izrazio zahvalnost crkvi, pregledao svoju službu među njima, utešio ih u njihovoj nevolji, poticao ih na neprekidan rast u njihovom Hrišćanskom hodu i dalje ih upućivao u vezi s dolaskom Gospodnjim. Pet poglavlja može se jednostavno podeliti u dva glavna dela:

    1. Lično (1-3)
    2. Praktično (4-5)

    Naglasak u prvom pismu je na tajnom uznesenju Tela Hristovog do neba, što je bila tajna otkrivena Pavlu. Telo Hristovo je velika tajna koju je Hristos otkrio preko Pavla (Ef. 3:1-13), a naše uznesenje u nebo jedna je od pratećih tajni ovog doba (1. Kor. 4:1). Samo nam Pavle pokazuje ovu tajnu (1. Kor. 15:51; 1. Sol. 4:15). Traženje našeg uznesenja u proročanskim odlomcima izvan Pavlovih poslanica dovešće do lažne doktrine i oduzeti nam našu blagoslovljenu nadu. Ono što verujemo u blaženu nadu je vrlo važno! Apostol Pavle ima mnogo toga da kaže o našoj nadi (Ef. 1:18; 4:4).

    U drugom pismu Pavle piše da ispravi lažno učenje da će Telo Hristovo proći kroz dan Gospodnji. Takođe ispravlja neuredno ponašanje koje je bilo rezultat verovanja u tu lažnu doktrinu (1. Kor. 15:33). Neki su prestali raditi jer su mislili da će se ovaj svet završiti. Pismo možemo podeliti na poglavlja:

    1. Posticaj (1)
    2. Ispravka (2)
    3. Podsećanje (3)

    Gospodnji dan je kada će Gospod izliti svoj gnev na svet (Isa.2:1-12, 17-21; 13: 6-13). To je drugi Hristov dolazak, ali uključuje ono što vodi do njega (period nevolje) i ono što sledi (doba kraljevstva). Lažni učitelji uznemirili su crkvu u Solunu govoreći im da je njihova nevolja dokaz da je Gospodnji dan blizu (što bi značilo da su u periodu nevolje). Čak su im i poklonili krivotvoreno Pavlovo pismo koje je podržavalo njihovo učenje (2:1-2;3:17).

    Pavle vrlo jasno kaže da Telo Hristovo nije odrećeno za gnev, već na spasenje od njega (Rim. 5:9; 1. Sol. 1:10; 5:9). Čitavo sedmogodišnje razdoblje nevolje doći će kao rezultat Božjeg gneva (ne samo poslednjeg dela kako neki učitelji tvrde). Čitav sedmogodišnji period nevolje predmet je proročanstva (Dan. 9:24-27). Stoga znamo da će Hristovo Telo biti uklonjeno sa zemlje PRE nego što taj period ikada započne, jer nemamo nikakve veze ni s Božjim gnevom ni s proročkim programom Izraela! Mnogi su hrišćani danas uznemireni jer ih uče da nas neće biti uznesenja pre razdoblja nevolje. Hrišćani se moraju nositi s nevoljama u ovom sadašnjem zlom svetu (1. Sol. 3:3-4), ali mi ne prolazimo kroz prorečeno razdoblje nevolje koje se naziva „vremenom MUKE JAKOVLJEVE“.

    Crkva u Solunu bila je uznemirena spolja (suočena sa žestokim progonom) i iznutra (među njima i lažni učitelji). U prvom poglavlju Pavle ih je ohrabrio zahvalivši Bogu na strpljenju i veri usred nevolja koje su podnosili. U 2. poglavlju on razjašnjava njihovu zbunjenost koju je prouzrokovalo lažno učenje da je drugi Hristov dolazak bio blizu. Crkva u Solunu izgubila je svoju blagoslovljenu nadu (uporedi 1. Sol. 1:3 sa 2. Sol. 1:3) jer su slušali učitelje koji su govorili stvari koje se nisu uklapale u Pavlovo učenje (2. Tim. 2:7). Lažna doktrina uznemirava srca i umove Božjeg naroda, ali zdrava doktrina daje zdrav um (2. Sol. 2:16-17; 2. Tim. 1:7).

    Poglavlje 2 daje osnovni pregled ispravnog redosleda događaja u periodu nevolje:

    1. Početak - Prvo otpadanje (s.3) - Izrael sklapa savez s Antihristom
    2. Sredina - Otkriven je čovek greha (s.3-8a)
    3. Kraj - Gospodnji dolazak da ga uništi (s.8)

    Ključno je shvatiti da se „dan Hristov“ (2. Sol. 2:2) ne odnosi na naše uznesenje, već na dan Gospodnji. Oni koji uče da prolazimo kroz nevolje tvrde da u ovom odlomku Pavle uči uznesenje sve dok se ne otkrije čovek bezakonja (s.3). Ako je „Hristov dan“ o kojem se ovde govori naša blažena nada, zašto bi Solunjani bili uzdrmani i uznemireni jer su verovali da je blizu? Pavle koristi fraze poput „dan Hristov“ i „dan Gospodnji“ u odnosu na Hristovo uznesenje i sud. Međutim, ovdje se on jasno odnosi na dan Gospodnji koji dolazi NAKON ovog doba, jer o tome on govori u kontekstu. Hristos je Gospod, tako da se "dan Hristov" sigurno može odnositi na "dan Gospodnji". Kontekst određuje kako se koristi. Da se "dan Hristov" i "dan Gospodnji" mogu koristiti naizmjenično, dobar je dokaz za Hristovo božanstvo.

    Iako nismo predmet proročanstva, moramo naučiti cielu Bibliju (Rim. 16:25-26). Učimo upoređivanjem i kontekstom. Razumevanje perioda nevolje čini me zahvalnim što ću se izbaviti iz njega! Osnovni razlog sve zbrke koja danas postoji oko razdoblja nevolje i drugog dolaska je propust da se s pravilno podeli istina tajne od proročke istine. Živimo u tajanom dobu koje je prekinulo proročki program o Izraelu i kraljevstvu. Stoga se proročanstva o Izraelu NE ispunjavaju danas i biće tek nakon što se ovo doba završi uznesenjem. Većina učitelja ne prepoznaje Pavlov autoritet kao glasnogovornika ovog doba i zato mešaju reč istine umesto da je ispravno podele. Treba tražiti blagoslovljenu nadu da ćemo se okupiti da sretnemo Hrista u vazduhu, a ne znakove i antihrista (1. Sol 1,10; Fil 3,20; Tit 2:13)!
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:33

    PRVA TIMOTEJU

    Nadahnut od Boga, apostol Pavle napisao je 9 poslanica za 7 crkava (Galatima je ustvari napisana grupi crkava u regiji Galatije) i 4 poslanice za 3 osobe. Poslanice Timoteju i Titu obično se nazivaju Pastoralne poslanice jer su napisane pastirima u vezi s radom službe. U 1. Timoteju i Titu naglasak je na pravilnom poretku, doktrini i praksi lokalne crkve, a u 2. Timoteju je otpadništvo crkve.

    Verovatno je da je apostol Pavle pretrpe dva rimska zatvora i da je ovo pismo napisao u razmaku od oko 64-65. Timotej je bio Pavlov „sin u veri“ (1. Tim. 1:2) jer je bio spašen i poučavan u svojoj ličnoj službi. Iz svetih spisa možemo saznati da je Timotej bio mlad, ali da ga je Pavle smatrao vernim i pouzdanim saradnikom u službi (1. Kor. 4:14-17; Fil. 2:18-23 ). Timotej je bio pastor crkve u Efesu kad mu je Pavle pisao (1.Tim. 1:3; 2. Tim. 1:15).

    Tema ove poslanice navedena je u njenom srcu (3:14-16). "Božja kuća" nije fizička građevina, jer je "crkva živoga Boga", a crkva je prozvani skup ljudi (Ef. 2:22). Crkvu koja je Telo Hristovo (Ef. 1:22-23) čine svi vernici u ovom današnjem dobu koji su spašeni verujući u evanđelje milosti Božje. Postoji samo jedna crkva koja je Telo Hristovo. Lokalna crkva je lokalna manifestacija tog Tela u zajednici. To je skup vernika koji u zajedništvu obavljaju posao službe. Lokalne crkve u Novom Zavetu međusobno su se družile, ali bile su nezavisne i samostalne kongregacije. Apostol Pavle je dao uputstva crkvama (1. Kor. 7:17; 2. Kor. 11:28), ali nije vladao njihovom verom (2. Kor. 1:24). Danas nema apostola, ali sve što moramo znati o lokalnoj crkvi sačuvano je za nas u Pavlovim poslanicama. Problem većine crkava danas je taj što ne slede Pavla kao glasnogovornika Tela Hristovog.

    Crkva treba biti stub i osnova ISTINE. Crkva bi trebala biti posvećena duhovnom izgrađivanju, a ne telesnoj zabavi. Reč je o izgradnji vernika u veri. Pavle se u Pastoralnim poslanicama 17 puta poziva na „doktrinu“. Naglašava važnost zdrave doktrine i upozorava protiv lažne doktrine.


    1. Uvod (1:1-2)

    2. Pastoralni naboj (1:3-20)

    3. Prioritet molitve (2:1-7)

    4. Ispravan poredak (2-3)

    A. Muškarci i žene (2:8-15)
    B. Služba episkopa (3:1-7)
    C. Služba đakona (3:8-13)

    5. Svrha Pisma (3:14-16)

    6. Sprečavanje otpadništva (4)

    7. Praktične upute (5-6)

    A. Udovice (5:1-16)
    B. Starešine (5:17-25)
    C. Sluge (6:1-2)

    8. Praktična upozorenja (6:3-21)
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:34

    DRUGA TIMOTEJU

    Ovo je poslednja poslanica koju je apostol Pavle napisao pre pogubljenja pod vlašću rimskog cara Nerona samo nekoliko godina pre uništenja Jerusalima 70. godine. Verujemo da je ovo bila poslednja knjiga Biblije koja je napisana (Kol. 1:24-26; 2. Tim.3:16; 2:15). Tokom prelaznog razdoblja obuhvaćenog Delima apostolskim, Pavle je učio da će darovi prestati, „kad dođe savršeno“ (1. Kor. 13:10). Verujemo da se „ono što je savršeno“ odnosi na potpuno otkrivanje tajne ovog doba koje je zabeleženo zvučnim rečima Pavlovih poslanica.

    Pavle je ovu poslanicu napisao sinu u veri, Timoteju, da ga podstakne da verno izvršava svoju službu usred rastućeg otpadništva (1:6-15). Otpadništvo je namerno poricanje i uklanjanje od istine za koju ste nekad tvrdili da verujete. Kao što je Bog objavio zakon za Izrael preko Mojsija, tako je preko apostola Pavla otkrio određene doktrine za ovo doba milosti. Kao što je u Izrael bilo otpadništvo odricanja i odstupanja od Božje reči koja je data preko njenog glasnogovornika (Mojsije), tako je i u ovom dobu otpadništvo poricanje i odstupanje od Božje reči date preko našeg glasnogovornika, apostola Pavla. Postoje tri glavne doktrine otkrivene kroz Pavla koje su naglašene u crkvenim poslanicama; opravdanje samo verom, Telo Hristovo i blagoslovljena nada. Sotona napada ove tri glavne doktrine kao ništa drugo.

    U prvoj poslanici Timoteju vidimo crkvu u vladavini, ali u drugom pismu vidimo je u uništenju. Zanimljivo je da se crkva ne spominje. U danima otpadništva trebali bismo biti vrlo zahvalni ako imamo verne ljude kojima ćemo predati istinu (2:2). Timotej je bio mlad, plahovit i bolestan čovek. Iz stvari rečenih u oba pisma vidljivo je da je Pavle bio zabrinut za svoju veru usred toliko protivljenja i pokvarenosti.

    Ova poslanica podeljena je u četiri poglavlja. Pavle upućuje četiri apelacije Timoteju da bude veran:

    1. Pastoralni apel (1)
    2. Praktični žalba (2)
    3. Proročki apel (3)
    4. Lična žalba (4)

    Jedna od ključnih reči u ovoj poslanici je „istina“ (2:15, 18, 25; 3:7-8; 4:4). Obratite pažnju na tri faze odstupanja od istine: (2:18), (3:8) i (4:4).

    Bilo je samo nekoliko godina između dve poslanice koje je Pavle napisao Timoteju, ali u to kratko vreme otpadništvo se povećalo. „Neki“ u 1. Timoteju (1:6, 19; 4:1; 5:15; 6:10, 21) postali su „svi“ u 2. Timoteju (1:15; 4:16). Azijske crkve se nisu raspale niti su se prestale nazivati ​​hrišćanskim, ali su se okrenule od nauke milosti koja se posebno otkrivale kroz apostola Pavla. To je bio dokaz koji je već otpadništvo postavilo u svom prvom obliku, legalizmu.

    Resursi vernika u dan otpadništva uključuju:

    1. Sveti Duh (1:7, 14)
    2. Oblik zvučnih reči danih kroz Pavla (1:13; 2:2; 2:7; 3:10)
    3. Milost koja je u Hristu Isusu (2:1)
    4. Božji oklop (2:3-4; Ef. 6:10-20)
    5. Pravilna podela Pisma (2:16-22)
    6. Nadahnuće celog Pisma (3:16-17; 4:2)
    7. Gospodnja prisutnost i snaga (4,16-17)
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:34

    TITU

    Tit je bio grčki mladić koji je spašen i obučen pod Pavlovom službom (1:4). U knjizi Dela apostolska nije spomenut poimence, ali se spominje trinaest puta u Pavlovim poslanicama (devet puta u 2. Korinćanima). Na osnovu onoga što je Pavle rekao o njemu, znamo da mu je bio od velike pomoći u službi (2. Kor. 2:13; 7:6; 8:16, 23; 12:18). Otišao je s Pavlom na sastanak u Jerusalim (zabeleženo u Delima 15) kao primer pagana koji je bio spašen bez obrezivanja (Gal.2). Sigurno je bio hrabar mladić da bi mu Pavle verovao da će stajati uz njega na tom kontroverznom sastanku. Neki misle da je Tit na kraju napustio Pavla (2. Tim. 4:10), ali to nije jasno rečeno.

    Tit je nadgledao rad na ostrvu Krit kad mu je Pavle napisao ovu poslanicu. Poverena mu je glavna odgovornost (1:5). Krit je bio jedno od najvećih ostrva u Sredozemnom moru. Južno od Grčke, ostrvo je bilo poznato po svojih „stotinu gradova“. Krićani nisu imali dobru reputaciju (1:12-13). Činjenica da je na ostrvu bilo hrišćana koji su kvalifikovani da služe kao starešine u crkvi sjajna je ilustracija snage evanđelja.

    1. Pozdrav (1:1-4)

    2. Crkveno vodstvo (1:5-16)

    A. Uputstva koja se odnose na starešine (1:5-9)
    B. Upozorenja u vezi s lažnim učiteljima (1:10-16)

    3. Hrišćanski život (2:1-3:11)

    A. Stvari koje postaju zdrava doktrina (2:1-10)
    B. Čemu milost uči vernike (2:11-15)
    C. Kako postupati sa vlastima (3:1-3)
    D. Kako nas je Bog spasio (3:4-8)
    E. Suočavanje sa jereticima (3:9-11)

    4. Zaključak (3:12-15)

    Kao i prva poslanica Timoteju, i ova je poslanica napisana nakon Dela 28, ali nije zatvorska. Iz internih dokaza doznajemo da je nakon Pavlovog puštanja iz rimskog zatvora Tit putovao s njim i propovedali su na Kritu, gde ga je apostol ostavio da "uredi ono što želi i postavi starešine u svakom gradu." Kad je završio to delo, dobio je uputstvo da se pridruži Pavlu u Nikopolju (3,12).

    Pavle je pisao Titu otprilike u isto vreme kada je napisao 1. Timoteju (oko 65. godine nove ere). Tit je sličan 1. Timoteju po tome što se obojica brinu o pravilnom redu lokalne crkve (obojica sadrže kvalifikacije za vođstvo). Naglasak u 1. Timoteju je na doktrini. U Titu je naglasak na ponašanju.

    Reč „nauka“ upotrebljava se šesnaest puta u Pastoralnim poslanicama.

    1. Zaštita nauke (1. Tim. 1:3-4, 18-20)
    2. Objavljivanje nauke (2. Tim. 4:1-4)
    3. Razrađivanje nauke (Tit 2:1,10)

    Glavna tema Tita je potreba da DOBRA DELA budu očigledna u životu vernika (1:15-16; 2:7, 14; 3:1, 8,14). U ovoj knjizi koja naglašava dobra dela, Pavlel vrlo jasno pokazuje da nas dela ne spašavaju (3:3-7).

    Niko ne može čitati Tita i reći da Biblija ne uči da je Isus Hrist Bog. Primetite zamensku formulaciju u sledećim stihovima: Bog naš Spasitelj (1:3), Gospod Isus Hristos naš Spasitelj (1:4); Bog naš Spasitelj (2,10), Veliki Bog i naš Spasitelj Isus Hrist (2,13); Bog naš Spasitelj (3:4), Isus Hristos naš Spasitelj (3:6).

    U Pastoralnim poslanicama nalaze se četiri važne poruke:

    1) Što se tiče spasenja (1. Tim. 1:15)
    2) Što se tiče pobožnosti (1. Tim. 4:8-9)
    3) Što se tiče večne slave (2. Tim. 2:10-13)
    4) Što se tiče spasenja i dobrih dela (Tit 3:4-8)
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2021-07-19, 22:34

    FILIMONU

    Ovo je najkraća od Pavlovih 13 poslanica. Napisana je za vreme prvog apostolovog zatočeništva u Rimu oko 62. godine nove ere (imajte na umu da je očekivao puštanje, s.22). To je verovatno najzanemarenija poslanica, ali sadrži mnoštvo duhovnih principa (na primer, pokazuje bratsku ljubav, hršćansku uljudnost i opraštanje), a sadrži i duhovnu sliku velike doktrinarne istine o spasenju u Hristu.

    Izgleda naizgled kao lično pismo dvoje prijatelja. Zašto je to u Božjoj reči i kako da nas to izgrađuje? Knjige Biblije poređane su prema božanskom poretku. Prikladno je da se ovo stavi na kraj Pavlovih poslanica. Iako ne iznosi doktrinarnu istinu i praktičnu podsticaj na isti način kao što to čine njegove druge poslanice, već to ilustrira kroz stvarnu situaciju.

    Pavle je Filimona nazivao svojim "dragim i voljenim saradnikom". Sve što znamo o Filimonu izvedeno je iz ove poslanice. Bio je vernik (spašen kroz Pavlovu službu, s.19) koji je živeo u Kolosi (uporedi s Kol 4:7-17) i očito je bio bogat čovek (sluge i kuća dovoljno velika da se crkva može sastati). Jedan od njegovih sluga, Onisim, pobegao je i završio u Rimu. Dok je bio u Rimu, upoznaje apostola Pavla (detalji o tome kako nisu navedeni) koji ga vodi Gospodu (s.10). Rimski zakon dopuštao je gospodaru da pogubi pobunjenog slugu, ali Filimon je bio pobožan čovek i Pavle je bio uveren da će oprostiti Onismu i dočekati ga natrag ne samo kao slugu, već i kao brata u Hristu. Pavle je bio posrednik između svog novog obraćenika i njegovog starog prijatelja. Ne zapoveda mu kao apostola, već ga moli kao: "Pavle ostareli". Onisima je poslao natrag svom gospodaru s oviom poslanicom u kojoj govori Filimonu u ime Onisima. Takođe je nosio poslanicu Kološanima i moguće Efežanima (Kol 4:7-9).

    1. Pozdrav (s.1-3)
    2. Filimonov lik (s.4-7)
    3. Posredništvo za Onisima (s.8-21) - Srce poslanice
    4. Zaključak (s. 22-25)

    1. Zahvalnost Filimonu (s.1-7) - "Zahvaljujem Bogu"
    2. Apel za Onisima (s.8-17) - "Molim te"
    3. Pavlovo uveravanje (s.18-25) - "Ja ću vratiti"

    Sveto pismo ne kaže da je Filimon bio propovednik, ali bio je ono što bi svi vernici trebali biti; "saradnik" u radu službe (s.17). Reč "saradnik" povezana je s rečju "zajedništvo". Naše zajedništvo treba biti oko našeg truda za Gospoda (Fil. 1 4-5; 1. Sol. 3:1-2). Služba uključuje mnogo više od propovedanja za propovedaonicom. Potrebni su nam poslovni ljudi u lokalnoj crkvi koji će poput Filimona biti kolege u službi. Filimon nije bio previše zauzet da bi služio Gospodu! Služio je Gospodu sa svojom porodicom (s.2). Njegova supruga bila je dovoljno duhovna da dozvoli crkvi da se sastaje u njihovoj kući. Njegov sin je očito bio propovednik (Kol. 4:17). Hršćanski dom je više od hršćanske porodice koja živi u istoj kući. To je hršćanska porodica koja svakodnevno živi svoju veru i zajedno služi Gospodu.

    Zašto je Pavle poslao Onisima nazad svom gospodaru? Zašto nije prekorio Filimona što ima sluge. Postoji nekoliko odlomaka u Pavlovim poslanicama u kojima on podstiče sluge da budu dobre sluge i da služe svom gospodaru kao Gospodu. Takođe podstiče gospodare da budu dobri prema svojim slugama i da se sećaju da imaju Učitelja na nebu. Svi vernici su duhovno JEDNO u Hristu i uživaju u duhovnoj slobodi u Njemu. Međutim, na ovoj zemlji još uvek postoje fizičke, socijalne i zemaljske razlike. Spašena žena ima isti duhovni stav pred Bogom kao i njen spašeni muž, ali u ovom životu još uvek mu se mora pokoriti, isto tako spašeni sluga ima isti duhovni stav pred Bogom kao i njegov spašeni gospodar.

    Pavle nije propovedao socijalno evanđelje. Ropstvo postoji na ovom svetu od pada čoveka i još uviek postoji. Crkva nije pozvana da učini sviet boljim mestom za život! Pozvani smo spasiti grešnike iz ovog sadašnjeg zlog sveta. Da je Pavle rekao slugama da beže, to bi bilo protiv zakona, ugrozilo sluge, i što je najgore od svega, to bi omelo evanđelje. Pavle je smatrao da je pospešivanje evanđelja mnogo važnije od njegovih prava ili čak njegovog života. Za Pavla se sve odnosilo na ličnu odgovornost, a ne na lična prava (1. Kor. 7:20-24; 1. Tim. 6:1-5).

    Slanjem Onisima natrag svom gospodaru, Pavle je znao da se ne pokorava Mojsijevom zakonu što ilustrira da u ovo doba nismo pod zakonom, već milošću (Rim. 6:14).

    Reč Božja ne samo da jasno iznosi istinu, već je i ilustrira kroz tipove i slike. Ova mala poslanica pruža nam prekrasnu sliku spasenja po milosti. Na ovoj slici:

    1. Onisim predstavlja izgubljene grešnike
    2. Filimon predstavlja Boga Oca
    3. Pavle predstavlja Sina Božijeg

    Tri su velike doktrinarne istine o spasenju po milosti koje su otkrivene i objašnjene u Pavlovim poslanicama koje ilustrira ova stvarna situacija koja se dogodila između Pavla, Onisima i Filimona.

    1) Posredovanje (s.10) - istina da je Hristos posrednik između Boga i čoveka
    2) Imputacija (s.18) - istina da je Hristos uzeo naš greh i daje vernicima svoju pravednost
    3) Identifikacija (s.17) - istina da Bog sada prima vernika kao što prima Hrista

    Ime Onisim znači "isplativ", ali nekada je Filimonu bio neisplativ sluga. Sad kad je bio spašen, bio je isplativ. Na osnovu toga kako ga je služio u zatvoru, Pavle je imao poverenja da će Onisim biti izvrstan sluga za Filimona (Kol 3:22-24). Spasenje ne menja samo naš svet, ono menja i nas ovde i sada! Očito je Onisim želeo da se vrati svom gospodaru kojem je učinio nepravdu. Oni koji su u miru s Bogom žele biti u miru i sa drugima.

    U prošlosti, pre spasenja, bili smo neisplativi Bogu (Rim 3,10-19). Ali sada smo u Hristu isplativi (Rim. 3:20-22; Ef. 2; 1.Tim. 4:8).
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-06, 02:49


    Sponsored content


    Pavlove poslanice Empty Re: Pavlove poslanice

    Počalji od Sponsored content


      Sada je 2024-05-20, 02:56