BIBLIJSKO OBRAZOVANJE

2. Timoteju 2:15


    Milenijum

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Milenijum Empty Re: Milenijum

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 04:49

    MILENIJUMSKA VLADAVINA ISUSA HRISTA

    Nakon uznesenja crkve, nakon sedmogodišnje nevolje i nakon drugog dolaska, Isus Hrist će vladati u svom kraljevstvu. Kakvo će biti kraljevstvo? Ovdje ćemo ispitati neke od osnovnih karakteristika kraljevstva.

    Trajanje Kraljevstva

    Jedan od najsažetijih i najpotpunijih odlomaka o kraljevstvu događa se u Otkrivenju. Nakon opisa Gospodnjeg drugog dolaska u 19. poglavlju, ali prije presude velikom bijelom prijestolju u Otkrivenju 20: 11-15 i vječnog kraljevstva u poglavljima 21 i 22, imamo ovaj opis kraljevstva.

    Otkrivenje 20: 1-10 kaže: " I vidio sam anđela kako silazi s neba, imajući ključ jame bez dna i veliki lanac u ruci. I uhvati se za zmaja, onu staru zmiju, koja je Đavo , i sotonu, i veza ga na tisuću godina , i baci ga u jamu bez dna, zatvori i postavi mu pečat da više ne zavarava narode tisuću godina: a nakon toga da se pusti na malo vremena . I vidjeh prijestolje, oni sjedoše na njih, i dade im se sud; i vidjeh duše onih kojima su odrubljene glave za svjedočenje Isusovo i riječ Božju, i koji se nisu klanjali zvijeri, niti njegova slika, niti je dobila njegov trag na čelu ili u rukama; i živjeli su i vladali s Hristom hiljadu godina . Ali ostatak mrtvih nije oživio ponovo dok se nije završilo hiljadu godina . Ovo je prvo uskrsnuće. Blažen i svet onaj koji je sudjelovao u prvom uskrsnuću : na takvom drugom smrt nema snage, ali oni će biti sveštenici Boga i Hrista i kraljevat će s njimh iljadu godina . A kad istekne hiljadu godina , Sotona će biti oslobođen iz svog zatvora i izaći će zavarati narode koji se nalaze u četiri kvarta zemlje, Goga i Magoga, kako bi ih okupio u boj: čiji je broj je poput morskog pijeska. I oni se popeše na zemaljsku širinu i opkoliše tabor svetih i voljeni grad. I vatra siđe od Boga s neba i proždere ih. A vrag koji ih je prevario bačen je u jezero od vatre i sumpora, gdje su zvijer i lažni prorok, i mučit će se danju i noću u vijeke vjekova. "

    Ovaj odlomak čini nekoliko stvari vrlo jasnim. Sotona će biti vezan i neće moći utjecati na čovječanstvo. Prvo uskrsnuće, uskrsnuće starozavjetnih svetaca (Danijel 12: 2-3 i 12:13) i svetaca nevolja dogodit će se na početku kraljevstva. Ovo uskrsnuće ne treba brkati sa uskrsnućem hrišćana na uznesenju, koje će se dogoditi sedam godina ranije, prije nevolje. Uznesenja je bila tajna koja je prvi put otkrivena apostolu Pavlu i nije tema niti starozavjetnih proročanstava niti proročanstava danih u Hristovoj zemaljskoj službi.

    Trajanje ovog kraljevstva biće jedan milenijum. Ovaj odlomak to vrlo jasno pokazuje rekavši nam ne samo jednom, već šest puta da će trajati hiljadu godina. Sotona će biti pušten nakratko nakon hiljadu godina. Ovaj odlomak može dovesti do pitanja mnogim čitateljima, ali nadamo se da će se ostatak ovog članka na odgovarajući način obratiti većini njih. Za opis vječnog kraljevstva koje će slijediti ovo hiljadugodišnje kraljevstvo, mogu se pročitati 21. i 22. poglavlje Otkrivenja.

    Životinje postaju mirne

    Što se tiče karaktera kraljevstva, knjiga Isaije je bogata proročanstvima o kraljevstvu. U Isajia 11: 6-9 je otkriveno da je " Vuk također će prebivati s jagnjetom, i leopard će ležati s jaretom ; i tele i lavić i tovljenik zajedno; i malo dijete će ih voditi . i krava i medvjed će hraniti ; njihovi mladi će leći zajedno: i lav će jesti slamu kao vo, a dijete koje sisa će igrati na rupi aspidinoj , i  odlučeno od sise dijete stavlja ruku na jazbine zmijske . Neće se potirati niti uništiti na cijeloj mojoj svetoj gori : jer zemlja će biti puna znanja Gospodnjeg, kao što vode prekrivaju more . "

    Prije svega, vidimo da će životinje koje su trenutno mesožderke početi jesti samo vegetaciju, tako da se životinje neće međusobno plašiti ili štetiti ljudima. Mnogi su uzeli ovaj odlomak i pokušali produhoviti (alegorijski protumačiti) istinu, govoreći da on nije doslovan. Međutim, ne samo da će sve životinje doslovno biti biljojedi u budućnosti, već su sve životinje nekada bile biljojedi, jer ni čovjek ni zvijer nisu jeli životinjsko meso prije potopa.

    Postanak 1: 29-30 " I Bog je rekao: Evo, ja sam vam dao svaki biljka ležaj sjemena, što je na lice svoj zemlji, i svako drvo, u kojoj je plod stabla donosi sjeme; tebi to će biti za meso . I svakoj zemaljskoj zvijeri , i svim pticama nebeskim i svemu što se plazi po zemlji, u kojem ima života, dao sam svaku zelenu biljku za meso ; i bilo je tako . "

    Hebrejska riječ „oklah“ u prijevodu „meso“ u Biblijskoj verziji kralja Jamesa (KJV) jednostavno znači hranu ili hranu koja se proždire. Primijetite da se zvijeri ne daju ni za Adamovu hranu, ni za hranu jedni drugima. I Adamu i zvijerima daju se jesti bilje i voće. Dakle, svi ljudi i zvijeri bili su vegetarijanci. Međutim, Bog je promijenio stvari nakon velike poplave

    U 1. Mojsijevoj 9: 2-3 Bog kaže Nuhu: " A strah od vas i strah vaš bit će nad svakom zemaljskom zvijeri i nad svim pticama nebeskim, nad svima koji se kreću po zemlji i nad sve morske ribe predaju se u tvoje ruke. Sve što se kreće biće za tebe meso, kao što sam ti dao sve zeleno bilje . "

    Tako su se životinje počele bojati čovjeka, jer je čovjek dobio dozvolu da jede životinje. Tada su mnoge životinje postale mesojede. Daljnji biblijski dokazi o mirovanju životinja u kraljevstvu bit će pruženi u sljedećem odjeljku.

    Svijet u kojem danas živimo ispunjen je ljudima koji poriču božanstvo Isusa Hrista, uključujući mnoge koji čak negiraju postojanje Boga. Ali to neće biti slučaj u kraljevstvu. Isaija 11: 9, citirana gore, kaže da, "... zemlja će biti puna znanja Gospodnjeg, kao što vode prekrivaju more . "

    Životni vijek se povećao

    Evo još jednog odlomka koji je pun informacija. Isaija 65: 20-25 kaže, " Odatle više neće biti novorođenče, niti starac koji nije napunio svoje dane: dijete će umrijeti stotinu godina; ali grešnik koji ima sto godina neće biti proklet. i oni će graditi kuće i naseljavaju ih, i oni će saditi vinograde i jesti rod njihov, neće oni graditi, a drugi naseliti; oni saditi, a drugi jesti:. jer će dani narodu mojemu biti kao dani drvetu i izabranici moji će oveštati djelima ruku svojih. Neće uzalud raditi i u strahu se rađati jer će biti sjeme blagoslovljeno do Gospoda. Dogodit će se da ću se javiti prije nego što nazovu; i dok još govore, čuću. Je vuk i jagnje će hraniti zajedno , i lav će jesti slamu kao bik: i prašine će biti hrana zmije. Neće ozlijediti niti uništiti svu moju svetu goru, govori Gospod. "

    U ovom odlomku ima mnogo ključnih izjava. Vidimo veliki porast životnog vijeka. Kao i prethodno spomenuti odlomak iz Isaije 11 koji kaže da će "... leopard leći s djetetom ... ", mnogi su uzeli ono što ovaj odlomak govori o dugim životnim razdobljima i pokušali produhoviti (alegorijski protumačiti) istinu iz toga, govoreći da nije doslovno. Međutim, ne samo da će životni vijek doslovno biti duži, već je i ovo bilo prije velike poplave.

    U rodoslovlju od Adama do Noe datoj u Postanku 5 i 9:29 postoje izuzetno dugi životni vijekovi. Kada izuzmemo Enoha kojeg je Bog uzeo (Postanak 5:24) u dobi od 365 godina i Lameha koji je umro u dobi od 777 godina, otkrivamo da je svih ostalih osam živjelo između 895 i 969 godina. Nakon velike poplave, došlo je do brzog pada životnog vijeka na nešto više od 400 godina. Otprilike u vrijeme Vavilonske kule životni vijek se smanjio na nešto više od 200 godina. Tada su se počeli polako smanjivati ​​na moderniji životni vijek tokom stotina godina.

    Mnogi će reći da je ideja da su ljudi živjeli više od 900 godina smiješna. Međutim, sljedeći faktori proizveli su velike promjene u čovjekovoj okolini i / ili načinu života. Bez nagađanja o pozitivnim ili negativnim efektima koje su ovi faktori mogli imati na životni vijek, neki od njih su: (1) Prije poplave na zemlji nije padala kiša, već je zemlju zalijevala magla koja je izlazila iz zemlje (Postanak 2: 5-6). (2) Kao što je prethodno spomenuto, čovjek je nakon velike poplave počeo jesti meso prvi put (Postanak 9: 3). (3) Uklanjanje prostranog sloja vode iznad nebeskog svoda (Postanak 1: 7 i 7:11) moglo je utjecati na sunčeve zrake, zemaljsko magnetno polje ili zračni pritisak. (4) Nakon poplave, ljudska rasa se obnovila kroz samo osam ljudi (Postanak 6: 18) koji je zahtevao brak nekih bliskih rođaka. Ovi faktori i drugi koji ovdje nisu razmatrani možda su imali ogroman učinak na ljudski život. Nismo sposobni utvrditi koji bi svi efekti mogli biti, osim ako ne kažemo da bi posljedice bile velike. Pa trebali bismo držati Boga za njegovu Riječ (nešto što bismo ionako trebali učiniti) kada nam govori o životnom vijeku onih koji su živjeli prije potopa i onih koji će živjeti u nadolazećem kraljevstvu.

    U odlomku iz Isaije 65: 20-25 takođe vidimo normalan svakodnevni život. Ljudi često mogu pogrešno izjednačiti kraljevstvo s nekom popularnom idejom o nebu. Međutim, ovo proročanstvo ne opisuje ljude koji sjede na oblacima i blebeću harfama. Umjesto toga, vidimo normalne aktivnosti poput gradnje kuća, življenja u njima, sadnje vinograda, jedenja voća, rađanja djece, a ponekad čak i smrti.

    Ovaj odlomak takođe pruža dodatne dokaze da mesožderi postaju biljojedi, o čemu smo već razgovarali.

    Jedan od uobičajenih nesporazuma je mišljenje da će u kraljevstvo ući samo oni koji su uskrsnuli ili preobraženi u besmrtna tijela. To ne bi ostavilo nikoga u kraljevstvu koji bi mogao sagriješiti ili umrijeti. Ali Matej 25: 31-46 opisuje Isusa Hrista kako dijeli ovce od koza na kraju velike nevolje. Ovo je presuda neznabožačkim narodima (stih.32). Svi ljudi okupljeni s Gospodnje desne strane preživjeli su veliku nevolju i u svojim će smrtnim tijelima preći u kraljevstvo. Oni će rađati i smrtnu djecu. Isto vrijedi i za brojne Izraelce koji će preživjeti veliku nevolju i roditi djecu u kraljevstvu. Ezekiel 37: 25-26 kaže, "I oni će prebivati ​​u zemlji koju sam dao sluzi svome Jakovu, u kojoj su živjeli vaši očevi; i oni će u njima prebivati, čak i oni, i njihova djeca, i djeca njihove djece zauvijek. I moj će sluga David biti njihov knez zauvijek. Štoviše, sklopit ću s njima savez mira; bit će to vječni savez s njima; i ja ću ih smjestiti i umnožiti i postaviti svoje utočište usred njih zauvijek. "Svi ovi ljudi i njihovi potomci bit će sposobni i za grijeh i za smrt u tisućljetnom kraljevstvu, iako će Sotona biti u lancima i neće moći utjecati na njih.

    Kraj ratova

    Neće biti rata tokom ove hiljadu godina, sve dok Sotona ne bude pušten (Otkrivenje 20:7-9) na kratko na kraju. U vezi s Isusom Hristom, Mihej 4:3 kaže, " I sudit će mnogim ljudima, i izdaleka će koriti jake narode ; oni će svoje mačeve prebiti u ralice, a koplja u udice: narod neće podići mač protiv nacije, niti će se više naučiti ratu . " Isaija 2:4 vrlo je sličan odlomak. Ne samo da više neće biti rata, već će se oružje demontirati i više se neće učiti borbene strategije.

    Izrael će biti u miru i sigurno će prebivati ​​u kraljevstvu. " Evo, dolaze dani, govori Gospodin, da ću Davidu podići pravednu granu, a kralj će vladati i napredovati i izvršit će sud i pravdu na zemlji . U njegovo vrijeme Juda će biti spašen, a Izrael će stanovati sigurno : i ovo je njegovo ime po kojem će se zvati: GOSPOD NAŠA PRAVDA “(Jeremija 23:5-6). To je sigurno u suprotnosti sa sadašnjošću kada je Izrael okružen svojim neprijateljima sa svih strana.

    Presuda Isusa Hrista i obnovljene sudije

    Gore navedeni stihovi Mihej i Jeremija također se odnose na Isusa Hrista koji sudi narodima na zemlji. Učinit će to u svoj mudrosti i savršenoj pravdi, sa željeznom šipkom. " I iz njegovih usta izlazi oštar mač da njime pobije narode; on će njima vladati gvozdenom palicom i gazi klatom žestine i gnjeva Svemogućeg Boga " (Otkrivenje 19:15 ). On će vladati kao doslovni kralj na prijestolju, prebivajući u Jeruzalemu. Takođe će vratiti sudije u Izrael. " A ja ću obnoviti vaše suce kao na početku i vaše savjetnike kao na početku; poslije ćete se zvati, Grad pravednosti, vjerni grad" (Isaija 1:26). Ko će biti suci dvanaest izraelskih plemena? Isus Hristos je rekao svojim učenicima," ... Zaista kažem vam, vi koji ste išli za mnom u službi kad je Sin čovječi će sjediti na prijestolju slave svoje, i vi ćete sjediti na dvanaest prijestolja, osuđujući dvanaest izraelskih plemena “ (Matej 19:28).

    Izrael će biti Kraljevstvo sveštenika

    " Ovako govori GOSPOD nad vojskama; Još će se dogoditi da će doći ljudi i stanovnici mnogih gradova. I stanovnici jednog grada preći će u drugi govoreći:" Idemo brzo da se pomolimo Gospodu i tražiti GOSPODA nad vojskama: I ja ću ići. I mnogi će ljudi i jaki narodi doći tražiti GOSPODA nad vojskama u Jerusalemu i moliti se pred Jahvom. Ovako govori GOSPOD nad vojskama. dogodit će se da će deset ljudi zauzeti sve jezike naroda , čak će se uhvatiti za suknju Židova govoreći: " Poći ćemo s vama, jer čuli smo da je Bog s vama" (Zaharija 8:20-23).

    " Dakle, ako budete zaista slušali moj glas i držali se zavjeta moga, tada ćete mi biti posebno blago iznad svih ljudi : jer cijela je zemlja moja: i vi ćete mi biti kraljevstvo svećenika i sveti narode . To su riječi koje ćeš govoriti sinovima Izraelovim “ (Izlazak 19: 5-6).

    Praznik sjenica

    Jedno vrlo zanimljivo proročanstvo iz Zaharije 14:16-19 odnosi se na neznabožačke narode koji održavaju blagdan sjenica u milenijumskom kraljevstvu. "I dogodit će se da će svaki onaj koji ostane od svih naroda koji su došli protiv Jerusalema ići iz godine u godinu da se klanjaju Kralju , GOSPODU nad vojskama, i slave blagdane šatora . I to bit će da oni koji neće doći iz svih zemaljskih porodica u Jeruzalem da se klanjaju Kralju, Gospodinu nad vojskama, ni nad njima neće biti kiše . A ako egipatska porodica ne krene i ne dođe, koji nemaju kiše, bit će ihkuga kojom će Jahve pobiti neznabošce koji nisu došli da održavaju blagdan šatora . Ovo će biti kazna za Egipat i kazna za sve narode koji nisu došli održati blagdan sjenica. "

    Ovdje vidimo da u kraljevstvu neznabošci moraju održavati praznik sjenica koji je prije bio praznik samo za Izrael. Da bi to učinili, moraju jednom u jesen svake godine putovati u Jerusalem kako bi se " poklonili Kralju ", Isusu Hristu. Isus Hristos kraljevat će na svome prijestolju u Jerusalemu kao što kaže Ezekiel 43:7, " I reče mi, Sine čovječji, mjesto moga prijestolja i mjesto tabana mojih, gdje ću prebivati ​​usred sinova Izraelovih zauvijek i sveto ime moje, kuća Izraelova više neće prljati ... ".

    Neki možda nisu upoznati s ovom gozbom, pa ćemo razmotriti svetkovinu sjenica u 3. Mojsijevoj 23: 33-44, koja je poznata i kao svetkovina koliba. " I reče Gospod Mojsiju govoreći:" Govori sinovima Izraelovim, govoreći : Petnaesti dan ovog sedmog mjeseca bit će sedam dana blagdan sjenica Gospodu. Prvoga dana bit će sveti saziv: u njemu ne smijete obavljati nikakvog ropskog posla. Sedam dana prinosite Jahvi žrtvu ognjenu; osmi dan neka vam bude sveti saziv; i prinesite žrtvu ognjenu Jahvi: to je svečani skup; i u njemu nećete raditi nikakav ropski posao. Ovo su Gospodnji blagdani, koje ćete proglasiti svetim sazivima, da prinesite Jahvi žrtvu ognjenu, paljenicu i mesnu žrtvu, žrtvu i piće, sve na njegov dan. Pored Gospodnjih subota i pored darova vaših, i pored svih vaših zavjeta, i pored svih vaših dobrovoljnih prinosa koje dajete Gospodu. I petnaestog dana sedmog mjeseca, kad ste sabrali plod zemlje, svetkovat ćete Gospodu sedam dana: prvi dan bit će subota, a osmi dan subota. I povest ćete vas prvog da na grane lijepog drveća , grane palmi i guste drveće i vrbe potoka; i radovat ćete se pred Gospodom, Bogom svojim, sedam dana. I održavajte ga Gospodnjim praznikom sedam dana u godini. To će biti zakon zauvijek u vašim naraštajima: slavit ćete ga u sedmom mjesecu. U kolibama ćete boraviti sedam dana ; svi rođeni Izraelci prebivat će u kolibama. Da vaše generacije znaju da sam Izraelove sinove stvorio u kolibama kad sam ih izveo iz egipatske zemlje: Ja sam Gospod, Bog vaš. "Treba napomenuti da izraelski kalendar započinje u proljeće, tako da sedmi mjesec nije jul, već nastupa kasnije, u jesen.

    Pored godišnje svetkovine, Ponovljeni zakon 31:10-13 objašnjava da je zakon trebalo čitati cijelom Izraelu jednom u sedam godina, na blagdan sjenica. " I zapovjedi im Mojsije rekavši:" Na kraju svakih sedam godina , u svečanosti godine puštanja, u blagdanu šatora , kad se sav Izrael pojavi pred Gospodom, Bogom vašim, na mjestu koje on odabere , čitaćete ovaj zakon pred cijelim Izraelom. Okupite narod, muškarce i žene, i djecu, i stranca svoga pred vratima vašim, da čuju i nauče i da se boje Jahve, Boga svojega, i pridržavajte se da izvršavate sve riječi ovog zakona : I da njihova djeca, koja nisu ništa znala, mogu čuti i naučiti se bojati se GOSPODA, Boga svojega, sve dok žive u zemlji u koju idu preko Jordana da je posjeduju. "

    Može biti da blagdan sjenica poprima malo drugačije značenje u kraljevstvu, jer Izrael više neće slaviti svoje spašavanje iz Egipta, već iz svih naroda na koje su bili raštrkani. Jeremija 16:14-15 kaže, " Zato, evo, dolaze dani, govori Gospodin, da se više neće govoriti: Živi Gospod, koji je sinove Izraelove izveo iz egipatske zemlje ; Ali, Živi GOSPOD koji je podigao sinove Izraelove iz sjeverne zemlje i iz svih krajeva kamo ih je on protjerao, i ja ću ih opet dovesti u njihovu zemlju koju sam dao njihovim očevima. "

    Hram i zakon

    Hram milenijumskog kraljevstva detaljno je opisan u Ezekielovim poglavljima 40-44. Iako ovdje nećemo ulaziti u detalje, spomenut ćemo nekoliko ključnih točaka. Slava Gospodnja napunit će hram (Ezekiel 43:5). Zakon koji je Bog dao preko Mojsija i dalje će se držati, uključujući i žrtve (Ezekiel 43:19-27). Leviti će i dalje služiti u hramu (Ezekiel 44:9-11). Mojsijevi zakoni i zakoni će se poštovati (Ezekiel 44:24). Ezekiel 44:25 i 31 pokazuju daljnje dokaze da se neka smrt ljudi i životinja može dogoditi u kraljevstvu. Izraelske subote i svetkovine i dalje će se održavati, uključujući Pashu, blagdan beskvasnih hljebova (Ezekiel 45:21) i blagdan koliba (Ezekiel 45:25). Svi će dobro znati da je Isus Hristos dao svoj život kao savršenu žrtvu za čitavo čovječanstvo. Ipak, proročanstvo otkriva da će se žrtve i dalje držati i Mojsijev zakon strogo poštivati.

    Geografske promjene u Izraelu

    U Izraelu će također doći do ogromnih geografskih promjena. Kada se Isus Hrist vrati na Maslinsku goru, istočno od Jerusalema, zemljotres će planinu podijeliti na dva dijela. " I noge će mu toga dana stajati na Maslinskoj gori , koja je pred Jerusalemom na istoku, i Maslinska gora će se usred nje cijepiti prema istoku i zapadu, i bit će vrlo velika dolina i pola planine će se ukloniti prema sjeveru, a polovina prema jugu . I pobjeći ćete u dolinu planina, jer dolina planina doseći će do Azala: da, pobjeći ćete, kao pobjegli ste pred zemljotresom u vrijeme Ozije, kralja judejskog; i doći će Gospodin moj Bog i svi sveci s tobom" (Zaharija 14:4-5).

    Pored toga, izvor žive vode opisan u Zahariji i Ezekielu imat će geografski utjecaj. „ Tog dana bit će otvorena česma za kuću Davidovu i stanovnike Jerusalema zbog grijeha i nečistoće “ (Zaharija 13:1). Onda Zaharija 14:8 pokazuje nam gdje je voda će teći ", a on će biti u onaj dan žive vode će izaći iz Jerusalema ; polovina od njih prema bivšoj (istočni) more , a polovina od njih prema Hinder ( zapadno) more : ljeti i zimi."Žive vode će poteći iz Jeruzalema u dva pravca, na zapadu do velikog mora (zapadno ili Sredozemno more) i na istoku do Mrtvog mora (istočno ili Slano more). Takođe vidi Ezekiel 47:1-7.


    Kakav će učinak ovo imati na Mrtvo more? Mrtvo more je široko oko 10 milja i dugo 50 milja, prolazeći sjeverno i južno uz istočnu stranu Judeje. Njegov sjeverni kraj je otprilike sjeverno od Jeruzalema. Nema izlaz i sedam puta je slaniji od okeana. U Mrtvom moru ne živi nijedna riba, a okeanske ribe smještene u njegovim vodama uskoro umiru. U njemu žive samo određene vrste mikroba. Ipak, u Ezekielu 47:8-11 rečeno nam je da će vode Mrtvog mora biti izliječene. " Tada mi reče:" Te vode izlaze prema istočnoj zemlji, silaze u pustinju i odlaze u more. Ako se izvedu u more, vode će ozdraviti. I dogodit će se da će živjeti svaka stvar koja živi, ​​koja se kreće, kamo god dođu rijeke: i bit će jako puno riba , jer će ove vode tamo doći: jer će ozdraviti; i sve će živjeti tamo gdje rijeka dođe. I dogodit će se da će ribari stajati na njemu od Engedija do Eneglaima ; oni će biti mjesto za širenje mreža; njihove će ribe biti prema vrstama njihovim, poput riba velikog mora, koje premašuju mnoge . Ali njihova mutna mjesta i njihove marije (močvare i močvare) neće zacijeliti; dat će se soli." Engedi, gore spomenuti, nalazi se na zapadnoj obali Mrtvog mora oko 25 milja jugoistočno od Jerusalema. Poluotok izlazi u more s istoka. Južno od ovog poluostrva Mrtvo more je plitko, u većini je duboko manje od 20 stopa Ali veći dio mora nalazi se sjeverno od poluotoka, gdje su središnji i sjeverni dio mora duboki više od hiljadu metara. Možda se 11. stih odnosi na plitki južni kraj, najudaljeniji od Jerusalema, koji će ostati preslani za vodeni život.

    Ovaj prolaz nije u suprotnosti s prolazom koji se odnosi na to da nema mora. Taj se stih (Otkrivenje 21:1) odnosi na novo nebo i novu zemlju i događa se nakon hiljadugodišnjeg kraljevstva koje je ovdje opisano.

    Kao što pokazuju mnogi sljedeći Isaijini stihovi, izraelska će zemlja postati mnogo plodnija. Pustinje će postati plodna polja, a polja će postati šume.

    „ Sve dok se duh na nas ne izlije s visine i dok pustinja ne bude plodno polje i dok se plodno polje ne računa u šumu “ (Isaija 32:15).

    „ Nije li prošlo još malo vremena, i Liban će se pretvoriti u plodno polje, a plodno će se polje smatrati šumom ? “ (Isaija 29:17).

    " Jer utješit će Gospod Sion: utješit će sva njegova pustoši i pustinju će joj učiniti poput Edena , a pustinju poput vrta Gospodnjeg ; naći će se u njemu radost i radost, zahvalnost i glas melodije " (Isaija 51:3).

    " ... pustinja će se obradovati i procvjetati kao ruža " (Isaija 35:1).

    Izraelskom narodu će također biti dodijeljeno mnogo više zemlje nego što je trenutno u posjedu. Opći opis nalazi se u Postanku. „ Istog dana Gospod sklopi savez s Abramom govoreći:„ Tvom sam potomstvu dao ovu zemlju, od egipatske do velike rijeke Eufrat ... “ (Postanak 15:18). Bog je ovo obećanje potvrdio Abrahamovom sinu Isaku u 1.Mojsijevoj 26:3 i kasnije Isaakovom sinu Jakovu u 1. Mojsijevoj 35:12. Detaljan opis načina na koji će ovu zemlju dijeliti izraelska plemena nalazi se u Ezekielu 48. poglavlju.

    Ovo su samo neke od promjena u izraelskoj geografiji i vlasništvu za koje Božja Riječ kaže da će se dogoditi kad kraljevstvo dođe. Potiče se daljnje proučavanje odlomaka poput Zaharije 14:10 koji otkrivaju druge geografske promjene.

    Upozorenje protiv alegorijske interpretacije

    Ovo su samo neka od mnogih proročanstava o kraljevstvu u kojem će Isus Hrist vladati na zemlji iz Jerusalema. Proročanstva koja je Bog dao prilično su opsežna i detaljna. Postoje oni koji bi tvrdili da se proročanstva o kraljevstvu trebaju tumačiti samo alegorijski. Odnosno, oni pokušavaju reći da su svi ti događaji figurativni i pokušavaju svoje doslovno ispunjenje pomesti pod tepih. Tipično su to oni koji podučavaju lažnu doktrinu da je crkva zauvijek zauzela mjesto Izraela. Stoga oni preziru proročanstva o budućem isticanju izraelskog naroda. Iako tvrde da su duhovniji, one označavaju kao tjelesne one koji vjeruju u doslovno značenje proročanstava o kraljevstvu. Ali šta može biti duhovnije od vjere, uzimati Boga na Njegovu Riječ? Što može biti još tjelesnije od pretpostavke da Bog nije mislio na ono što je rekao, a zatim pokušaja poništavanja svoje Riječi doktrinom ljudi? Kao što je gore prikazano, oni zaista imaju brdo istine koju pokušavaju prikriti. Ovdje predstavljeni dokazi su samo mali uzorak učenja koje Božja Riječ nudi o kraljevstvu.

    Metju Mekgi
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Milenijum Empty Re: Milenijum

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 04:50

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Milenijum Empty Re: Milenijum

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 04:51

    Izrael će biti na zemlji tokom milenijumske Hristove vladavine dok će Crkva, Telo Hristovo biti na nebu

    Nakon što se Juda ubio zbog svoje izdaje Gospoda ( Dela 1:15-26 ), ostalo je jedanaest apostola. Šta je preostalih 11 uradilo u vezi sa ovom situacijom? Zašto je Hrist izabrao dvanaest ljudi iz određenog razloga?

    Broj je trebalo vratiti na dvanaest jer će postojati dvanaest prestola za koje će biti potrebno dvanaest „kraljeva“ (kraljevsko sveštenstvo – 1. Petrova 2:5-9 , Izl 19:6 , Otk 1:6 , Otk 5:10 , Otk. 20:6 ) koji će suditi dvanaest jevrejskih plemena unutar nadolazećeg milenijskog kraljevstva ( Mt 19:28-29 , Lk 22:30 ):

    Juda je brzo zamenjen Matijom (Dela 1:26), čime se broj apostola vratio na dvanaest, ali zašto apostoli nisu brzo tražili zamenu za apostola Jakova nakon što je stradao ( Djela 12,1-2 )?

    Odgovor : u Delima 12, zbog Izraelovog jasnog odbijanja njihovog Mesije i ponude za uspostavu kraljevstva, preostali apostoli su zaključili da je program kraljevstva stavljen na čekanje i da se Hrist neće uskoro vratiti (Dela 3:19-21). Stoga nije bilo potrebe zameniti Jakova u to vreme.

    Izrael treba smatrati sledbenikom "zemaljskog programa":
    Analogija koja se koristi u Svetom pismu je često ona loze ili smokve. Vinova loza i smokva imaju korenje i zemaljske su.

    Crkvu, Telo Hristovo, treba smatrati sledbenikom “nebeskog programa”:

    Hrist je jasno učio da će dvanaestorica sediti na prestolima, suditi dvanaest izraelskih plemena. Nasuprot tome, apostol Pavle je učio da će hrišćani, udovi Hristovog tela, suditi anđelima (1.Kor 6,3).
    Postojala su dva “kraljevstva” prvobitno stvorena – jedno nebesko i jedno zemaljsko (Post 1:1 , Kol 1:16 , Ef 1:10 , 1 Kor 15:40).

    Bog Stvoritelj je blagoslovio Crkvu, Telo Hristovo, svim duhovnim blagoslovima na nebesima (Ef 1,3 , Ef 2,6-7 , Kol 1,5 , Fil 3,20).

    2.Kor 5:1-2 je jasan argument – ​​mi treba da budemo „večni na nebesima“.

    Bog Stvoritelj ne blagosilja hrišćane (njegov nebeski narod) zemaljskim stvarima kao što je činio Izraelu (njegov zemaljski narod).

    Bog je obilno blagoslovio Izrael u prošlosti kao što je obećavao da će ih opet blagosloviti u vekovima koji dolaze, ali Njegov zemaljski program je danas zaustavljen u korist Njegovog nebeskog programa (doba milosti Božije).

    Za razliku od vinove loze i smokve, koji puštaju korenje u zemlju, Hrist je glava tela i sedi na nebu, s desne strane Oca. Hristovo telo je trenutno na planeti Zemlji i biće pozvano da se pridruži Glavi prilikom uznesenja Crkve (1.Sol 4:17, Titu 2:12-13 ).

    Istina o umiranju vernika i odlasku u raj je Pavlovo otkrivenje. Ne nalazi se u Starom zavetu. Nijedan Jevrejin nije se nadao da će otići u raj. Prema Starom zavetu, mrtvi su odlazili u prebivalište mrtvih - šeol, a pravednici su imali nadu u vaskrsenje, da će ponovo živeti na zemlji ( Jov 19,26 , Jovan 11,23-24 ).

    Apostol Pavle je otkrio novu nadu za vernike svog evanđelja, a to je vaskrsenje i život na nebu. Niko nije propovedao ovu doktrinu prije apostola Pavla. Kada vernik danas umre, on ne ide u šeol, u Avraamovo krilo ( Lk 16,22 ), nego u nebo ( 2.Kor 5,6-8 ).

    Psalm 110:1 (Hristova lokacija trenutno), Ef 1:3 , Rim 6:5 , Ef 2:6 , Kol 1:3 , Filip 3:20

    Apostol Pavle rešava stvar u svom drugom pismu Timoteju i govori nam gde je njegovo buduće odredište (2.Tim 4,18). Pavle je naš primer koji sledimo i sledićemo ga do neba, a ne do zemaljskog milenijumskog kraljevstva.
    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Milenijum Empty Re: Milenijum

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-03-05, 04:52

    Vladimir Đorđević
    Vladimir Đorđević
    Admin


    Broj poruka : 1910
    Datum upisa : 14.11.2013

    Milenijum Empty Re: Milenijum

    Počalji od Vladimir Đorđević 2024-05-12, 04:04


    Sponsored content


    Milenijum Empty Re: Milenijum

    Počalji od Sponsored content


      Sada je 2024-05-20, 03:55